Oszustwo znad Morza Martwego

The Dead Sea Deception
Hachette Polska
2012-05-09
2012-05-09

eeeee nie. miło się czyta, ale trochę naciągane. już Styksowie z "Tuneli" budzili więcej emocji niż Posłani...

Biblia kłamie?

Temat nie jest nowy, gdyż teorie na temat początków chrześcijaństwa przewijają się przez literaturę w wielu formach, choć najczęściej w tej sensacyjnej. Nie inaczej jest w "Oszustwie znad Morza Czerwonego".

Detektyw Heather Kennedy prowadzi sprawę śmierci profesora historii, Stuarta Barlowa. Wkrótce okazuje się, że jego zgon nie do końca mógł być przypadkowy. Kiedy odnajduje kolejną powiązaną ze śledztwem osobę na scenę wkracza grupa zabójców, a policjantka zyskuje sprzymierzeńca w postaci byłego najemnika Leo Tillmana, który poszukuje swojej zaginionej żony i dzieci.

Kiedy widzę na okładce szumne hasła w stylu "ta książka pokaże Ci prawdę", wszystko, w co wierzysz jest kłamstwem" itp, itd. to od razu wiem, że będzie "zabawnie". Jestem raczej świadomym członkiem kościoła katolickiego i zdaję sobie sprawę, z faktu, że tak naprawdę to, co wiemy o Jezusie i początkach chrześcijaństwa jest dosyć mgliste, a kanon biblijny w znanym nam kształcie jest efektem porozumienia różnych frakcji. Dlatego też przed lekturą powieści, a już zwłaszcza powieści sensacyjnych poruszających tą tematykę włączam sobie "na luz" i traktuję to w kategoriach "opowieści z mchu i paproci" :)
Muszę jednak przyznać, ze "Oszustwo..." jest dobrą książką. Może nie bardzo dobrą, ale czasu przeznaczonego na lekturę nie uważam za stracony. Ciekawie poprowadzeni bohaterowie, zwłaszcza pani detektyw Kennedy, która pomimo swojej trudnej sytuacji w wydziale stara się nie dać satysfakcji przeciwnikom. Tillman jest nieco bardziej sztampowy, ale pasuje do przyjętej konwencji i jego motywacja jest wiarygodna. Mamy też standardowe elementy - sektę, która za wszelką cenę chce chronić swoje sekrety, naukowca, który w trakcie swoich badań trafia na rzecz, której konsekwencji nie jest w stanie przewidzieć. Jest sporo akcji i wybuchów oraz parę trupów. Niestety, jest też kilka momentów nieco spowalniających bieg fabuły, ale trudno uniknąć takich miejsc kiedy trzeba przedstawić czytelnikowi tło opisywanych wydarzeń.
Styl autora jest przystępny dla czytającego, opisy zawierają tyle informacji ile trzeba. Muszę jednak zwrócić uwagę na drobne błędy związane z informacjami o kalibrze broni, gdyż w jednym miejscu okazało się, że Tillman trzyma w ręku nie pistolet, a raczej małą armatę ;)
Podobna tematyka jest poruszana również w "Ekspozycji" Remigiusza Mroza, choć muszę przyznać, że Adam Blake nieco lepiej "obudował" to fabularnie. Może to przez fakt, że jego bohaterowie nie są "nieśmiertelni" w przeciwieństwie do Forsta.
Pdsumowując - jeżeli lubicie tego typu historie z teorią spiskową w tle, to będziecie zadowoleni.

Biblia kłamie?

Zacznę od tego, że przez własne niedbalstwo przeczytałam najpierw "Kod demona". Wyszło mi to na dobre, bo podejrzewam, że inaczej nie sięgnęłabym po kontynuację. Nie zrozumcie mnie źle - książka jest nawet dobra, ale ten kto kupił ją, kierując się tylko i wyłącznie opisem, może przeżyć mega rozczarowanie. Po prostu wydawca postanowił zrobić wszystko, żeby sprzedać jak najwięcej egzemplarzy i w opisie napisał takie brednie, że aż nóż się w kieszeni otwiera. Wiadomo, jest to fikcja a nie literatura faktu, ale w tym wypadku kogoś nieźle poniosła wyobraźnia.

Co do samej książki to miło spędziłam z nią czas. Polubiłam głównych bohaterów i spodobały mi się ich historie i tok myślenia - moim zdaniem autor przedstawił ich stan psychiczny w bardzo przekonujący sposób zważywszy na okoliczności. Rozśmieszył mnie fakt jak szybko Kennedy dochodziła do siebie po kontaktach z zabójcami - prawdziwa heroska! Końcówka jest nawet bardziej niż trochę naciągana, a sam punkt kulminacyjny nie dostarczył mi zbyt wiele emocji - został zbyt ubogo napisany.

Podsumowując, książka jest dobra, opis - zły.

1957

Trzeba przyznać, że wydawca zagalopował się w marketingowych chwytach, opisując tę książkę niemal jak dokument demaskujący skrywaną prawdę o rzeczywistej śmierci Chrystusa. Chwytliwy tytuł (moim skromnym zdaniem również dobrany trochę niezbyt szczęśliwie) dodatkowo sugeruje, że czytelnik dostanie lekturę przynajmniej na miarę „Kodu Leonarda da Vinci”, pełną spiskowych teorii na temat przekłamania w podstawowych założeniach religii chrześcijańskiej itp. Niepotrzebnie sugeruje to również, że będzie to coś więcej, niż dobra sensacja z wątkiem historyczno-religijnym w tle. Bo czytając ten utwór z takim właśnie nastawieniem, można się naprawdę mocno rozczarować. Owszem, autor wymyślił dość ciekawą ideę dotyczącą ukrywającej się „sekty” potomków Kaina, wywrócił do góry nogami założenia chrześcijaństwa i judaizmu, wymyślił odmienną interpretację ewangelii Judasza, której odkrycie przynosi śmierć swoim odkrywcom. Ale tak naprawdę – nie mówi żadnych konkretów, tajemnica pozostaje tajemnicą, wszystko zostaje niedopowiedziane, ukryte w szepcie między policjantką a umierającą potomkinią Kaina... Nie ma tu wywrotowych teorii, nie ma wstrząsania gmachem chrześcijaństwa, nic z tych rzeczy.

Ale jeśli do tej książki przysiądzie się tak, jak należy – czyli jak to thrillera z wątkiem religijnym – czytelnik może liczyć na kawał dobrej lektury. Ciekawi bohaterowie, dość zaskakujące wolty w akcji, treść układająca się w logiczną, sensowną całość, umiarkowanie w ilości super wyczynów (nawet scena z eksplozją ciężarówki jest oddana na sposób możliwie jak najbardziej wiarygodny i prawdopodobny),do tego jeszcze sceny akcji okraszone sarkazmem lub czarnym humorem, a do tego umiejętne utrzymywanie napięcia na takim poziomie, żeby z jednej strony nie przesadzić, a z drugiej – zmusić, żeby czytelnik nie mógł się od książki oderwać. Wszystko to sprawia, że całość czyta się naprawdę dobrze.

Dodatkowym walorem jest również to, że autor pozostawia podstawową kwestię swojej książki otwartą. Główni bohaterowie wcale nie pokonują przeciwnika, chociaż zapobiegają jego planom ludobójczym. Również tajemnica kainowej sekty nie zostaje do końca wytłumaczona – zresztą bardzo dobrze, bo lepiej wybrnąć z kłopotu w taki właśnie sposób, niż gdyby autor miał silić się na jakąś przekombinowaną teorię, która resztę dobrej skądinąd książki mogłaby położyć na łopatki.

Jednym słowem: nie należy szukać w tej książce odpowiedzi na teologiczne wątpliwości, ani argumentów w dyskusjach o tematyce religijnej. Jest to dobrze napisana, niebanalna powieść akcji, która mimo drobnych błędów wydawniczych pozwala czerpać z lektury sporą dawkę przyjemności oraz poczuć zastrzyk adrenaliny. A z drugiej strony – daje ona trochę więcej intelektualnej rozrywki, niż tylko strzelaniny, pościgi, eksplozje i konfrontacje dobrych gliniarzy ze złymi przestępcami, które serwuje większość standardowych powieści sensacyjnych.

Książka może nie powala na kolana, ale ogólnie można przeczytać.

Książka może nie powala na kolana, ale ogólnie można przeczytać.

1957

Bzdury, jeszcze raz bzdury. Byłam zażenowana czytając książkę, cała akcja opierała się jedynie na mordach i szukaniu zabójców. Żadnych poważnych wiadomości z dziedziny religii, wszystko wyssane z palca, choć prawdopodobnie istniała Ewangelia Judasza. I oczywiście główni bohaterowie wychodzą z każdej opresji choć przeciwnicy uzbrojeni po zęby. Tak szczerze?! Szkoda czasu na coś takiego, ja go właśnie zmarnowałam.

Wciągająca od pierwszych stron, czyta się bardzo szybciutko.
Wcale mnie nie zawiodła, chociaż nastawiałam się do niej dosyć sceptycznie czytając wcześniej komentarze zrównujące ją z ziemia w porównaniu z Kodem. Ja jestem zadowolona z chwil spędzonych z książką, polecam.

Wciągająca od pierwszych stron, czyta się bardzo szybciutko.

Fajna, lekka lektura.

Fajna, lekka lektura.

No cóż-nie mogę powiedzieć,ze ksiazka ta jakos szczególnie porywa czytelnika,ale ma kilka zaskakujących zwrotów akcji. Poza tym nawiązuje do tematyki religijnej a to zawsze mnie niejako ciekawi. Polecam :)

Świetnie się czyta, trudno się oderwać

Świetnie się czyta, trudno się oderwać