Nigdy nie wyjdę za mąż

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska
Ag2S

Warszawa, rok 1922. Młodziutka Bella Hertz po zaledwie dwóch latach małżeństwa postanawia rozstać się z mężem. Nie chcę spędzić u jego boku reszty życia, chce poznawać niezwykłych ludzi, podróżować i romansować. Na początek Berlin! Ukochany tatuś wyraża zgodę i wysyła Bellę wraz z jej siostrą Elą za granicę – pierwsza będzie studiować historię sztuki, druga zapisze się do pracowni malarskiej. W trakcie poważnej rozmowy z ojcem Bella składa deklarację – dość mężczyzn w jej życiu, już nigdy nie wyjdzie za mąż. Niebawem jednak śle z Berlina telegram, w którym zaprasza ojca do siebie, by poznał jej narzeczonego. Wybrankiem jest kolega ze studiów, Chińczyk imieniem Wu, według Belli „malutki, żółciutki i wybornie zabawny”. Wszyscy do niej lgną, co drugi mężczyzna się w niej kocha – głośna i głodna życia Bella działa jak magnes. Spotyka na swej drodze sławy przedwojennej awangardy i pomaga wytyczać „nowe drogi sztuki”. Opowieść toczy się od anegdoty do anegdoty, może nie każda jest prawdziwa, ale od żadnej nie wieje nudą. „Nigdy nie wyjdę za mąż” powstało wiele lat po wojnie, świat, który wspominała Izabela Czajka Stachowicz, dawno już nie istniał. Może dlatego jej książka przesycona jest taką intensywnością.

Magdalena Kędzior | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

Przyznam szczerze, że ciężko mi się ją czytało.
Po tytule spodziewałam się czegoś bardziej wciągającego.
Opowiedziana jest tu niekończąca się historia miłosnych podbojów Belli, które szybko się zaczynają ale i szybko kończą. Po rozwodzie zadeklarowała się, że nigdy więcej nie wyjdzie za mąż.

Kachusek | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Mnie niestety ta książka nie wciągnęła, nie pochłonęła ani nic z tych rzeczy. Wręcz przeciwnie, wynudziłam się, wymęczyłam i po żadną następną czy poprzednią tej autorki nie sięgam. Bywa i tak..

Gulka | 2015-03-18
Przeczytana: 14 marca 2015

Nie rozumiem opinii: "głupia książka, głupia dziewczyna, wydarzenia dziwne". Trzeba pamiętać, że to jest autobiografia, opisane wydarzenia najpewniej miały miejsce, choć w "Nigdy nie wyjdę za mąż" można przypuszczać, że w niektórych momentach Autorkę poniosła wyobraźnia.

Biorę też poprawkę na to, że "akcja" dzieje się w latach 20. XX wieku. Inna kultura zachowania, inne cenione wartości. Ludzie rozmawiali ze sobą! Nie było wszechobecnego Internetu czy nawet telewizji. Społeczeństwo nie było tak zmanierowane mediami. A i wiedza, która dzisiaj wydaje się dość powszechna (np. seksualne pożycie małżeństwa), w tamtych czasach była tematem tabu. Scena seksu "pod linijkę": teraz się rozbierzmy, teraz pościelmy sobie łóżko, teraz się połóżmy jest kwintesencją przedwojennego wychowania.

Znowu przewijają się znane nazwiska kultury, nauki i sztuki. Niebywałe sytuacje kiedy doktorantka bawi się miniaturą miasteczka albo opowiada o usługujących w jej domu niedźwiedziach, albo podczas spaceru...

Marzenia | 2013-11-19

Miałam pewną niechęć do czytania tej książki, bo czasy międzywojenne, to takie odległe,że pewnie jakieś przebrzmiałe sprawy. Jednak książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, lekki przyjemny język, kobieta bardzo "wyrażna". Fajnie pokazana relacja z ojcem, co rzadkie w literaturze, a szkoda. Wielka wrażliwość i siła w jednej kobiecie. Przyjemne.

porządekalfabetyczny | 2013-09-29
Przeczytana: 27 lipca 2013

Rozumiem kobiety, które przez kilkanaście ostatnich lat dobrze się bawiły, zarabiając i wydając pieniądze, a teraz - już - natychmiast chcą mieć dziecko i dokonują przeglądu ostatnich niezaobrączkowanych w poszukiwaniu wad ukrytych (jednocześnie sprawdzając czy na rynku wtórnym nie pojawił się jakiś niezbyt straumatyzowany, uczący się na błędach rozwodnik). Rozumiem też mężczyzn. Ich rozrywkowe znajome zmieniły się nagle w desperatki, które z trudem udają, że interesuje je coś innego niż stały związek. Tym panom dano do ręki broń, o którą nie prosili. Wszystko to rozumiem, ale czasem chciałabym poczytać coś wesołego. Nadgorliwe, łatwopalne i pełne bezpodstawnej nadziei/rozpaczy/nadziei/rozpaczy bohaterki literatury kobiecej naszych czasów jakoś mnie nie bawią. Czujecie tę nutkę goryczy? Słabo ukrytą desperację? Obowiązkowy i zawsze ten sam happy-end, który trzyma całą fabułę na krótkiej smyczy?Wolę poczytać o kimś, kto umie korzystać z życia. Krótko mówiąc, znowu czytam mniej lub...

Moderna | 2012-09-07
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pełne humoru, dowcipu i prawdopodobnie autokreacji wspomnienia o spaniu w trumnie, topieniu się w Elsterze podczas wycieczki z Ateńczykiem,o noszeniu skarpetek do wieczorowych pantofelków, o niezwykłych przyjaźniach, o młodszych i starszych panach, o związku z węgierskim malarzem Robertem Bereny. O Berlinie, Lipsku, Getyndze i tętniącym beztroską Zachodzie. O dziewczynie naiwnie chłonącej wszystkie doznania świata, podchodzącej lekko i z wdziękiem do codzienności, która jest przygodą. Bo przecież w razie niepowodzeń zawsze można polegać na wspaniałym i wyrozumiałym tacie.
Ale największą wartością tej pisanej lekko i potoczyście prozy są uzupełnienia, dotyczące postaci i zdarzeń. Kto zginał w 1939, kto trafił do obozu, z kim nie miała się już nigdy spotkać. Te cienie przyszłości rzucane na słoneczną jasność lat dwudziestych uwypuklają radość życia Belli, mówiąc "ciesz się życiem, bo nigdy nie wiadomo,co będzie dalej,z kim się jeszcze zdążysz spotkać,z kim wypić drinka i z kim...

ledzwarta | 2016-02-14

Moim zdaniem, książka raczej rozczarowująca. Nie ma w niej absolutnie nic oryginalnego. Oczywiście, że temat jest przewidywalny, to zrozumiałe w tym typie powieści, ale podejście do niego powinno być jednak nieco mniej oklepane. Język opowieści jest niewprawny, sama historia też nie ma porywającej akcji.

Takie o. Z podobnym efektem można było czytanie zakończyć na okładce. Ładna pani w romantycznej pozie na ładnym tle. Ot, cała książka.

ewel70 | 2014-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Niestety mnie również książka nie pochłonęła. Liczne niemieckie zwroty strasznie męczyły, zwłaszcza, że nie było tłumaczenia.

Bella i jej rodzeństwo strasznie się do siebie odnosili...Jedyne co było do pozazdroszczenia to ta piękna więź Izy z ojcem.

Mnie te anegdotki wcale nie ujęły.

Pna_Dsz | 2015-10-18

Kolejna dawka niesamowitych opowieści Belli. Tym razem akcja toczy się w Berlinie. Jak zwykle pełna humoru i ubarwień. Nie można się nudzić.

Sylwia Jędrzejewska | 2015-09-12
Przeczytana: wrzesień 2015

uff w końcu zmęczyłam ta książkę, już nie pamiętam kiedy mnie tak znudziło i znuzyło coś masakra. zdeceydowanie nie polecam