Małżeństwo po raz pierwszy

Okładka książki Małżeństwo po raz pierwszy Izabela Stachowicz
Okładka książki Małżeństwo po raz pierwszy
Izabela Stachowicz Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2012-06-30
1962-01-01
małżeństwo polska

Okładka książki Jestem Tyrmand, syn Leopolda Kamila Sypniewska, Matthew Tyrmand
Jestem Tyrmand... Kamila Sypniewska, ...
Okładka książki Wszystko jest lekko dziwne Łukasz Maciejewski, Jerzy Radziwiłowicz
Wszystko jest ... Łukasz Maciejewski,...
Okładka książki Wariatka tańczy Maryla Rodowicz, Jarek Szubrycht
Wariatka tańczy Maryla Rodowicz, Ja...

Dwie pierwsze książki z cyklu biograficznego były szalone, wariackie, zabawne. Ale każdy kiedyś przestaje być dzieckiem a wtedy niektóre rzeczy, które wcześniej były zabawne teraz stają się okrutne. Głównie dlatego, że to co się wtedy robi dotyczy już także innych ludzi a to może ich boleć. Bardzo boleć.

To co tu się dzieje jest czasem wariackie, czasem dziwne, czasem szokujące. W zasadzie to nawet trudno byłoby mi uwierzyć w to, co Czajka tu pisze, gdyby nie to, że ona się nie tłumaczy. Nie mówi, że była czyjąś ofiarą, że była do czegoś zmuszona. Nawet nie mówi, że była sprawcą. Pisze, że sama nie wie po co robiła to co robiła. I to właśnie sprawia, że jej wierzę.

A do tego nadal cała parada nazwisk, które dziś są duże albo nawet wielkie: Aleksander Hertz, Aleksander Wat, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Janusz de Beaurain, Bronisław Kaper, Kazimiera Żuławska. No i tajemniczy "profesor A.", w którym jak na ten moment domyślam się György Lukács'a

To co tu się dzieje jest czasem wariackie, czasem dziwne, czasem...

Nie znam rzeczywistości lat 20-stych XX wieku. Nie potrafię zatem stwierdzić, czy choć trochę ukazuje ówczesne życie. Jednak świat jest przedstawiony oczami rozpuszczonej, młodej kobiety z zamożnej rodziny. Kobiety o rozumku dziecka. Taka kabieta-dziecko. Mam mieszane uczucia, w zasadzieto nie wiem co myśleć o tej książce. Ani jakoś specjalnie mi się nie podobała ani jakoś mnie specjalnie nie znudziła. Ale raczej nie mam ochoty na inną książkę tej autorki.

zabawna

zabawna

Stachowicz to dla mnie mistrzyni przez wielkie M. Będę to powtarzała za każdym razem, gdy tylko nadarzy się okazja.
Jest to pierwsza książka, którą przeczytałam. Od razu mnie urzekła. Tym bardziej, że opisuje w niej okolice, które są nam znajome. Losy Belli jak zwykle przyprawiają czytelnika o salwy śmiechu. Przy jej książkach nie można się nudzić.

Nie spodziewałam się, że będzie to pewnego rodzaju autobiografia. Chociaż... chyba lepiej pamiętnik zderzony z rzeczywistością, bo "widać i czuć", że Autorka przypomina sobie lata młodzieńcze.

Lata 20. XX wieku, zaczynamy od ucieczki z domu. Ciekawie?? Mnie wciągnęło, a niektóre opisane sytuacje są wręcz absurdalne, jak na dzisiejsze czasy, dzisiejszą Polskę. Która dziewczyna nie zna terminu "noc poślubna"? Która nie wie, co to jest sex? Autorka szczerze nie miała pojęcia i może dlatego znienawidziła chłopaka, dla którego uciekła z domu.
Przewijają się też znane w świecie kultury, sztuki, literatury nazwiska.

Polecam tym, którym brakuje w XXI wieku szacunku okazywanego ludziom: żonie, mężowi, kobietom, matce, ojcu. Polecam też tym, którzy uważają się za osoby niezdecydowane - Autorka biła wszystkich na głowę :)

Ależ się irytowałam czytając tę książkę! Miał być klimacik międzywojnia, no może trochę i był, ale życiowa ignorancja głównej bohaterki, jej brak szacunku do siebie, nieliczenie się z innymi po prostu działały na mnie jak płachta na byka. I to w dobie słusznie powiększającej się świadomości kobiet, już nie pączkującego, ale działającego ruchu feministycznego w Polsce, a tu – taki krok wstecz i to bezpośrednio spod pióra przedstawicielki epoki! Wrrr. Mimo wszystko – warte uwagi są tylko opary salonowego absurdu, w których w znamienitym towarzystwie pławiła się głupiutka Bella.

Nudna, pusta i głupia. To opinie pod opisem tej książki.
Ja się do nich przychylam. Czytanie tej książki to strata czasu. Swego czasu wydawane Harlekiny miały większą moc rażenia niż ta książka. Pisana jest dziwnym językiem. Miałam wrażenie, że są to wynurzenia panienki czternastoletniej, głupiutkiej i prostej w swej konstrukcji. I chyba dlatego zdziwiłam się, gdy doszłam w tej książce do fragmentów, gdzie autorka próbuje się zasłonić niepamięcią starszej kobiety. Brrr!!!! nigdy więcej takich lektur. To już ramota w postaci książek Narcyzy Żmichowskiej jest o wiele ciekawsza.

Nudna, pusta i głupia. To opinie pod opisem tej książki.

Idealna pozycja dla wszystkich wielbicieli dwudziestolecia miedzywojennego w Polsce. Choc lekka w formie, swietnie przedstawia Warszawska Bohemę.

w swojej klasie - bez wstydu. pomysł na prezent dla mamy cioci pod choinke

w swojej klasie - bez wstydu. pomysł na prezent dla mamy cioci pod choinke