Oczami radzieckiej zabawki

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu

Oczami radzieckiej zabawki to barwna opowieść o rosyjskiej alternatywnej scenie muzycznej od początków punk rocka i nowej fali, aż po najnowsze produkcje z pogranicza hip-hopu, electro i innych stylów muzycznych. Z tekstów piosenek i ludzkich życiorysów, opisanych na tle społeczno-politycznej zawieruchy, wyłania się obraz współczesnej Rosji widzianej oczami pokolenia urodzonego w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Autor opowiada o bohaterach radzieckiej i rosyjskiej offowej sceny muzycznej, notując na marginesie własne wspomnienia jako uczestnik i naoczny świadek wielu opisanych wydarzeń.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2012

źródło okładki: http://czarne.com.pl

Bosnjak | 2018-11-22
Na półkach: Przeczytane, Wschód
Przeczytana: listopad 2018

Uff, skończyłem ale cóż to była za lektura. Co ja piszę, nie lektura a szalona podróż w przeszłość ciemnych radzieckich, później rosyjskich kamienic, podwórek i piwnic. Podróż pełna jazgotu, używek, szaleństwa w każdej warstwie. Kto myślał, iż czasy wczesnego Jarocina to czasy totalnej alternatywy niech sięgnie po książkę Usenki, bo Rosja przeżyła to samo tylko w kilkukrotnie większej skali. Tam wszystko było mocniejsze: używki, prześladowania, upadki i wzloty. Po książce poznałem zespół Kino i jego lidera Wiktora Coja. Choćby dlatego warto było, choć aż do teraz głowa mnie boli.

BeArcik | 2015-09-10
Przeczytana: 09 września 2015

Przyznaję, że zakupiłam tę książkę głównie dla jednego rozdziału (o Jance i Jegorze), ale nie żałuję ani minuty spędzonej nad tą lekturą. Usenko przedstawia świat tak bliski a jednocześnie tak daleki polskiemu odbiorcy - trudne realia życia w kraju bloku wschodniego i kreatywne sposoby radzenia sobie z otaczającą rzeczywistością niewątpliwie znane są osobom pamiętającym PRL. Ale jednak na wschodzie jest nieco inaczej, jeszcze ciężej, surowy klimat radzieckiego interioru i wrażliwa rosyjska natura wydają na świat artystów, którzy nie mogliby się narodzić w żadnym innym kraju świata. Radzieccy hipisi, punki, rockersi i nowofalowcy piszą przejmujące teksty będące bezlitosnym świadectwem współczesnej im rzeczywistości, albo wręcz przeciwnie, próbą ucieczki od niej. Ale książka Usenki to nie tylko muzyka. Autor, osobiście odwiedzający ZSRR w latach 80. i młodą Federację Rosyjską na początku lat 90. snuje opowieść o swoich doświadczeniach i wrażeniach, przybliża obraz i atmosferę...

zuszka | 2014-11-16
Przeczytana: październik 2014

Konstanty Usenko sprawił mi wielką niespodziankę. Częściej bowiem bywa tak, że moje oczekiwania wobec treści są większe, niż rzeczywista zawartość książki. Z tą było akurat odwrotnie. To niesamowite, w jaki sposób udało się autorowi stworzyć tak doskonałe dzieło! Z pewnością tylko jego ogromna wrażliwość, miłość do muzyki i wszystkiego co rosyjskie - bez tego książka nie miałaby tej wyjątkowej wartości. Może nie jest przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców, ale wszystkim zainteresowanym i rozkochanym w Rosji na pewno się spodoba. Bo mimo że jest to książka o muzyce, to cudownie oddaje klimat tamtych czasów naszego wschodniego sąsiada. Dla mnie ta książka to mistrzostwo pióra i dziennikarstwa.

Ta książka to coś więcej niż antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu. To przede wszystkim znakomicie opisany kawał rosyjskiej historii najnowszej – od mrocznych czasów pierestrojki, przez bandyckie lata dziewięćdziesiąte aż do obecnego imperium Putina. Usenko, który zna Rosję jak własną kieszeń, bez upiększania i moralizowania snuje niesamowicie wciągającą opowieść o Rosji przełomu wieków. Historię szaloną, niejednokrotnie przeraźliwie smutną, czasem przerażającą, ale - niezmiennie fascynującą. Losy upadku ZSRR i następujących po nim przemian ustrojowych obserwujemy przez pryzmat muzyki – teksty autorów undergroundowych są bezlitosnym, często szokującym komentarzem do ówczesnej rzeczywistości. Równie intrygujące i smutne są życiorysy liderów legendarnych, niepoprawnych politycznie formacji – wszak trzeba było być szalonym, żeby tworzyć w czasach, kiedy każdy „wyskok” mógł zakończyć się pobytem w psychiatryku.

Usenko przybliża polskim czytelnikom zarówno nieznaną u nas...

tysek | 2014-06-18

Rewelacyjna, naprawdę świetna pozycja dotycząca radzieckiego punk rocka, kapitalnie opowiedziana, po każdym rozdziale ma się ochotę przesłuchać wszystko o czym wspomniał autor. Polecam nie tylko osobom zainteresowanym radzieckim punkiem ale muzykom wogóle

| 2014-01-08

Książka naprawdę dobra. Wiele mówi o scenie muzycznej w Rosji.
Po jej przeczytaniu zaczęłam postrzegać to mocarstwo w zupełnie inny sposób.

Piecia | 2013-09-19

Jako rusofil i meloman jestem bardzo zadowolony z tej książki. Pomimo, że książka traktuje głównie o muzyce, można też sporo dowiedzieć się o historii, kinematografii i realiach życia za czasów ZSRR, jak i współczesnych.

Jacek | 2013-02-05

Jedyna książka o współczesnej Rosji, której nie miałem ochoty odłożyć po pierwszych rozdziale, z zainteresowaniem doczytałem do końca i nawet sięgnąłem po muzykę niektórych z kapel, wokół których Usenko szyje swoją opowieść. Dla osoby tak jak ja zainteresowanej muzyką w każdym aspekcie, a przy tym obsesyjnie ciekawej świata, to lektura obowiązkowa. Mówiąc szczerze, przeczytałbym takie opracowanie o polskim undergroundzie.