21.12.12

Wydawnictwo: Albatros
12.21
sensacja
Gośka

Dustin Thomason w swojej książce pt."21.12.12" przenosi nas w mistyczny świat Majów i ich przepowiedni. Do Chel Manu, naukowca i badaczki Majów, a także ich potomkini, zgłasza się niejaki Gutierrez, handlarz artefaktów, by dać jej na przechowanie kodeks majański pochodzący z epoki klasycznej, najstarszy tego rodzaju zabytek na świecie. Jednocześnie doktor Stanton, specjalista z Centrum...

Do Chel Manu, naukowca i badaczki Majów, a także ich potomkini, zgłasza się niejaki Gutierrez, handlarz artefaktów, by dać jej na przechowanie kodeks majański pochodzący z epoki klasycznej, najstarszy tego rodzaju zabytek na świecie. Jednocześnie doktor Stanton, specjalista z Centrum Badania Prionów, otrzymuje z jednego ze szpitali w Los Angeles informację o pacjencie cierpiącym na zespół śmiertelnej bezsenności rodzinnej, niezwykle rzadką chorobę. Okazuje się, że jest to nierozpoznany dotąd wariant tejże choroby.

Do pacjenta, posługującego się językiem Majów, zostaje wezwana w charakterze tłumaczki Chel. Ustala, że pacjent nazywa się Volcy, mieszka w Gwatemali i że to właśnie on przekazał Gutierrezowi kodeks zabrany z jakiegoś majańskiego grobowca. Volcy umiera, podobnie jak Gutierrez, a niebawem wybucha epidemia, która staje się pożywką dla ludzi wierzących w przepowiedziany przez Majów koniec świata 21 12 2012. Stanton ustala, że choroba przedostaje się przez spojówki. Jego i Chel uratowało to, że oboje nosili okulary. Koniecznością staje się noszenie specjalnych osłon na oczy. Chel wraz ze współpracownikami zaczyna tłumaczyć kodeks, by ustalić miejsce, gdzie został znaleziony, a tym samym dotrzeć do siedliska choroby.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1274,1848,21-12-12.html

kondor | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Fikcja literacka napisana bez specjalnego polotu. Zrozumiałbym tumanienie czytelnika pseudo-naukowym żargonem, gdyby miało to przełożenie na konsekwencje zdarzeń. Ale niestety, wszystko to, to zlepek różnych sytuacji, zbiegających się do naiwniutkiego finału, rodem z voodoo.

mangusta | 2018-08-02
Przeczytana: 2015 rok

Cóż ja zrobię kręci mnie tematyka końca świata. A magiczna data już nie wspomnę :)
Książkę czytało się dobrze, pomysł oklepany, ale cóż z tego :)

Rakij | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Żadne arcydzieło, ale wdziąga. Na wakacje w sam raz.

Mdi_ | 2016-06-04

Jak nie lubię historii i książek o takiej tematyce tak połączenie opowieści o starożytnych majach ze współczesną medycyną jest jedyne w swoim rodzaju. Nie da się oderwać od książki!

kulkam | 2016-05-13
Przeczytana: 05 maja 2016

Przyjemna lektura, choć może momentami trochę chaotyczna. Ale wciąga :) Jako lektura do poduszki nada się w sam raz :)

Alicya Oss | 2016-01-20

W książce o enigmatycznym tytule 21.12.12 w haniebnej roli schwarz charakterów występują PRIONY. Zapewne każdemu z nas ta nazwa obiła się już o uszy lecz wątpię czy wiemy co dokładnie oznacza. Mózg broniący się przed natłokiem informacji, którymi jesteśmy codziennie bombardowani, działa niestety na zasadzie sita i wiele z nich ignoruje. Trudno mu się w sumie dziwić: nie jest w stanie przetworzyć i zapamiętać każdego bodźca, który dotrze do niego z radia, telewizji czy Internetu. Na szczęście dla nas, wynaleźliśmy książki, które to porywają nasz skołatany i rozedrgany umysł do osobnego świata, gdzie każą mu się koncentrować na wybranym zagadnieniu. To wtedy najczęściej zaczynamy rozumieć, jak głęboko utknęliśmy w wieku informacji - nie wiedzy. To, że o czymś słyszeliśmy nie oznacza bowiem, że cokolwiek o tym tak naprawdę wiemy.

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2016/01/by-przetrwac-od-zarania-dziejow-ludzie.html

Hrosskar | 2015-10-21
Przeczytana: 20 października 2015

Datę 21 grudnia 2012 kojarzy chyba każdy i to bardzo dobrze. Bowiem, kto nie słyszał o tym, jakoby tego dnia miał skończyć się świat i nastać apokalipsa. Wszystko to za sprawą tego, że kalendarz Majów kończy się właśnie na tej dacie. Motyw ten posłużył również do nakręcenia znanego filmu pt: 2012, który myślę jest wszystkim znany. Obecnie mamy już rok 2015, co tym samym oznacza, że nie było żadnej apokalipsy. Niemniej zachęcony niską ceną i ciekawym opisem postanowiłem sięgnąć po książkę opartą na wspomnianym motywie.

Książka Dustina Thomasona 21.12.12 opowiada o losach doktora Gabriela Stantona, naukowca zajmującego się badaniem chorób wywoływanych przez priony. Dla wyjaśnienia są to białkowe cząsteczki, wywołujące np.chorobę wściekłych krów. Jedenastego grudnia Stanton otrzymuje wezwanie od jednego ze szpitali do mówiącego niezrozumiałym językiem pacjenta, u którego zdiagnozowano niezwykle rzadką chorobę, przenoszoną przez geny, a więc zupełnie niezaraźliwą. Szybko jednak...

Ciastek | 2015-04-05
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Nic wybitnego ale mimo to zainteresowała mnie od pierwszego rozdziału. Autor świetnie rozwija akcje i aż nie chce się odchodzić od książki.

jovika | 2015-03-30
Przeczytana: 24 marca 2015

książka,a raczej tytuł bliski mojemu sercu, bo to data moich urodzin... treść ciekawa, akcja nie tak wartka, jak się spodziewałam, ale mimo wszystko dobrze się czyta.