Dzień kłamstwa

Tłumaczenie: Anna Wolna
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fikcja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Hachette
The day of lie
978-83-7739-912-5
Polska, IPN, thriller
Ag2S

Ojciec Anselm to niezwykły mnich z zakonu gilbertynów. Pewnego dnia odwiedza go przyjaciel z dawnych lat i opowiada mu mrożącą krew w żyłach historię kobiety, która została zdradzona przez czas, los i kogoś bliskiego... Kogoś, kto wciąż pozostaje w ukryciu. Anselm będzie musiał zbadać historię tej kobiety oraz tajemnicę, której korzenie sięgają wydarzeń rozgrywających się we wczesnych latach...

Kogoś, kto wciąż pozostaje w ukryciu. Anselm będzie musiał zbadać historię tej kobiety oraz tajemnicę, której korzenie sięgają wydarzeń rozgrywających się we wczesnych latach 80. w Polsce, znajdującej się w żelaznym uścisku zimnej wojny. Przedzierając się przez meandry historii, dekady tajemnic i pół wieku kłamstwa, odkrywa prawdę, która może zniszczyć komuś życie, prawdę tak szokującą, że niejedna osoba mogłaby zabić, aby tylko nie wyszła ona na jaw. Dzień kłamstwa to najlepsza jak dotąd powieść Williama Brodricka, z fabułą i tempem akcji jak u Toma Roba Smitha oraz atmosferą i głębią rodem z książek Johna le Carré

źródło opisu: http://www.hachette.com.pl/

źródło okładki: http://www.hachette.com.pl/

Heisenberg | 2016-04-22

Książkę tę warto przeczytać choćby z tego powodu, że ma ona związek z Polską, i jej powojenną historią. Dość bolesną historią...
Byłoby jeszcze lepiej, gdyby akcja powieści nie była taka rozwleczona, bo momentami to zniechęcało do czytania.

aleksnadra | 2013-02-16
Przeczytana: 02 lutego 2013

Po fascynującej lekturze "Szóstej lamentacji" z entuzjazmem sięgnęłam po kolejną książkę Williama Brodricka "Dzień kłamstwa". Z radością donoszę, że było to udane spotkanie a autora zapisuję do grona swoich ulubionych pisarzy. Obie książki są napisane z pasją, dopracowane w szczegółach i czuć w nich drobiazgowe rozpatrzenie tematu. W "Dzień kłamstwa" autor włożył ogrom pracy w zapoznanie się z historią Polski, naszej mentalności- wzbudziło to mój ogromny szacunek i podziw, bo książka przez to nabiera poważniejszego wymiaru, w pełni oddaje realia świata, który minął i heroizm ludzi, którzy oddali swoje życie by przyszłe pokolenia wychowywali się w wolnym i demokratycznym kraju.

Ojciec Anselm nie jest pospolitym mnichem. Zanim wszedł w szeregi braci zakonu gilbertynów, był znakomitym prawnikiem walczącym najostrzejszym orężem jakim jest prawda. Pewnego dnia odwiedza go przyjaciel z dawnych lat, John. Prosi o niezwykłą przysługę, o pomoc dla Róży Mojeskiej, zdradzonej przez historię...

Monika | 2016-01-18
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Dobrze napisana i zapewne ciekawa, ale nie dla mnie. Nie moja tematyka, nie moja wrażliwość.

Katarzyna Organiściak | 2013-07-04

Ojciec Anselm znów na tropie. Tyma razem William Brodrick umieszcza akcję w Polsce, do której na prośbę przyjaciela udaje się gilbertyn Anselm. Jego zadaniem jest rozwikłanie zagadki Róży Mojeskiej - działaczki opozycyjnej, która dwa razy (rok 1951 oraz 1982)była więziona za swoją działalność antypaństwową. Jak to w książkach Williama Brodricka bywa, sprawa (na pierwszy rzut oka oczywista i nie pozostawiająca miejsca na cień wątpliwości) okazuje się mieć nie tylko pierwsze, ale także drugie i trzecie dno. W powieści "Szósta lamentacja" autor poruszał temat drugiej wojny światowej: kolaboracji oraz odpowiedzialności za zbrodnie wojenne. W "Dniu kłamstwa" przywołuje upiory stalinizmu oraz lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Książka napisana jest świetnie. Intryga, jak zwykle zawikłana i pełna zwrotów akcji - przy czym niektóre z nich można przewidzieć. Brodrick bowiem ma tendencję do uczłowieczania nawet najbardziej odrażających i odhumanizowanych postaci, to z kolei pozwala na...

Becia | 2015-07-31

Sięgałam po tę książkę z lekką obawą. Irlandczyk piszący o Polsce... to mogło się okazać mieszanką wybuchową, nie koniecznie udaną. Jaki obcokrajowiec zrozumie naszą historię i mentalność na tyle, by powstała z tego dobra, merytoryczna książka? Na szczęście tym razem się nie zawiodłam. Autor włożył ogrom pracy w to, by poznać nas, naszą najnowszą, bolesną historię i to mu się opłaciło. Powstała z tego dobra, osadzona w realiach powieść, która mimo, że momentami lekko mi się dłużyła, trzyma w napięciu. Czytając zastanawiamy się co będzie dalej i jak to wszystko się zakończy. Nie wiemy, który z bohaterów jest tym złym, a którego naprawdę możemy polubić. Autor zadaje pytania i tak kluczy i komplikuje, by do końca nie było jasne, jaka jest prawda. Książka dobra i godna polecenia.

Magdalena Ru | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Książka dla mnie potwornie nudna. Długo się męczyłam. Akcja niby powinna wciągać, ale jest strasznie rozwlekła i nie trzyma w napięciu. Nic więcej nie dam rady napisać.

Sajmooon | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 lutego 2017

Historia napisana przez Irlandczyka, która została umiejscowiona w Polsce, czyli połączenie niespotykane na co dzień. Dodatkowo czas w których dzieje się cześć historii jest bardzo tajemnicza czyli Polska w latach 1945-1989.
Główne postacie stworzone w bardzo przemyślany sposób, w trakcie zgłębiania się w ich historie poznajemy drugie i czasami trzecie dno ich motywacji do działania.
Książka opowiada dzieje Róży Mojewskiej, jej losy podczas 2 Wojny Światowej, podczas Stalinizmu w Polsce, czasie reformacji i w czasie kiedy nastąpiła chwila rozliczenia z starymi oprawcami przez postawienie ich przed wymiarem sprawiedliwości.

Emilia83K | 2015-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Troszkę się zawiodłam, bo zapowiadało się całkiem ciekawie. Postać Róży bardzo mi się spodobała, odważna kobieta wierząca w Polskę. Jednak ogólnie książka mało zaskakująca, ostatnie dwa rozdziały znudziły mnie. Co prawda, szybko się czyta ze względu na krótkie rozdziały. Raczej spojrzenie na świat oczami zakonnika Anselma mnie nie przekonało. Uważam, że warto przeczytać.

Nie do końca moje klimaty jeśli chodzi o czasy PRL, ale czyta się szybko i nawet dobrze.

kawa | 2015-07-15

Książka ciekawa choćby dlatego, że dotyczy naszej najnowszej historii, jej czarnych kart. Czasy stalinizmu i upadku komunizmu, ludzie stawiający opór, przyjaciele z dzieciństwa stający po przeciwnych stronach. Moralne dylematy czy przebaczyć wrogowi, oprawcy, zdrajcy? Czy po 50 latach można zapomnieć wszystkie krzywdy i okrucieństwo?