Córki rozbójniczki

Wydawnictwo: W.A.B.
kobiety, rozmowy, kobiecość, feminizm
literatura faktu
joly_fh

Kobietami jesteśmy między 15. a 35. rokiem życia - tak mówi kultura, w której żyjemy. Póki jesteśmy płodne, a najlepiej i ładne, jesteśmy na piedestale. Baśnie podsuwają postać macochy z Królewny Śnieżki, dojrzałej kobiety, gotowe zabić z zazdrości o młodość. Nie lubię tej postaci. Dlatego napisałam o kobietach, które nie dają się wtłoczyć w ten schemat. Swoim życiem i twórczością ...

Baśnie podsuwają postać macochy z Królewny Śnieżki, dojrzałej kobiety, gotowe zabić z zazdrości o młodość. Nie lubię tej postaci. Dlatego napisałam o kobietach, które nie dają się wtłoczyć w ten schemat. Swoim życiem i twórczością udowadniają, że kobiecość nie ma daty ważności. Pokazują, że po urodzeniu i odchowaniu dzieci, życie jest dla nas. Przedtem i w trakcie też.

Pisarki, tancerki, dziennikarki, psychoterapeutki, arystokratki, mamki, a nade wszystko matki i córki podsuwają nam wzory mocnej kobiecości. Opartej na przekonaniu o własnej sile, a nie na kruchym fundamencie młodości czy urody.

Ich pamiętniki , powieści, notatki zdradzają , że niezgoda na bycie grzeczną tkwi w nas od dawna. Jest podskórnym nurtem, który wybił falami feminizmu. Teraz powinien płynąć bez przeszkód.

Córki Rozbójniczki to nie-powieść autobiograficzna, która relacjonuje moje spotkania z tymi imponującymi, silnymi kobietami. Takimi, jakie poznajemy i w życiu. Zapraszam na spotkanie z nimi.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Eliza Żywicka | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

#141 - Córki rozbójniczki - Grażyna Plebanek

"Mogła być królową Polski. Ale jej mąż nie był wystarczająco dobrym intrygantem, a kochankowi zabrakło charakteru; co prawda królem został, ale koronę stracił" - o kim to ? ktoś zgadnie ?

Książka opowiada o kobietach walecznych i nietuzinkowych, które nie pasowały do swoich epok.

Najlepiej książkę obrazuje zdanie, jakie znalazłam na okładce - "Ich dzienniki, powieści, notatki, pokazują, że niezgoda na bycie grzeczną tkwi w nas od dawna. Żeby być sobą, trzeba pielęgnować w sobie bunt."

Książka jest wydana przez Wydawnictwo W.A.B. i ma 314 stron.

Tsukiko | 2018-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Ta książka otwiera sporo furtek, przede wszystkim do innych książek, ale nie tylko, bo są tu też opisane np. filmy. Nie mówiąc już o furtkach w głowie. :)
Autorka z feministycznym zacięciem, wnikliwie i z poczuciem humoru opisuje postaci fikcyjne i realne. Sufrażystki, kochanki, damy, matki, wilczyce... - każda z nas znajdzie tu coś dla siebie.

Katalina | 2018-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: marzec 2018

Dziękuję za teksty o Dagny Przybyszewskiej i Zofii Nałkowskiej.

bans | 2016-12-17

3 gwiazdki za początek. Potem coraz większa nuda w "feministycznym" sosie - piszę to w cudzysłowie bo to taki specyficzny feminizm definiowany przez autorkę jako domaganie się akceptacji promiskuityzmu kobiet. Nie, nie domaganie się zezwolenia nań (bo takie zezwolenie kobietom od dawna nie jest już potrzebne) ale właśnie akceptacji przez wszystkich - a komu się to nie podoba to jest męską szowinistyczną świnią ;)

Magdalena | 2015-11-23

Bardzo ciekawe spojrzenie na życiorysy znanych kobiet. Polecam.

virginia1982 | 2015-11-11
Przeczytana: 05 listopada 2015

Nie wiem czy tu kiedykolwiek wspominałam o czym pisałam swoją pracę magisterską. Jej tytuł to 'Gender and language' i było to jeszcze długo przed tym kiedy genderem wycierano sobie m.... buźki... . Tak czy siak poruszałam tam takie 'niesprawiedliwe' kwestie językowe jak 'urlop macierzyński, brak damskich odpowiedników niektórych zawodów, określenie pejoratywne, fakt, że huragany i kataklizmy zwykle nazywane są żeńskimi imionami itd., itd. Można by więc rzec, że jestem feministką, choć tak naprawdę do feministki mi daleko. Jestem jednak kobietą, która (na ogół) zna swoją wartość i wcale nie uważa się za gorszą od mężczyzn. Ba! w wielu nawet kwestiach uważam się za lepszą! ;) Książkę Plebanek czytałam więc z wielką przyjemnością, zwłaszcza, że to książka niepokorna, 'rogata', dobrze opracowana, szczera. A wspomniane w niej książki i autorki będę musiała poznać bliżej... Samą zresztą Plebanek też!

Ula | 2015-04-29

Ledwo przebrnęłam

magia78 | 2015-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: marzec 2015

48/2015

Stella Murano | 2014-10-26

Następnym razem poproszę o mniej feminizmu, a więcej konstruktywnej krytyki.

Fragile | 2014-04-29
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Nieco inne spojrzenie na literaturę tzw. kobiecą - nigdy nie myślałam o Ani Shirley jako miągwie, ale faktycznie - od "Małżeństwa Ani" stała się po prostu nudna i męcząca; albo ze Królowa śniegu przybyła, by wyrwać Gerdę z jej ciasnego pokoju i pokazać, że gdzieś tam jest wspaniały świat (Kaj to tylko nieważny pretekst).