Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa

THEODORA: ACTRESS. EMPRESS. WHORE
978-83-7510-725-8
historia, teodora, rebis
literatura faktu

Wgląd w psychikę niewątpliwie największej postaci kobiecej Cesarstwa Bizantyńskiego Zniewalająca, charyzmatyczna, silna. Teodora - wywodząca się ze społecznych nizin - awansuje, stając się jedną z najpotężniejszych kobiet w dziejach Bizancjum. W powieści Stelli Duffy wraca w pełnym blasku jako fascynująca, kontrowersyjna i uwodzicielska kobieta. Niektórzy nazywali ją świętą. Inni nie byli aż...

Zniewalająca, charyzmatyczna, silna.

Teodora - wywodząca się ze społecznych nizin - awansuje, stając się jedną z najpotężniejszych kobiet w dziejach Bizancjum. W powieści Stelli Duffy wraca w pełnym blasku jako fascynująca, kontrowersyjna i uwodzicielska kobieta. Niektórzy nazywali ją świętą. Inni nie byli aż tak łaskawi...

Gdy ginie jej ojciec, młoda Teodora - żeby przetrwać - zmuszona jest do niemal niewolniczej pracy. Przechodzi ciężką szkołę życia, by stać się tancerką, aktorką, a w końcu kurtyzaną. Z czasem dostrzeże, iż jednym zmysłowym gestem może całkowicie zmienić swój los.

Akcja powieści jednej z ciekawszych brytyjskich pisarek rozpoczyna się na tętniących życiem ulicach Konstantynopola i przepełnionych erotyką publicznych przedstawieniach w hipodromie, przenosi nas w zacisze pustynnych klasztorów w Egipcie i do Aleksandrii, po czym stajemy się świadkami politycznych intryg prowadzonych za zamkniętymi drzwiami cesarskiego pałacu.

"Duffy uważnie podąża za historią życia tej kobiety, ale udało jej się coś znacznie większego: stworzyła jej prawdziwe wewnętrzne życie, co jest niezwykłym osiągnięciem w powieści historycznej".

Jane Jackman, "Independent"

źródło opisu: http://rebis.com.pl/

źródło okładki: http://rebis.com.pl/

Emsi | 2019-07-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 22 lipca 2019

Nie jest to wybitna literatura, początkowo raził mnie język i styl. Miałam wrażenie, że jest tam coś nieszczerego, a liczne wulgaryzmy nie zgrywały się z całością. Same losy Teodory okazały się jednak fascynujące i całkiem możliwe, że zainspirowana powieścią, sięgnę po "Historię sekretną".

Marcin92 | 2016-03-23

O gustach się nie dyskutuje i każdemu wedle upodobania. To co napisze to banał ,ale nie sposób napisać książki ,która oczarowała by wszystkich i podobała się dużej części czytelników w Polsce.Jest to niemal awykonalne,ale choć niesamowicie rzadko nie oznacza to ,że się nie wcale nie zdarza. Niestety ta książka nie należy do tych wyjątkowych,wybitnych,nie jest to literatura piękna a bardziej fabularyzowana powieść z elementami historycznymi przemieszanymi z dość swobodną interpretacją pewnych niuansów historycznych przez Stelle Duffy. Ta pani nie jest historykiem, a teatrologiem i performerką bodajże brytyjską. A wracając do sedna to przyznam szczerze ,że książka pomimo tego że zdania które ułożyła autorka są właściwie często okraszone wyrazami tzw. łaciny podwórkowej. Tak więc powiem coś takiego książka ta zniesmaczy i zniechęci do siebie tak mi się przynajmniej wydaje purystów językowych i tych dla których przekleństwa w książkach bardzo rażą. Jeśli natomiast szukasz powieści...

Anka | 2016-03-06
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 06 marca 2016

Książka jest zupełnie zbędna. Mam wrażenie, że więcej o życiu Teodory dowiedziałam się z Wikipedii, niż z tej opowieści, aż dziwne, że Autorka korzystała z bogatej bibliografii. Duże rozczarowanie. Drugi tom przeczytam z obowiązku.

zlota | 2016-01-29
Przeczytana: grudzień 2015

książka dosyć ciekawa, ale nie wciągająca. Sama postać interesująca, jednak forma opisu całej historii w tej konkretnej książce nie do końca mnie przekonała.

Inger | 2015-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2015, Stosik 2015
Przeczytana: 12 maja 2015

Wbrew niezbyt pochlebnym opiniom - książka bardzo mi się podobała. Może to wynik mojej ignorancji - postać Teodory była mi właściwie obca, niemniej powieść spowodowała, że zamierzam zapoznać się bliżej z tą fascynującą kobietą. Ta powieściowa przykuła moją uwagę i wzbudziła sympatię. Może troszkę dlatego, że to taka baśń o Kopciuszku dla dorosłych? Z przyjemnością sięgnę po część drugą tej powieści. Jednym słowem: polecam.

Kalissa | 2014-08-21
Przeczytana: sierpień 2014

Uważam, że Teodora, jedna z najbardziej interesujących kobiet w historii - zasługuje na lepszą biografię!

Powieść bardzo mnie zmęczyła – a jestem entuzjastycznie nastawiona i do powieści historycznych i do interpretacji historycznych - i wydawało mi się, że nie można zepsuć takiej biografii! Otóż jednak można!

Historyczna Teodora jest znana głównie z dzieła Prokopiusza z Cezarei – które czytałam tylko we fragmentach, a które jest przejaskrawionym i złośliwym pamfletem lub paszkwilem. Jest tak bardzo zniekształconym portretem, że każdy rozsądny czytelnik – od razu wie, że o Teodorze należy się wypowiadać bardzo ostrożnie – nie przesadzać – ani w jedną ani w drugą stronę. Nie chodzi o to – by bronić bohaterki – ale żeby rozważyć – że może jednak było zupełnie inaczej!

Po pierwsze - uważam, że autorka spisała, dokładnie, wszystko to, co napisał Prokopiusz – nawet nie siląc się na jakąkolwiek interpretację – a udając, że w rzeczywistości obdarza bohaterkę charakterem! Moim zdaniem...

allison | 2014-04-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Spodziewałam się ekscytującej lektury, a dostałam przeciętną, banalną historię.
Najpierw na plan pierwszy wysuwa się epatowanie przemocą, seksem i wulgaryzmami, a potem - dla odmiany - akcja przesiąknięta jest motywami religijnymi, a proces nawracania się tytułowej bohaterki jest tak rozbudowany, że zaczyna nużyć.

Nic mnie nie zachwyciło, nie znalazłam tu niczego nowego, ekscytującego czy intrygującego - wbrew temu, co głosi okładkowa reklama. I dlatego oceniłam książkę jako przeciętną.

Czy polecam? Tylko z braku laku:)
Po drugi tom ("Purpurowy całun") nie zamierzam sięgać.

eva44 | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Zaczęłam od książki "Purpurowy całun" który bardzo mi się podobała i postanowiłam doczytać początki czyli od nielekkiego dzieciństwa Teodory po koronację, naprawdę warto dla mnie obie są niesamowitą lekturą. Polecam.

dzieckowojny | 2014-02-25
Przeczytana: 21 lutego 2014

Zawsze zachwycam się kobietami, które są nietuzinkowe i odważne. Są inspiracją chyba nie tylko dla mnie. Dzisiaj przedstawiam Teodorę, której dzieciństwo odebrano wraz ze śmiercią ojca, potem musiała ćwiczyć jako aktorka, z wiekiem miała świadczyć nie tylko owe usługi. Udało jej się jednak zostać cesarzową i rządzić nawet w bardzo rozsądny sposób.

W książce poznajemy kilkunastoletnią Teodorę ćwiczącą umiejętności aktorskie, która ciągle podpadała nauczycielowi i ponosiła bolesne kary. Jednak przez swoją zadziorność i charakter uratowała swoją młodszą siostrę, gdy bezczelnie chciał się do niej dobrać mężczyzna podczas przedstawienia. To też był moment, w którym życie Teodory i jej sióstr zaczęło się zmieniać. Zauważone, mogły zarabiać więcej dla rodziny i zdobyć nowe kontakty.

Dotychczas opinię o Teodorze można było odnaleźć u Prokopiusza z Cezarei, który nie darzył jej sympatią i to delikatnie rzecz ujmując. Jego "Historię sekretną" chętnie się czyta gdyż jest niewielka i...

bibliofilka | 2012-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Podtytuł książki sugeruje pokrótce czego, a raczej kogo, będzie dotyczyła jego treść. Główną bohaterkę poznajemy w wieku 5 lat, kiedy to straciła ojca - tresera niedźwiedzi i zmuszona była pracować na swoje utrzymanie. Zaczyna od pracy tancerki i aktorki, ale po osiągnięciu 12 lat poszerza swoją profesję i przenosi się na tyły sceny, w bardziej kameralne warunki. Nie za bardzo ubolewa z tego powodu. Szybko uczy się pewnych sztuczek, aby poza dawaniem przyjemności mężczyznom, mieć też coś dla siebie. Ciało zawsze stanowiło dla Teodory narzędzie pracy, "obrabiała" ochoczo pół tuzina mężczyzn tygodniowo, po czym zgarniała ich pełne sakiewki. Jej błyskotliwość, intuicja i inteligencja sprawiły jednak, że Teodora zapragnęła czegoś więcej. Chciała bowiem podniesienia swojego statusu społecznego. Jednakowoż ówczesne prawo jej na to nie pozwalało - jeśli kobieta była aktorką, była też automatycznie kurtyzaną i nie miała prawa wyjść za mąż. To nie powstrzymało jej przed wyjazdem za...