Los człowieka

Cyдьба чeлoвeкa
83-05112-38-1
asia

Inne wydania

Opowiadanie o szkatułkowej konstrukcji. Dzieje Rosjanina, który opowiada swoją wojenną historię. Stracił wszystkich bliskich, przeżył niewolę. Heroicznie walczył o zachowanie godności. Sens jego życiu przywraca chłopiec, sierota wojenna, którym się zaopiekował. Głośnej ekranizacji dokonał Siergiej Bondarczuk. Książka i film głoszą "chwałę radzieckiego człowieka". Film dużo lepszy niż dość propagandowa w wymowie książka.

orchideaidea | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

Chwytająca za serce historia człowieka, który mimo doznania wielu okrucieństw i upokorzeń, nie stracił swojej godności.
Andriej Sokołow to postać, która do końca broni swojego honoru, w słusznej sprawie, jest gotowy się poświęcić dla dobra innych jeńców, z którymi los zetknął go podczas wojny.
Również po zakończeniu służby w wojsku mężczyzna nie pozostaje obojętny na cierpienie innych, do końca jest wierny szlachetnym wartościom, które w nim się zachowały, mimo nie szczędzącej go przez lata wojny.

Nobliszka | 2016-12-26

Co było pierwsze, książka czy film? Nie mogę sobie przypomnieć dokładnie, pierwsze co się rzuca na myśl to jednak film, choć pożółkłe karty opowiadania sugerują, iż jednak ono. Ale zacznę od filmu, bo Sergey Bondarchuk stworzył niewiarygodny obraz, przejmujący i prawdziwy do szpiku kości. I teraz czytając tę opowiastkę o życiu, o losie, o koleinach, nie mogę pozbyć się sugestywnych obrazów narzuconych przez tego prześwietnego reżysera.

I już nie zdołam rozdzielić książki od filmu, nie zastanawiam się, które jest lepsze, co było pierwsze… po co? Jakie to ma znaczenie? Jedno dopełnia drugie, idealnie.

A los człowieka? Michaił Szołochow, noblista, opowiedział tak prawdziwą historię człowieka, broniącą się przed wszelką ideologią, uciekająca przed schematyzmem, świeżą a znaną od zawsze. Wszyscy ronimy łzy, niektórzy otwarcie inni ukradkiem. Łzy są dobre, łzy oczyszczają. Płaczmy nad człowiekiem, płaczmy nad sobą. A potem w drogę. Śmierć jest zaczątkiem życia, a człowiek może kochać...

onika | 2012-07-22

Nie znoszę takich książek. A ta naprawdę wszystko w środku mnie przewróciła do góry nogami, zwłaszcza, że czytałam ją jeszcze w szkole podstawowej, razem ze "Stary człowiek i morze"...Jest ciężka, ale niesie przesłanie, że nawet w nieludzkich warunkach człowieczeństwo można zachować.

Felzmann | 2013-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Mistrzostwo świata! W sieci znalazłem, że to plagiat, że Szołochow tego nie napisał. Nie wiem kto to napisał, wiem tylko, że to był geniusz.

czarna_maggie | 2014-03-23
Przeczytana: 22 marca 2014

"Przyroda, bracie, jest tam różnoraka, ale katowali nas i rozstrzeliwali wszędzie jednakowo".
Troszkę trąci komunizmem, ale historia poruszająca. Zwięźle i przejmująco.

Roman Dłużniewski | 2016-12-18

Nic na to nie poradzę, ale nie ruszają mnie łzawe opowieści o tragicznych przejściach niezłomnego komunisty. Tak już mam.

PABLOPAN | 2012-07-28

Poruszająca, jedna z tych książek, które zdecydowanie trzeba przeczytać.

Carla | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Książka mówiąca o tragedii ludzi dotkniętych wojną. Ukazująca nadzieję, którą żywią się żołnierze na froncie i ból po stracie ukochanych osób. Na końcu, dająca odrobinkę nadziei na lepsze jutro. Świetna lektura.

Irmina | 2014-10-12

Piękna i pouczająca książka, jedna z lepszych w kategorii literatury wojennej. Pokazująca, jak zachować godność osobistą nawet w najtrudniejszych sytuacjach!

Kate | 2013-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Utwór Michaiła Szołochowa moim zdaniem jest wybitny. Po raz kolejny miałam okazję czytać o niezwykłym i nieprzewidywalnym ludzkim charakterze a jest to dla mnie temat jakże fascynujący. To chyba dopiero druga czy trzecia książka, zawierająca wątek wojenny, która mi się niesamowicie podoba. Warta przeczytania!