Los człowieka

Cyдьба чeлoвeкa
83-05112-38-1
asia

Inne wydania

Opowiadanie o szkatułkowej konstrukcji. Dzieje Rosjanina, który opowiada swoją wojenną historię. Stracił wszystkich bliskich, przeżył niewolę. Heroicznie walczył o zachowanie godności. Sens jego życiu przywraca chłopiec, sierota wojenna, którym się zaopiekował. Głośnej ekranizacji dokonał Siergiej Bondarczuk. Książka i film głoszą "chwałę radzieckiego człowieka". Film dużo lepszy niż dość propagandowa w wymowie książka.

orchideaidea | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

Chwytająca za serce historia człowieka, który mimo doznania wielu okrucieństw i upokorzeń, nie stracił swojej godności.
Andriej Sokołow to postać, która do końca broni swojego honoru, w słusznej sprawie, jest gotowy się poświęcić dla dobra innych jeńców, z którymi los zetknął go podczas wojny.
Również po zakończeniu służby w wojsku mężczyzna nie pozostaje obojętny na cierpienie innych, do końca jest wierny szlachetnym wartościom, które w nim się zachowały, mimo nie szczędzącej go przez lata wojny.

Felzmann | 2013-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2013

Mistrzostwo świata! W sieci znalazłem, że to plagiat, że Szołochow tego nie napisał. Nie wiem kto to napisał, wiem tylko, że to był geniusz.

książek: 2077
onika | 2012-07-22

Nie znoszę takich książek. A ta naprawdę wszystko w środku mnie przewróciła do góry nogami, zwłaszcza, że czytałam ją jeszcze w szkole podstawowej, razem ze "Stary człowiek i morze"...Jest ciężka, ale niesie przesłanie, że nawet w nieludzkich warunkach człowieczeństwo można zachować.

czarna_maggie | 2014-03-23
Przeczytana: 22 marca 2014

"Przyroda, bracie, jest tam różnoraka, ale katowali nas i rozstrzeliwali wszędzie jednakowo".
Troszkę trąci komunizmem, ale historia poruszająca. Zwięźle i przejmująco.

PABLOPAN | 2012-07-28

Poruszająca, jedna z tych książek, które zdecydowanie trzeba przeczytać.

Kate | 2013-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Utwór Michaiła Szołochowa moim zdaniem jest wybitny. Po raz kolejny miałam okazję czytać o niezwykłym i nieprzewidywalnym ludzkim charakterze a jest to dla mnie temat jakże fascynujący. To chyba dopiero druga czy trzecia książka, zawierająca wątek wojenny, która mi się niesamowicie podoba. Warta przeczytania!

Carla | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Książka mówiąca o tragedii ludzi dotkniętych wojną. Ukazująca nadzieję, którą żywią się żołnierze na froncie i ból po stracie ukochanych osób. Na końcu, dająca odrobinkę nadziei na lepsze jutro. Świetna lektura.

Irmina | 2014-10-12

Piękna i pouczająca książka, jedna z lepszych w kategorii literatury wojennej. Pokazująca, jak zachować godność osobistą nawet w najtrudniejszych sytuacjach!

gorzka | 2011-04-21
Przeczytana: 1998 rok

Lektura książki poruszyła mnie. W mojej opinii to świetna opowieść, która choć dotyczy bolesnych i trudnych zmagań człowieka z losem, zniewala do wielokrotnego powracania do niej. Gratka prowokująca do rozważań o sensie naszego życia.

zacofany-w-lekturze | 2011-01-20
Przeczytana: 18 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Literatura radziecka dawno już straciła miejsce w spisie lektur szkolnych i w sercach czytelników (o ile kiedykolwiek je miała). Gorkiego, Erenburga, Simonowa czy Szołochowa nikt nie czyta. A przecież ten ostatni uznawany był za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, co potwierdziła przyznana mu literacka Nagroda Nobla. Ciągnęła się też jednak za nim opinia ulubieńca Stalina, raziły ostre wystąpienia przeciwko Borysowi Pasternakowi i innym literatom. Wreszcie pojawiło się oskarżenie o plagiat: Szołochow miał zagarnąć rękopisy zamordowanego przez bolszewików w 1920 roku kozackiego pisarza Fiodora Kriukowa i publikować je jako swoje. „Los człowieka” też ponoć jest oparty na tekstach Kriukowa.

Bohater książki, Andriej Sokołow, wkrótce po zakończeniu wojny, opowiada o swym życiu przygodnie poznanemu człowiekowi. Zdobył zawód, poznał dziewczynę, ożenił się i ustatkował. Na świat przyszły dzieci. Niestety wybucha wojna, Andrzej zostaje powołany do wojska. Walczy na froncie,...