Nigdy nie wyjdę za mąż

Okładka książki Nigdy nie wyjdę za mąż Izabela Stachowicz
Okładka książki Nigdy nie wyjdę za mąż
Izabela Stachowicz Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2012-05-23
1975-01-01
literatura polska

Gerhard Eisler, Hede Gumpertz [Massing], Róbert Berény, Viking Eggeling; Raoul Hausmann, Kurt Schwitters, Hans Richter, Ilia Erenburg, Wasilij Grossman, Ludwig Mies van der Rohe, Nelly van Doesburg, Aleksander Wat, Alfred Lampe, Judyta Kino [Lampe], "G. Material zur elementaren Gestaltung", królowa bezdomnych psów Getyngi, Jankiel Adler, August Zamoyski, Władysław Broniewski, Bruno Jasieński i inni.

A to tylko tło dla trzech lat życia młodej Czajki. Ona znała wszystkich!

Z każdą kolejną książką wspomnieniową Izabelli Schwartz ta historia staje się coraz bardziej nieprawdopdobna. Gdyby nie to, że ona się mniej więcej wydarzyła.

"Ja wiem, że w miarę opowiadania wszystkie tamte historie z prawdziwych stają się zmyślone... Ale kiedy kończę jakiś epizod i zastanawiam się, czy i ile zmyśliłam — zdumiona stwierdzam, że ze zmyślonego stał się znowu prawdziwy."

Moim zdaniem, książka raczej rozczarowująca. Nie ma w niej absolutnie nic oryginalnego. Oczywiście, że temat jest przewidywalny, to zrozumiałe w tym typie powieści, ale podejście do niego powinno być jednak nieco mniej oklepane. Język opowieści jest niewprawny, sama historia też nie ma porywającej akcji.

Takie o. Z podobnym efektem można było czytanie zakończyć na okładce. Ładna pani w romantycznej pozie na ładnym tle. Ot, cała książka.

Takie o. Z podobnym efektem można było czytanie zakończyć na...

Kolejna dawka niesamowitych opowieści Belli. Tym razem akcja toczy się w Berlinie. Jak zwykle pełna humoru i ubarwień. Nie można się nudzić.

Nie rozumiem opinii: "głupia książka, głupia dziewczyna, wydarzenia dziwne". Trzeba pamiętać, że to jest autobiografia, opisane wydarzenia najpewniej miały miejsce, choć w "Nigdy nie wyjdę za mąż" można przypuszczać, że w niektórych momentach Autorkę poniosła wyobraźnia.

Biorę też poprawkę na to, że "akcja" dzieje się w latach 20. XX wieku. Inna kultura zachowania, inne cenione wartości. Ludzie rozmawiali ze sobą! Nie było wszechobecnego Internetu czy nawet telewizji. Społeczeństwo nie było tak zmanierowane mediami. A i wiedza, która dzisiaj wydaje się dość powszechna (np. seksualne pożycie małżeństwa),w tamtych czasach była tematem tabu. Scena seksu "pod linijkę": teraz się rozbierzmy, teraz pościelmy sobie łóżko, teraz się połóżmy jest kwintesencją przedwojennego wychowania.

Znowu przewijają się znane nazwiska kultury, nauki i sztuki. Niebywałe sytuacje kiedy doktorantka bawi się miniaturą miasteczka albo opowiada o usługujących w jej domu niedźwiedziach, albo podczas spaceru czuje przemożną chęć pohuśtania się, mogą dodawać smaczku, bawić lub irytować. Która współczesna doktorantka zachowywałaby się jak pięcioletnie dziecko? Która rozmawiałaby z psami?

Książka kończy się w najmniej spodziewanym momencie i czułam lekki niedosyt.
Na pewno sięgnę po wspominki z okresu II wojny światowej.

Przyznam szczerze, że ciężko mi się ją czytało.
Po tytule spodziewałam się czegoś bardziej wciągającego.
Opowiedziana jest tu niekończąca się historia miłosnych podbojów Belli, które szybko się zaczynają ale i szybko kończą. Po rozwodzie zadeklarowała się, że nigdy więcej nie wyjdzie za mąż.

Przyznam szczerze, że ciężko mi się ją czytało.
Po tytule spodziewałam się czegoś bardziej wciągającego.

uff w końcu zmęczyłam ta książkę, już nie pamiętam kiedy mnie tak znudziło i znuzyło coś masakra. zdeceydowanie nie polecam

genialna

genialna