Wypędzony

Wydawnictwo: Erica
naziści, Armia Krajowa, Wrocław

Początek czerwca 1945 roku. Do zniszczonego, dopiero co zdobytego Wrocławia przybywa Jan Korzycki, uciekający przed UB porucznik Armii Krajowej. Zacierając za sobą ślady, pod przybranym nazwiskiem wstępuje do milicji. Otrzymuje zadanie wytropienia „komendanta Festung Breslau”, jak każe się tytułować przywódca konspiracyjnego niemieckiego Werwolfu. Korzycki usiłuje przeżyć w obcym, pogrążonym w chaosie i bezprawiu mieście, broniąc jego mieszkańców przed szabrownikami i niedobitkami nazistów.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Erica, 2012

źródło okładki: www.strefaksiazki.net

Orla | 2019-04-28

Poszukiwałam powieści o powojennym szabrze i oto jest „Wypędzony” Inglota. Książka o dusznej atmosferze, osnutej kurzem wrocławskich rumowisk, smutkiem wypędzanych, gwałconych i okradanych autochtonów, wreszcie strachem i poczuciem niepewności repatriantów tęskniących za utraconymi ziemiami. Wszędzie panoszy się narzucona, komunistyczna władza wprowadzająca terrorem własny porządek społeczno-polityczny i nową moralność. Wszystko to sprawia, iż właściwie wszyscy bohaterowie Inglota, niezależnie od swych pobudek, narodowości i reprezentowanej opcji politycznej, czują się zagubieni. Szaber jest mocnym akordem książki, jednak odniosłam wrażenie, iż autor skupił się na opowieści o utracie „Heimatu” (termin z j. niemieckiego, w j. polskim nie posiada właściwie swego odpowiednika, zazwyczaj tłumaczy się go jako „małą ojczyznę”). Jest to opowieść miejscami mocna, wręcz drastyczna, miejscami zaś melancholijna i wyważona. Zupełnie niepotrzebnie Inglot postanowił jednak zaserwować...

Tiffie | 2018-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Jestem rodowitą Wrocławianką, dlatego też z tym większą ciekawością sięgnęłam po "Wypędzonego". I przyznaję rację autorowi - niby coś się wie, coś się kiedyś o uszy obiło, a jednak bardzo niewiele mówi się o tym, że Breslau długo było miastem niemieckim. Autor mocno skupił się na ukazaniu powojennych realiów pogrzebanego miasta, jego wyglądu, powolnego podnoszenia się z ruin. Społeczeństwa oraz tego czym się wtedy kierowano. Historia pokazująca straszne skutki wojny, podziały między ludźmi, wzajemną nienawiść. Poruszająca problem odpowiedzialności zbiorowej i słuszności kary za zbrodnie.

Mamy tutaj również wątek śledztwa, o którym jest mowa już na okłądce, jednak wyraźniejsze zarysowanie tego wątku odbywa się dopiero w późniejszej części książki. Może i ta powieść nie opisywała stricte 'śledztwa', jak obiecano, ale obraz miasta w ruinach, podzielonego społeczeństwa, głównego bohatera (wcale nie byle jakiego), który musi znaleźć dla siebie nowe miejsce (a nie jest to proste będąc...

Renax | 2018-11-26
Przeczytana: 23 listopada 2018

Znakomita książka sprzed kilku lat, a konkretnie wydana w 2012 roku w wydawnictwie Erica. Autor jest ponoć znany z powieści science fiction.
Powieść 'Wypędzony', na którą się natknęłam przypadkiem, nie ma z fantastyką naukową nic wspólnego, ale udowadnia tezę, że tzw. autorzy gatunkowi świetnie 'ćwiczą warsztat pisarski', czy raczej gdyby zechcieli, to pisaliby świetne powieści historyczne (tak jak ten przypadek), obyczajowe, kryminalne itd.
'Wypędzony' to powieść o Wrocławiu, a raczej o Breslau z początkowych tygodni i miesięcy po wyzwoleniu, gdy do tego miasta przybywa uciekający przed UBekiem Kamanem były AKowiec, Jan Korzycki. Tu zostaje milicjantem i tu stara się jakoś przechować oraz jak może bronić porządku w tym ogarniętym szaleństwem powojennego bezładu gruzowiska.
Powieść jest znakomicie napisana. Dwie sceny są bardzo symboliczne, a mi - czytelniczce - szczególnie utkwiły w pamięci: scena z wychodzeniem z gruzowiska szympansicy z szympansiątkiem oraz hord szczurów. To...

Tomek | 2018-09-26

Swietna ksiazka, chetnie bym poczytal kolejne losy jej bohaterow.

netha | 2018-05-19

Piękna rzecz o moim rodzinnym mieście. Wiele tłumaczy, ciekawie obrazuje, a przede wszystkim pozwala zrozumieć i zmusza do refleksji.

Szymon Białek | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Ciężko mi ocenić tę książkę. Z jednej strony, zarys psychologiczny postaci i motywacje ich działań nakreślone są znakomicie - bez trudu można postawić się na miejscu każdego z opisywanych szerzej bohaterów. Z drugiej strony, mam wrażenie, że to, co powinno być na pierwszym miejscu - czyli transformacja Breslau w Wrocław - zostało mocno spłycone i sprowadzone do kilku sytuacji typu rabunki szabrowników czy zmiany nazw miejscowości. Całość mocno straciła przez to na klimacie i stała się takim trochę "czytadłem". Nie podpasował mi także język autora. Ale warto przeczytać.

darek_lask | 2017-01-07
Przeczytana: 16 marca 2013

Na tle niesamowitych realiów Wrocławia w 1945 roku - historia człowieka usiłującego ukryć się przed UB.
I ta wciąż wywołująca skurcz serca małpa, epizod, który doskonale oddaje naszą bezradność.

ilcattivo13 | 2016-10-09
Przeczytana: 29 listopada 2012

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Dziki Zachód?

Hubert Przybylski

Problematyka osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych zaczęła się pojawiać w naszej literaturze niemal w tym samym momencie, co sam proces przejmowania tych terenów, czyli już od samego końca II wś. Jednym z pierwszych i chyba najsłynniejszym z pisarzy, którzy sięgnęli po tę tematykę, był Henryk Worcell (właśc. Tadeusz Kurtyka). On też był jednym z nielicznych twórców peerelu, którzy ośmielili się na ukazanie choć odrobiny prawdy w opisach tamtych wydarzeń – co zresztą przypłacił utratą oka. Wydawać by się mogło, że po upadku pro-sowieckiego ustroju w 1989 roku pisarze wykorzystają sposobność do rozliczenia się z przeszłością i ukazania jej prawdziwego oblicza, ale tak się nie stało. Ani Marek Krajewski w „Festung Breslau”, ani Andrzej Ziemiański w „Breslau Forever” i „Ucieczce z Festung Breslau” nie chcieli, bądź nie odważyli się pójść tak daleko i jak tylko mogli, tak omijali wszelkie trudne tematy. I...

magda | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Wcześniej wszystko co czytałam pana Inglota bardzo mi przypadło do gusty, tym razem męczyłam się nadmiarem opisów powojennego Wrocławia, który potrafiłam sobie wyobrazić. Mocno mnie to zniechęciło. Choć sama fabuła ciekawa. Nastawiłam się na inny rodzaj literatury po wcześniejszych publikacjach i rozczarowałam się.

BeataT | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Lata powojenne, trudny czas dla wielu. Wrocław który należał do Niemców, po wojnie został przyznany Polakom. Trzy narodowości Polacy, Niemcy, Rosjanie i walka o wszystko, jedni chcą żyć inny wzbogacić, a jeszcze inni nie rozumieją o co chodzi, a może chcą coś dla siebie zyskać ... Książka która pozwoli nam zrozumieć wiele sytuacji i momentów, o których wiemy lub i nie z opowieści ....Warto pochylać się nad takimi pozycjami