Głosy chaosu

Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Cykl: Inspektor Poincaré (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
All Cry Chaos
Ag2S

Henri Poincaré, as Interpolu, potomek słynnego XIX-wiecznego matematyka, intelektualista ściśle trzymający się litery prawa, a zarazem czuły mąż i ojciec, ujął zbrodniarza wojennego z czasów wojny w Serbii. Banović zza krat poprzysięga zemstę, jednak umysł inspektora zajmuje już inne dochodzenie: W zamachu bombowym przeprowadzonym z chirurgiczną precyzją ginie w Amsterdamie młody genialny...

Banović zza krat poprzysięga zemstę, jednak umysł inspektora zajmuje już inne dochodzenie: W zamachu bombowym przeprowadzonym z chirurgiczną precyzją ginie w Amsterdamie młody genialny matematyk. Poszukiwał uniwersalnej teorii matematycznej wyjaśniającej wszystkie zjawiska zachodzące w przyrodzie, które mają być ze sobą powiązane i funkcjonować według jednego wzorca.

Poincaré rozpoczyna pościg za mordercą - przez dwa kontynenty i o najwyższą stawkę – ale nienawiść Banovića do dosięga.

Tymczasem liczba podejrzanych rośnie. Światem wstrząsają kolejne zamachy.

Poddany próbie jak biblijny Hiob, oszalały z rozpaczy, przygnieciony poczuciem winy rezygnuje ze śledztwa. I odkrywa, że te dwie sprawy mogą się łączyć. Wspólnym ogniwem może być on sam. A rozwiązanie przynieść może teoria chaosu…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1449/głosy-chaosu

Gośka | 2014-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 października 2014

Henri Poincare to postać nietuzinkowa. Ma 56 lat, od 30 pracuje w Interpolu, gdzie właściwie jest już legendą. Henri jest znany z tego, że gdy złapie trop, nie popuszcza aż do rozwiązania sprawy. Przy tym jest spokojny, wręcz filozoficzny, do bólu przestrzegający zasad, uczciwy i rzetelny. Czasami w pracy przeszkadza mu wrodzona wrażliwość, którą musi ciągle kontrolować. Nigdy nie przyzwyczaił się do widoku martwych ludzi, dlatego też, będąc w byłej Jugosławi i oglądając zbiorową mogiłę tamtejszych cywili, poprzysiągł sobie, że znajdzie sprawcę tej zbrodni. I znalazł. Banivic trafia za kratki. Jak się okazuje jego ręce są dość długie, by wymierzyć zemstę nawet z więzienia.

Po ujęciu zbrodniarza wojennego Henri zaprzątnięty jest już następną sprawą. W Amsterdamie ktoś podłożył bombę zabijając Fenstera - genialnego matematyka. Ładunek miał bardzo nietypowy skład i został podłożony z ogromną precyzją. Dlaczego ktoś miałby zabijać człowieka, który żył skromnie, na uboczu, był lubiany...

Edyta | 2014-09-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Bardzo dobry, inteligentny kryminał zawierający trzy wątki, które łączy osoba inspektora Henriego Poincarégo. Dawno nie czytałam tak dobrej lektury tego gatunku. Autor często zaskakuje, nic tutaj nie jest oczywiste. Polecam

Anka | 2015-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2015

Punktów marnie, bo i fabuła mizerna.... a miało być tak pięknie....
Teoria chaosu czy chaos w teorii? Raczej to drugie. Dla mnie przynudne, takie flaki z olejem, które nic do diety papierowej nie wniosły, a szkoda bo temat doskonały, tylko pisarzowi nie wyszło.

Lily76 | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Bardzo przygnębiająca, lecz także bardzo wciągająca książka. Starszy inspektor Interpolu, wykonując swoją pracę, wystawia na cel swoją rodzinę - żonę, syna i troje wnucząt. Jeden z zatrzymanych, sprawca masowego mordu, zleca ich zabójstwo, lecz tak naprawdę celem jest zadanie bólu samemu policjantowi. Zamach udaje się połowicznie, lecz cierpienie jest tak wielkie, że Henri Poincare nie może odpuścić. Nie jest to jedyna sprawa, która go zaprząta - zajmuje się bowiem także zabójstwem młodego genialnego matematyka, które w dziwny sposób łączy się z osobą Henriego.
Tło powieści stanowią fraktale - obiekty, których niewielki wycinek ma taką samą strukturę jak większy i które w powiększeniu nie dają się od siebie odróżnić. Bowiem wspomniany matematyk zajmował się między innymi szukaniem podobieństw pomiędzy zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie i wahaniami na giełdzie. Szukał wzoru, schematu, który mógłby się przełożyć na prognozy rynkowe, a to przecież łakomy kąsek dla wielu.

Aneta | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Fabuła tej książki aż się prosi o zekranizowanie.
I nie zdziwię się w ogóle gdy za jakiś czas powstanie film na jej podstawie.
Ta historia to genialny scenariusz jest!

RedBerry | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2014

Historia inspektora Interpolu, wnuka znanego matematyka uwikłanego w śledztwo dotycząc wybuchu bomby o nietypowej konstrukcji i śmierci znanego profesora. Opowieść o cierpieniu, zemście z matematyka w tle. Polecam.

Diane_Rose | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Głosy chaosu - debiut niezwykle utalentowanego pisarza, wykładowcy Harvardu - to trzymające w najwyższym napięciu arcydzieło, które sięga literackich gwiazd.New York Times
Książkę dostałam w ramach wymiany na Lubimy Czytać, nigdy jednak nie sądziłam, że dostanę tak wspaniały kryminał.
Tylko wybitny pisarz potrafi utkać porywającą historię ze splotu złożonych idei (...) W Głosach chaosu sięga nie tylko po motyw zbrodni i ludzkiej kondycji, ale i matematykę, ekonomię i religię. To powieść sensacyjna i ekscytujący thriller dla myślącego czytelnika.Arthur Golden "Wyznania Gejszy"
Uwielbiam kryminały, ale takie, które wymykają się za wszystkie ograniczenia i wyznaczniki tego gatunku. Takie traktujące nie tylko o morderstwach, ale także o psychologii, zagadkach i wielu innych sprawach. W dodatku te, których końca nie potrafię odgadnąć, a trudno jest mnie zaskoczyć, za wiele kryminałów przeczytałam, by mnie zwieść, jednak prawdziwym mistrzom to się udaje ...

Zacznę od okładki. Szczerze...

Maga | 2014-12-28

Morderstwo z matematyką w tle - podoba mi się. Książkę fajnie się czyta i niechętnie przerywa dlatego też pochłonęłam ją dość szybko. Zresztą muszę przyznać, że Amber ma dobry wybór kryminałów - w końcu to oni wydali też Becketta i Thompsona, których bardzo lubię. Seria ta to zdaje się "Literacki kryminał". Mam jedynie zastrzeżenie co do tego, że w książce są dwa wątki i jeden z nich przez wydarzenia drugiego zostaje niemalże zawieszony na chwilę. Ma to swoje uzasadnienie, ale ta jedna mała rzecz mnie trochę rozczarowała.

comique | 2015-05-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 maja 2015

Ciężki kryminał, momentami trudny do ogarnięcia.. Ale warto po niego sięgnąć, bo zagadka sama w sobie była niesamowicie ciekawa! ;-)

Nataliia | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Czytając wiele pozytywnych opinii na temat tej książki wiązałam z nią wielkie nadzieje i nie zawiodłam się.
Spodziewałam się w sumie więcej przelanej krwi, jednak to, co autor przedstawił w zamian jest bardzo dobre.
Akcja książki to nie tylko "suche" śledztwo Poincarego. Są tu zawarte również wątki psychologiczne i religijne. Długo można by je opisywać, dlatego lepiej przeczytać książkę. :)
Czytając oczywiście zaczynamy rozumować jak inspektor, coraz to nowe ślady zaskakują, a zakończenie w ciekawy sposób wiąże wszystkie wątki i jest naprawdę nie do przewidzenia. Dlatego też gorąco polecam tę książkę :)