Jenny

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Jenny by nature
powieść, społeczeństwo, obłuda

Akcja powieści toczy się w małym miasteczku na południu Stanów, gdzie rządzą miejscowi notable, tworzący zgraną szajkę z obłudnymi nabożnisiami miejscowego kościoła. W tym do gruntu skorumpowanym świecie najuczciwszą osoba jest była właścicielka domu publicznego, która staje w obronie słabych i poniżonych. Jest to powieść szalenie demaskatorska, ukazująca społeczeństwo, w którym rządzą wilcze prawa- prawo silnej pięści i bezwzględność w połączeniu z pogardą dla wszelkich względów moralno-etycznych.

źródło okładki: świstak.pl

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

Jest to najdojrzalsza powieść Caldwella, czemu nie ma co się dziwić, bo napisana w 1961 roku, kiedy autor miał 58 lat. Jednocześnie strach o niej pisać, bo macki dewotów, katopolaków i ich kapłanów są dalekosiężne, a książka traktuje o zdarzeniach analogicznych do dziejących się aktualnie w Polsce.
Kościół pobudował się na terenie Jenny, zamiast zapłaty obiecuje modlitwę, a ta ma być istotna, bo ona prostytutką, a potem burdel - mamą była. Jednocześnie, przy wsparciu dewotów, chce ją wyeksmitować, bo to zgroza, by prostytucję uprawiać tak blisko świątyni.
Ile to kościołów pobudowano w Polsce koło knajpy czy punktu sprzedaży alkoholu, by następnie wymusić eksmisję, bądź wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu.
Przeciwwagą dla obłudnych, nienawistnych charakterów duchownych i ich wiernych jest dobroć i szlachetność Jenny, jak również solidaryzowanie się z nią innych. ...

Marysieńka | 2011-07-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 1979 rok

Tę powieść Caldwella, tak jak pozostałe czytałam ponad 30 lat temu. Pamiętam jednak doskonale moje wrażenia po przeczytaniu jej. Miałam również to szczęście, że w owych czasach Telewizja Polska co tydzień emitowała w cyklu Teatr Telewizji kolejne przedstawienia, adaptacje doskonałej prozy polskiej i światowej oraz dramaty. Na podstawie Caldwella też było kilka spektakli, min. Jenny. Caldwell w swoich powieściach przedstawia USA wielkiego kryzysu, schodzi do slumsów i biednych dzielnic, środowisk ludzi, których życia na codzień doświadczało. Jenny to kobieta silna, energiczna, która postanawia wynająć pokój czarnej dziewczynie. Są to czasy głębokiego rasizmu i decyzja Jenny ściąga na nią wiele kłopotów. Kiedy spoglądamy na Stany dzisiaj to trudno byłoby się doszukać tych dawnych uprzedzeń rasowach, choć niewątpliwie takie postawy gdzieś jeszcze pokutują jako relikt zamierzchłej epoki. Polecam tę i pozostałe powieści Caldwella, który w bardzo realistyczny sposób opisuje tamte czasy a...

Mel | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Zakłamanie, wszechobecna obłuda, hipokryzja i kołtuństwo aż bije po oczach z powieści Erskine Caldwell. Autor prezentuje nam groteskowy obraz amerykańskiego Południa lat 20-40-tych. Czasy po I wojnie, bieda, kryzys, małe mieściny, rasizm. Akurat w powieści "Jenny" jest więcej o obłudzie ludzkiej i dyskryminacji rasowej. Tytułowa Jenny to burdel mama na emeryturze, która jako jedyna pokazuje charakter i próbuje przeciwstawić się mieszkańcom. Wszystko z domieszką czarnego humoru, daje dobrą lekturę.

Vesna-Parun | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Niby smutna historia - rasistowskie Stany Zjednoczone, małe miasteczko pełne nietolerancji, tragedia w zakończeniu. A gdzieś w trakcie chichrałam się jak durna - kiedy stary, czarnoskóry służący siłą i perswazją wyciągał swego pana z łóżka pewnej uroczej córy Koryntu, i złośliwie chichotałam, kiedy wielebny kaznodzieja Clough chował się za zasłoną, nakryty na podobnym spotkaniu z inną panią trudniącą się najstarszą profesją świata. A zdanie "jest to moja najlepsza słabostka" weszło na stałe do mojego repertuaru:) Naprawdę dobra książka, polecam.

Betka | 2014-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2014

Z twórczością Erskina Caldwella zetknęłam się po raz pierwszy kilkanaście lat temu i pamiętam że się nie zawiodłam. Teraz wracając do jego twórczości za sprawą powieści „Jenny” znów nie jestem rozczarowana.
Jak zwykle w powieściach tego amerykańskiego pisarza jej akcja toczy się na południu Stanów w małym miasteczku Sallisaw. Jenny główna bohaterka powieści to emerytowana właścicielka domu publicznego, która w spokoju chce dożyć swoich dni. Kobieta która w swoim życiu przeszła wiele potrafi zrozumieć ludzi innych niż wymagane kanony obyczajowe. Wynajmuje pokoje takim właśnie rozbitkom co nie podoba się miejscowej społeczności. Za wszelką cenę starają się pozbyć Jenny ze swojego miasteczka wraz z jej lokatorami. Na czele spisku stają miejscowi notable wraz z nabożnisiami miejscowego kościoła. Jest to powieść ukazująca prawo silnej ręki obłudę, zakłamanie oraz nie pozbawiona elementów rasizmu.
Moim zdaniem najbardziej uczciwą osobą jest owa burdel mama.
Muszę przyznać iż książkę...

Herbaciarka | 2014-10-22
Przeczytana: październik 2014

"Jenny" przeczytałam w jeden dzień. Nie tylko dlatego, że jest cienka i wydana w małym formacie, ale także dlatego, że jest ciekawa i poruszająca. "Jenny" to nie tylko opowieść o dzielnej kobiecie (teraz ogólnie szanowanej ;)), która nie boi się przeciwstawić lokalnym władzom i świętoszkom z lokalnego kościoła, ale także opowieść potępiająca rasizm i uprzedzenia społeczne.

Tą niewielką książeczkę mogę śmiało polecić każdemu :) Wprawdzie język głównej bohaterki jest nieco śmieszny, ale i tak książkę czyta się jednym tchem, żeby jak najszybciej dowiedzieć się co będzie dalej.

Gorąco polecam :)))

Jonasz | 2013-02-03

Moja ulubiona powieść Caldwella. Jenny to jedna z moich ulubionych postaci literackich

| 2016-11-19
Trithemius | 2016-07-11