The Sure Hand of God
83-03-01153-7
piotrex

Erskine Preston Caldwell (1903 - 1987) – pisarz amerykański. Autor licznych powieści i nowel ukazujących upośledzone cywilizacyjnie środowiska Południa USA, publicystyki społecznej i reportaży. Tutaj mamy kolejne opowiadanie autora.

Marysieńka | 2015-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2015

Palec boży to przenośne określenie interwencji sił nadprzyrodzonych w naszym życiu. Każdy z nas miał albo będzie miał kiedyś takie wrażenie, jakby wszystko w jego życiu wynikało z przeznaczenia. Molly była przekonana, że wszystko zło, co ją spotyka w życiu wynika z tego, że jako dziewczynka straciła rodziców w wypadku. Pracodawcy jej rodziców zaopiekowali się nią ale był to typowy los sieroty. Była bita, wykorzystywana do cięzkiej pracy a gdy podrosła była też wykorzystywana seksualnie przez męskich członków rodziny. W końcu uciekła wraz z małą córeczką ale zły los ścigał ją nadal. Czy można przed nim uciec, uciec przed przeznaczeniem? Molly często się nad tym zastanawiała.
Caldwell kolejny raz pokazał swoje mistrzostwo. W krótkiej opowieści zawarł wiele faktów dotyczących życia prostych, biednych ludzi w USA. Poznajemy małomiasteczkową społeczność, gospodarcze prawidła, panującą wówczas obyczajowość. Czytając, człowiek zastanawia się, jak ci ludzie mogli żyć w taki sposób, w...

Vesna-Parun | 2014-03-13
Przeczytana: 13 marca 2014

Drugie moje podejście do Caldwella i tak samo udane, powiedziałabym nawet, że bardzo podobne. Główną bohaterką znowu jest puszysta dama lekkich obyczajów, bohaterowie niezmiennie wykazują się bezbrzeżną naiwnością, hipokryzją, bigoterią przemieszaną z dwulicowością i fanatyzmem. Południe Caldwella faktycznie jest upośledzone cywilizacyjnie i zapóźnione moralnie. Na pewno sięgnę jeszcze do jego twórczości.

mhm | 2012-01-20

Erskine Caldwell nie daje nam możliwości zastanawiania się nad wyborem bohaterów, bo z góry wiadomo, że świat jest okrutny i straszny a decyzje podejmowane przez ludzi nigdy nie są słuszne.

Maras | 2016-09-23
Przeczytana: sierpień 2010