Manuskrypt Jana Żeglarza

Wydawnictwo: Bukowy Las
978-83-62478-40-8
hibou

Robertowi Nowickiemu nie przyznano prestiżowego grantu norweskiej Fundacji Nansena, sponsorującej badania historii wielkich odkryć geograficznych. Historyk otrzymał za to możliwość zbadania pewnego manuskryptu, który przez setki lat spoczywał w archiwach klasztoru franciszkanów na Wyspach Owczych. Tym samym wkroczył na drogę zaskakujących i niebezpiecznych odkryć, nie tylko historycznych.
Jakie tajemnice zawiera ów stary manuskrypt? Kim jest jego autor? Jaki jest sekret płatków róży? Czy odpowiedź znajduje się w murach starej katedry? Czy niespełniona miłość sprzed wieków może odżyć w sercach tych, którzy poznają jej historię? Co łączy Wyspy Owcze, wybrzeża Labradoru i Gdańsk?
Manuskrypt Jana Żeglarza to opowieść o namiętnościach, miłości, przyjaźni, nienawiści, spełnionych marzeniach i zawiedzionych nadziejach - wpleciona w wielką historię.

źródło opisu: http://bukowylas.pl/content/ksiazka/manuskrypt-jana-%C5%BCeglarza

źródło okładki: http://bukowylas.pl/content/ksiazka/manuskrypt-jana-%C5%BCeglarza

allison | 2015-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2015

Ciekawa i trzymająca w napięciu powieść historyczno-sensacyjna, od której trudno się oderwać.

Akcja biegnie dwutorowo, wiążąc teraźniejszość z odległą przeszłością. Zwykle w takich przypadkach bardziej do gustu trafiają mi wydarzenia z zamierzchłych czasów, tym razem jednak bieżące perypetie bohaterów okazały się równie zajmujące.

Fabuła obfituje w niespodzianki i tajemnice, które są stopniowo odsłaniane, by w zakończeniu zaskoczyć i raz jeszcze spleść ze sobą losy bohaterów.

"Manuskrypt..." to nie tylko powieść o rzekomej wyprawie polskiego żeglarza, który dotarł do Ameryki przed Kolumbem. To także książka o marzeniach, pasjach, ambicjach i miłości.

Całość napisana jest lekko, ale barwnie i z polotem.

gwiazdka | 2014-10-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 03 października 2014

Zasugerowana tytułem oczekiwałam książki, w której jakiś współczesny bohater w interesujący sposób prowadzi poszukiwania i przed moimi oczami powolutku odsłania się historia sprzed wieków. Niby coś w tym stylu otrzymałam, ale sama opowieść wypadła jakoś mdło, część współczesna była rozwlekła, większość przewidywalna lub kompletnie niepotrzebna, wątek kryminalny bez żadnych emocji, a już opisy męsko- damaskie zupełnie nieciekawe, albo przesłodzone, albo powtarzane po kilka razy, główny bohater zaślepiony ładną buzią myślał na pewno nie głową. Gdyby nie opowieść z XV wieku całą książkę odłożyłabym już po kilkudziesięciu stronach, chociaż i ta cześć nie była zbyt porywająca to jednak stanowiła przyjemną lekturę, chociaż autor nie ustrzegł się błędów, że ograniczę się do słownictwa: chcąc budować zdania i korzystać ze słownictwa z epoki wtrącał jednocześnie „randki”, „imprezy”- niekoniecznie wtedy pasowało mi to do reszty. To oczywiście tylko przykład, odniosłam wrażenie, że tak...

Lilu | 2013-03-25
Przeczytana: 24 marca 2013

Dla historyków, bibliotekoznawców, żeglarzy, stacjonarnych miłośników mórz i oceanów, tropicieli zagadek - czysta przyjemność: )

Isadora | 2012-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2012

Powieść Andrzeja Dudzińskiego, pisarza, scenarzysty telewizyjnego i dokumentalisty, jest efektem połączenia dwóch jego życiowych pasji: fascynacji Kaszubami oraz badania najdawniejszych śladów polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej. Trzeba przyznać, że tak oryginalny i dość karkołomny melanż zainteresowań zaowocował niezwykle intrygującą fabułą, która niejednego czytelnika z pewnością sprowokuje do własnych eksploracji tematu lub też skłoni do snucia refleksji na temat alternatywnej historii epoki wielkich odkryć...

Gdańszczanin Robert Nowicki jest profesorem historii, którego karierę naukową nieco hamuje brak prawdziwej pasji. Za sprawą przypadku odkrywa on w sobie namiętność do starych woluminów i zgłębiania ukrytych w nich tajemnic, jak również fascynację epoką wielkich odkryć geograficznych. Jego praca naukowa koncentrująca się na tej właśnie tematyce skutkuje stworzeniem teorii, w myśl której to nie wyprawa Krzysztofa Kolumba jako pierwsza osiągnęła kontynent amerykański,...

Czytelnick | 2014-11-16

Napisać recenzje tej książki było mi bardzo ciężko. Nie oczekiwałam od tej powieście dużo. ale liczyłam na jakąś rozrywkę. Sam fakt, że została ona napisana przez Polaka zniechęcił mnie. Lubię polską literaturę, ale tylko "perełki" z polskiej literatury. Lubię Lema, Szymborską i Herberta, ale nie lubię książek, które udają dobre książki.
"Manuskrypt Jana Żeglarza" dostałam w prezencie i nie wybaczyłam bym sobie, gdybym go sama kupiła. Cena detaliczna tej książki wynosi ok 40 zł, ja widziałam w księgarni tą pozycje za 12 zł, ale i tak to jest za dużo. Ponad połowa tej książki jest makulaturą, która nadaje się tylko na recykling. Reszta wydaje się niespełnionymi marzeniami autora, o byciu szanowanym historykiem, którego aż nadto lubią kobiety. Ta powieść zabrała mi 3 dni mojego życia, które oficjalnie mogę uznać za stracone. Boli mnie to, że wydawnictwa wydają takie wypociny, zamiast szukać prawdziwych talentów. Dzisiaj wydaje się, że każdy może napisać książkę, a to błąd. Pisanie...

Zapinka | 2014-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Świetna książka z tłem historycznym, znajdziemy tutaj wszystko: tajemnice, miłość, wielkie pragnienia, niezwykle malownicze opisy miejsc dość odległych. Polecam

Asica | 2015-09-09
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Wybralam ta ksiazke zarowno z powodu ilosci stron jak i ceny :P Nie bylam przekonana, czy ta historia w ogole mnie zainteresuje, ale dalam jej szanse i nie zaluje.

Robert Nowicki jest profesorem, ktory specjalizuje sie w badaniach historii wielkich odkryc geograficznych. Nie przyznano mu niestety prestizowego wsparcia finansowego na jego badania zwiazane z morska podroza dwoch niemieckich zeglarzy Pininga i Pothorsta, ktorzy mieliby dotrzec do stalego ladu po drugiej stronie Atlantyku. Mimo tego zaproponowano mu zbadanie pewnego manuskryptu, ktory przez setki lat znajdowal sie w archiwum klasztoru franciszkanow na Wyspach Owczych. Robert podejmuje sie tego wyzwania i dzieki temu odkrywa mnostwo interesujacych i zaskakujacych faktow na temat Jana Zeglarza, o ktorym tak naprawde niewiele bylo informacji i poddawano w watpliowsc jego polskie pochodzenie, a nawet samo istnienie Jana z Kolna.
Robert na wyspie poznaje polskiego przyjaciela, a takze piekna tajemnicza rudowlosa...

Albercik | 2015-01-09

Jedna książka a dwa światy. Mamy tu niespełnionego, współczesnego profesora Roberta Nowickiego oraz legendarnego Jana z Kolna. I tak jak w książce występują dwa światy, tak i książka ma swoje dwa oblicza, przez co jest bardzo nierówna. Kiedy czytałem fragmenty dotyczące tłumaczenia rzekomego manuskryptu, czułem, że czytam coś wartościowego. "Reszta jest milczeniem". A wystarczyło zastosować chwyt w stylu Richarda Flanagana w powieści "Wiliama Goulda Księga Ryb".
P.S.
O Janie z Kolna pisał już Żeromski w książce "Wiatr od morza" i chyba tyle o nim. Ach gdyby Andrzej Dudziński skupił się tylko na legendarnej postaci...

Krzysztof | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016

Zasiadałem do tej książki z pewną obawą - a że to nie mój gatunek, autor nieznany itp.
Po przeczytaniu kilku stron książka mnie porwała i zniewoliła. Można tu znaleźć wątek przygodowy, miłosny, kryminalny i historyczny. Fabuła jest dwubiegunowa - a oba wątki wciągają.
Polecam lekturę miłośnikom książek przygodowych i kryminałów.

Arathi | 2016-01-21
Przeczytana: 14 lipca 2012

Nic tak nie porusza wyobraźni jak tajemnica sprzed wieków za którą ciągną się fakty i domysły. Jeśli połączymy to z ciekawą historią, możemy otrzymać wybitną powieść kontynuującą tradycje takich dzieł jak choćby „Kod Leonarda Da Vinci”. Tak jest właśnie w przypadku powieści Andrzeja Dudzińskiego.

Autor znany także jako dokumentalista i scenarzysta telewizyjny od lat także kultywuje swą pasję badań osadnictwa polskiego na terenie Ameryki Północnej. Łącząc ją z szerokim zainteresowaniem Kaszubami stara się realizować dzieła o różnej formie: począwszy od wspomnianych dokumentów aż po powieści i książki.

Jego najnowsze dzieło pod tytułem „Manuskrypt Jana Żeglarza” jest interesującym przykładem połączenia wspomnianych wcześniej tematów.
Książka opowiada o Robercie Nowickim, profesorze historii z Gdańska, który do tej pory nie miał okazji szczególnie się wyróżnić. Pracując naukowo nad tematyką wielkich odkryć geograficznych zdarzyło mu się korzystać ze stypendium w Stanach...