Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Second Hand

Seria: Kolekcja Jubileuszowa W.A.B.
Wydawnictwo: W.A.B.
Ambrose

Znajome polskie piekiełko, zapita, zabita dechami wieś, gdzie życie toczy się, jakby czas się zatrzymał, a inny świat nie istniał. Magiczną granicą przestrzeni jest Manhattan, jedyny dziesięciopiętrowy blok w okolicy. Miłość, czułość, troska o bliskich to puste pojęcia, ludzie nie potrafią się do siebie zbliżyć, bo nikt nigdy nie nauczył ich bliskości. W takim miejscu dorastają Femi i jej przyjaciółka Jovanka. Femi nie wie nic o swojej matce, wychowują ją dwie ciotki: karlica Edzia, alkoholiczka, i Cecylia - niedoszła śpiewaczka, niegdyś cudownie uleczona z gangreny przez czarownicę. W domu pełnym bolesnych tajemnic życie toczy się sennym rytmem, ale przeszłość jest ciągle obecna. Co się wydarzy, gdy strzeżone od lat sekrety ujrzą światło dzienne? Brutalna rzeczywistość Polski B, świat odarty z sacrum i kruche ludzkie życie w konfrontacji ze złem przybierającym najrozmaitsze postaci. Przejmujący portret trzech pokoleń kobiet oraz historie ludzi, których spotykały na swojej drodze. A wszystko to przedstawione nie tylko z nieprawdopodobną energią i gorzkim poczuciem humoru, lecz także z niezwykłą wrażliwością.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Gosia | 2015-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 września 2015

Niejednokrotnie w ostatnich latach przekonałam się, że polscy współcześni pisarze są świetni. Przykładem może być autorka tej książki - Joanna Fabicka. Któż, jak nie oni, mogą opisać polskie realia. Nie zrobi tego żaden zagraniczny pisarz.
Ta książka to taki mały diamencik, choć świat w niej przedstawiony powoduje, że jest to diament bardzo mętnej urody.
Autorka opisuje tu życie na prowincji we wsi Podlewo (cóż za adekwatna nazwa) w tzw. Polsce klasy B, a może nawet C?
Główne bohaterki reprezentują trzy pokolenia przegranych kobiet włącznie z tą najmłodszą, której życie już z góry jest skazane na niepowodzenie.
Galeria postaci przewija się w tej książce, nieraz są to karykatury przedstawiające same niedoskonałości: ksiądz bez prawdziwych wiernych, kaleki, pijacy, biedacy, odrzuceni kochankowie, niespełnione talenty, nawet pedofil i tranwestyta, sami rozbitkowie.
Świat przedstawiony przez Fabicką jest okropny, zepsuty, obskurny, beznadziejny, zdaje się nie do naprawienia.
Sama...

mikakeMonika | 2018-09-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 września 2018

Bardzo ciekawa każda opowieść z osobna, ale... Ale wszystkie są ze sobą powiązane, a tak to wszystko jest zagmatwane, że nie mogłam sobie bardzo długo poukładać kto jest kim.
Generalnie jednak jest bardzo ciekawie, kojarzy mi się nawet z prozą Jakuba Małeckiego. Bardzo prawdziwie, z gorzkim poczuciem humoru. Chciałabym obejrzeć film na jej podstawie.

Jolanta | 2016-02-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Książkę tą chciałam przeczytać zachęcona pozytywnymi opiniami na LC. I nie zawiodłam się. Rzeczywiście "mocna opowieść w dobrej cenie". Kupiłam w markecie przy okazji innych zakupów.
Pokazana jest bardzo smutna, szara rzeczywistość prowincji w Polsce: miasteczko Podlewo, gdzie piją od rana i "upaść tu nie wolno pod żadnym pozorem: jak człowiek upadnie, już po nim. Niejeden nie powstał, nie podźwignął się i stracił szacunek, a nawet nadzieję na odmianę losu. Tu każdy pijak ma swoją godność i póki stoi, jest dobrze, a może nawet lepiej, niż jemu samemu się zdaje". W miasteczku tym, żyją 3 pokolenia spokrewnionych kobiet. Dostały przydział mieszkania (z kwaterunku )w budynku wykorzystywanym przez władze jako prowizoryczny pensjonat ze służbowymi pokojami dla "oficjeli z powiatu albo i nawet z samej stolicy". Ruina z tajemnym schowkiem, z kiczowatym różnokolorowym neonem nad wejściem "SECONDHAND". W tych warunkach nie daje się normalnie żyć. Nie ma szansy na lepszą przyszłość. Każda z...

Second Hand jest- oprócz tytułu książki- nazwą pensjonatu, który najlepsze lata świetności ma za sobą, a może nawet nigdy ich nie miał. Prowadzi je rodzina złożona z samych kobiet- karlicy Edzi, świetnej kucharki, popadającej co jakiś czas w alkoholowy ciąg, jej przyrodniej siostry Cecylii, niegdyś występującej jako śpiewaczka (z siostrą Manią, która uciekła z jej "osobistym narzeczonym" Grzesiem), a także- niejako dorywczo- Marleny- córki Mani, młodej kobiety, żyjącej w toksycznym związku z Bodziem. Jest również Femi- najważniejsza w tej historii, wychowywana przez ciotki, nie wiedząca nawet, kim była jej matka- ten temat stanowi tabu. Pensjonat mieści się w Podlewie- miejscu tak szczególnym, jak sama nazwa sugeruje. W takich warunkach żyje mała Femi, która nie zna innego życia. Jedyne co jej doskwiera, to ten brak przynależności do kogoś, a dokładnie- brak matki.
Losy kobiet z rodziny splatają się, każda z nich ma swoje tajemnice. Osobiście najbardziej szkoda mi jest Femi, choć...

Ta powieść jest tak dziwna, że aż genialna.
Mimo że (sic!) nie miałam okazji zobaczyć filmów Almodovara, to fabułę 'Second Handu' kupuję w całości. Lubię tego rodzaju książki i jestem pozytywnie zaskoczona, ponieważ słyszałam mało pochlebne opinię na temat tej pozycji. Kiedy czytałam 'Second Hand', to miałam skojarzenia z 'Ciemno, prawie noc' Joanny Bator. Obie powieści łączy wszechobecne zło panujące w małej miejscowości i próba odnajdywania się w tej rzeczywistości. Różnica jest jednak taka, że Joanna Fabicka napisała ciekawszą i bardziej surrealistyczną książkę, w której czarny humor i groteska biją z każdej strony. Joanna Bator, mimo Nagrody NIKE, nie zdobyła u mnie takiego uznania jak 'Second Hand'.
Nadal zastanawiacie się, czy przeczytać tę książkę? Ja Wam powiem jedno - śmiało po nią sięgnijcie.

Jeżynka | 2017-03-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 04 marca 2017

"Second Hand" Joanny Fabickiej to książka której lektura nie jest ani łatwa ani przyjemna. Zamiast pięknych, młodych i bogatych książka ta ukazuje świat ludzi którzy przegrali swoje życie a poczucie klęski i beznadziei jest "dziedziczone" przez kolejne pokolenia.

Autorka zabiera nas do miejscowości o wiele znaczącej nazwie Podlewo gdzie życie toczy się swoim szaro-burym rytmem a próby wyrwania się z tej przygnębiającej rutyny są z góry skazane na porażkę.
Bohaterami książki są trzy siostry: karlica Edzia, artystka Cecylia oraz czarna owca Maria która porzuciła swoją kilkuletnią Marlenę córkę i uciekła z komunistycznej Polski w świat, w poszukiwaniu lepszego życia. Każda z nich niesie swój krzyż a poczucie zmarnowanego życia i szans nie opuszcza je nawet na chwilę. W takiej atmosferze wzrasta najmłodsza z rodzimy Femi która żyje na łasce "ciotek" nie wiedząc nic o swoim pochodzeniu i rodzicach.

Autorka stworzyła galerię barwnych, niezwykle smutnych bohaterek. Porównanie tych...

ZARAZA | 2017-09-19
Przeczytana: maj 2017

Bardzo, bardzo dobra powieść. Pełna czarnego humoru i ironii, co jest tu niewątpliwie największym atutem. Drugim najlepszym elementem są postacie – przewija się ich sporo, ale są skrojone perfekcyjne. Są to karykatury, które czynią świat przedstawiony beznadziejnym i niezachęcającym. Wszystko składa się na niesamowity klimat jest niesamowity, choć smutny i przygnębiający.
Jeżeli, ktoś sięgnie po „Second Hand” i wszystko tam wyda mu się aż nadto dziwaczne, niech się nie zniechęca. Jak dla mnie książki dziwne są najlepsze, jeżeli autor naprawdę chcę coś pod tą formą przekazać odbiorcom.

bewelka86 | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Bardzo specyficzna książka... Wielu mogłoby powiedzieć, że dziwna.

"Second hand" Joanny Fabickiej to wielowątkowa opowieść o losach trzech pokoleń kobiet i osób z ich otoczenia, mieszkających w małej wiosce, której sama nazwa oddaje klimat w niej panujący. Podlewo, bo tam właśnie rozgrywa się akcja, to miejsce, w którym żyją ludzie mocno skrzywdzeni przez los. Towarzyszką większości z nich jest "wóda", której zapach czuć o każdej porze dnia w każdym zakamarku Podlewa.

Mieszkańcy tej wioski to swoisty wachlarz indywiduów. Na pierwszym planie mamy 2 siostry: Cecylię i Edzię, które prowadzą pensjonat "Second Hand". Każda z nich jest po przejściach: Cecylia to niespełniona śpiewaczka, której karierę sprzed nosa zwinęła trzecia siostra, Maria, zostawiwszy jej na wychowanie swoją córkę, Marlenkę. Edzia natomiast jest karlicą - pośmiewiskiem dla całej wsi. Swoje smutki topi w alkoholu. Dni, kiedy jest trzeźwa należą do rzadkości. Oprócz Marlenki, 26-letniej studentki, mieszka z nimi...

Joanna | 2015-03-02

Biorąc do ręki kolejną książkę Joanny Fabickiej , pomyślałam " będzie lekko, zabawnie ,tego właśnie teraz potrzebuję " .Nie było ani lekko, ani zabawnie ,uśmiech owszem pojawiał się , ale był to gorzki uśmiech.
Książkę szczerze polecam.

Olala | 2013-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Po przeczytaniu tej książki mam w głowie istne kłębowisko myśli.Ciężko jednoznacznie ocenić tą powieść, bo nagromadzenie smutku i nieszczęścia przypadające na stronę książki jest niesamowicie wysokie, ale jest to okraszone takim wspaniałym humorystycznym akcentem, że nie można się od niej oderwać. Tytułowy Second Hand to pensjonat zamieszkiwany przez niebanalne kobiety, każda z nich niesie na plecach bagaż doświadczeń i wspomnień które przygniatają je do ziemi. Pensjonat odwiedzają przeróżnej maści oryginały, odciskające na bohaterkach swoje piętno. Całość akcji rozgrywa się w obskurnym, zapijaczonym Podlewie (cóż za trafna nazwa), gdzie mieszkańcy poddali się swemu nieszczęściu, a każda próba złamania obowiązujących norm jest postrzegana jako dziwactwo.
Książka pozostawia w duszy jakiś niezwykły "osad" którego ciężko się pozbyć...