Zagłuszyć krzyk

Tłumaczenie: Stanisław Kazimierz Rek
Cykl: DC Laura McGanity (tom 5)
Wydawnictwo: Amber
Cold Kill
Ag2S

Literacki kryminał oparty na prawdziwej historii seryjnego mordercy. 1. miejsce w Amazonie przez 4 tygodnie 150 000 sprzedanych egzemplarzy przez 6 miesięcy. Rozbiera je, wiąże, zapycha usta ziemią. A potem pisze wiersz. I wysyła go do gazety… Taki morderca istniał naprawdę. Dennis Rader z Wichita w stanie Kansas w ciągu kilkunastu lat zamordował dziesięć osób. Jego ofi arami były głównie...

Literacki kryminał oparty na prawdziwej historii seryjnego mordercy.
1. miejsce w Amazonie przez 4 tygodnie
150 000 sprzedanych egzemplarzy przez 6 miesięcy.

Rozbiera je, wiąże, zapycha usta ziemią.

A potem pisze wiersz. I wysyła go do gazety…

Taki morderca istniał naprawdę. Dennis Rader z Wichita w stanie Kansas w ciągu kilkunastu lat zamordował dziesięć osób. Jego ofi arami były głównie kobiety. Szukając rozgłosu, wysyłał listy do gazet i kontaktował się z policją. Chciał, by nadano mu pseudonim, pragnął być zapamiętany jako „Morderca BTK” – skrót od określenia sposobu, w jaki zadawał śmierć: „Bind them (zwiąż je), Torture them (torturuj je), Kill them (zabij je)”.

Dennis Rader, jeden z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych morderców, był szanowanym obywatelem, filarem swojej społeczności, wiernym lokalnej kongregacji i… przewodniczącym rady kościelnej. Do swoich
listów do prasy dołączał wiersze zapowiadające kolejne morderstwa. Właśnie te wiersze doprowadziły do
jego aresztowania w 2005 roku.

Wiersze Dennisa Radera zainspirowały Neila White’a – prawnika i nową gwiazdę brytyjskiego kryminału - do stworzenia fabuły powieści "Zagłuszyć krzyk".

Mocna, atmosferyczna powieść, wręcz naładowana napięciem i porażająca psychologicznym suspensem.
Neil White wziął szturmem rynek kryminału.
„THE TIMES”

W prowincjonalnym miasteczku w Lancashire zostaje w bestialski sposób zamordowana córka miejscowego gangstera. Dziennikarz Jack Garrett, specjalista od reportażu sądowego współpracujący z lokalnym tabloidem, otrzymuje od naczelnego zlecenie na artykuł na temat tej zbrodni. I odkrywa, że kilka tygodni wcześniej taki sam los spotkał córkę miejscowego policjanta.

Rozpoczyna dziennikarskie śledztwo – niezależne, a często wbrew policyjnemu, które prowadzi Laura McGanity, sierżant z wydziału zabójstw, a prywatnie narzeczona Jacka.

Wkrótce Garrett dostaje pierwszy list od mordercy – z tajemniczym wierszem.

Im bardziej zagłębia się w sprawę, tym więcej ryzykuje.

Mafijny boss chce sam wymierzyć sprawiedliwość zabójcy córki i zmusić Jacka do współpracy.

Policja usiłuje wykorzystać jego kontakt z mordercą. Lecz okazuje się, że trop prowadzi na posterunek. Zbrodniarz obserwuje każdy krok Jacka i Laury. I już wybrał swoją następną ofiarę…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/literacki...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/literacki...»

Sandra | 2019-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Podchodziłam do tej pozycji spokojnie i na luzie nie spodziewając sie niczego wyjątkowego, ale nie rozczarowałam sie. To był milo spędzony czas, ciekawa sprawa nawiązująca do mordercy, który rzeczywiście istniał.

Lexy | 2019-06-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2019

"Co to jest co chwyta mnie,
Zimne ręce trzymają mnie,
Bo przyszła Śmierć, każdy wie,
Piekło za chwilę pochłonie cię.
On zapcha usta nie powiesz nic,
on zwiąże nogi nie będziesz iść,
On zwiąże ręce, żebyś nie drapała,
On zamknie ci oczy byś nie widziała."

Opis tej książki od razu zwrócił moją uwagę. Był akurat wolny egzemplarz w bibliotece, więc pomyślałam, że dla zabicia czasu można go przeczytać.

Okładka klasyczna dla wydawnictwa Amber, bardzo przypomina mi "Następną dziewczynę", lecz nie tylko z zewnątrz. W środku podobnie, książka prowadzona jest z perspektywy trzech osób, a także rozdziały są bardzo krótkie, co jest wyjątkowo wygodne. Oczywiście początek książki jest również podobny.

"Zabójstwo to w równym stopniu dramat żywych i umarłych."

Język zastosowany w tej książce jest dość prosty, opisy nie są tak bardzo rozbudowane (autor nie rozwodzi się nad danymi sytuacjami i nie używa kwiecistych wypowiedzi). Mimo tego opisy są dosyć dokładne.

N. White potrafi zbudować...

gwiazdka | 2019-03-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 04 marca 2019

Całkiem przyjemna lektura, którą czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Podobał mi się styl pisarski N. White, zagadka też wydała mi się logiczna. Ciekawe postaci, fajnie skonstruowana postać reportera, który mnie nie irytował podczas lektury. Autor w tym przypadku uniknął powielanego schematu, że dziennikarz więcej odkrywa, niż mało lotni policjanci. Tutaj wszystko było wyważone i w miarę realne. Lekki język powieści sprawił też, iż lektura nie męczyła.

donia3364 | 2018-09-26
Przeczytana: 30 września 2018

Książka ciekawa , trzyma w napięciu do końca.

klaudia28ck | 2018-01-09
Na półkach: Przeczytane, 52/2018
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Fenomenalne "To co zostawiła", średni "Pamiętnik Stefano" i całkiem dobry "Zagłuszyć krzyk". Oto mój czytelniczy początek 2018 roku, na 9 dzień stycznia. Nie będę zaprzeczać, że najbardziej do twórczości Neila White'a przekonał mnie opis "Literacki kryminał oparty na prawdziwej historii seryjnego mordercy", ale "Zagłuszyć krzyk" to coś więcej niż porównania do Dennisa Radera. Kryminał ukazuje historie ludzi pochodzących, z wielu wymijających się pozornie światów: policyjnego
z dziennikarskim, biednych z bogatymi, aż wreszcie policyjnego z przestępczym. Dziennikarz Jack - wolny strzelec na dziennikarskim rynku, spotyka się z Laurą - piękną, inteligentną i nad wyraz skuteczną ozdobą policji. Mick składał niegdyś przysięgę służyć ludzkości, broniąc jej przed bandytami pokroju Dona. Morderca, który zabija młode, atrakcyjne kobiety. Pech chciał, że trafiło na córki: praworządnego Micka i mającego w garści cały "przestępczy światek" Dona. Co wspólnego
z zabójstwami, ma sprawa...

Tomek | 2017-12-11

Książką zainteresowałem się ponieważ autor inspirował się historią która naprawdę miała miejsce. Nie zawiodłem się, jest ciekawa, bardzo poprawnie napisana, momentami przerażająca. Pomysły rodzące się w głowie psychopaty powodują obrzydzenie i gęsią skórkę.
Książka dla lubiących mocny kryminał, niezbyt obszerna,w sam raz na jeden,dwa grudniowe wieczory.Z chęcią przeczytam coś jeszcze pana Neila White.

mangusta | 2017-11-14
Przeczytana: marzec 2017

mój pierwszy kontakt z tym autorem i przyznam jeszcze się spotkamy
tortury, znęcanie się nad kobietami, gangsterzy, trochę tego dużo.
ale czyta się ogólnie przyjemnie

Aneta Wiola | 2017-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

"...On zapycha usta nie powiesz nic,
On zwiąże nogi nie będziesz iść,
On zwiąże ręce byś nie drapała,
On zamknie ci oczy byś nie widziała".

INSPIROWANA PRAWDZIWYMI WYDARZENIAMI.
TORTUROWANE MŁODE KOBIETY. DWA ŚLEDZTWA. JEDEN PSYCHOPATA, KTÓREGO CIĘŻKO NAMIERZYĆ.
W miasteczku Lancashire w bestialski sposób zostaje zamordowana córka gangstera. Okazuje się, że dziewczyna nie była pierwszą ofiarą. Wcześniej w podobny sposób została zabita córka miejscowego policjanta. Dziennikarskie śledztwo prowadzi Jack Garrett, który przy okazji przekazuje informacje swojej narzeczonej Laurze McGanity, pracującej nad tą sprawą.
Wszystkie tropy prowadzą donikąd. Policja krąży w kółko, nie mogąc znaleźć żadnych odpowiedzi. Śledczy muszą się śpieszyć, zanim mafijny boss weźmie sprawę w swoje ręce i będzie chciał się zemścić za śmierć swojej córki.

A zapowiadało się tak obiecująco. Wysyłanie wierszy mordercy o ofiarach, szukanie związku pomiędzy ofiarami, które pochodziły z różnych rodzin. Opisywane...

Lela83 | 2017-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Rasowy kryminał, dobra, trzymająca w napięciu akcja. Czyta się na jednym wdechu. Polecam!

Paulina | 2017-05-24
Przeczytana: 22 maja 2017

Z reguły mało czytam kryminałów, ale ten mnie pochłonął. Ciekawie napisany, czyta się szybko i "przyjemnie".