21.12.12

Albatros
2012-11-01
2012-11-01
Jan Kabat
sensacja thriller thriller autora "Reguły Czterech"

Okładka książki Reguła czterech Ian Caldwell, Dustin Thomason
Reguła czterech Ian Caldwell, Dusti...

Spodobała mi się ta książka. Ciekawa, intrygująca z różnorodnymi bohaterami. Jestem przyzwyczajona fo innego rodzaju thillerów ale temu niczego nie brakuje. Liznęłam też nieco wiedzy o zamierzchłych czasach i ludziach w nich żyjących 🙂 Tak wiec polecam 🙂

Moja opinia o tej książce będzie jak moja ocena - bardzo słaba... Książka nudna jak flaki z olejem, akcji brak. Gdy tylko zabierałam się za czytanie, od razu zasypiałam, polecam osobom cierpiącym na bezsenność...

Fikcja literacka napisana bez specjalnego polotu. Zrozumiałbym tumanienie czytelnika pseudo-naukowym żargonem, gdyby miało to przełożenie na konsekwencje zdarzeń. Ale niestety, wszystko to, to zlepek różnych sytuacji, zbiegających się do naiwniutkiego finału, rodem z voodoo.

Cóż ja zrobię kręci mnie tematyka końca świata. A magiczna data już nie wspomnę :)
Książkę czytało się dobrze, pomysł oklepany, ale cóż z tego :)

Książkę czytało się dobrze, pomysł oklepany, ale cóż z tego :)

Żadne arcydzieło, ale wdziąga. Na wakacje w sam raz.

Żadne arcydzieło, ale wdziąga. Na wakacje w sam raz.

Jak nie lubię historii i książek o takiej tematyce tak połączenie opowieści o starożytnych majach ze współczesną medycyną jest jedyne w swoim rodzaju. Nie da się oderwać od książki!

Przyjemna lektura, choć może momentami trochę chaotyczna. Ale wciąga :) Jako lektura do poduszki nada się w sam raz :)

W książce o enigmatycznym tytule 21.12.12 w haniebnej roli schwarz charakterów występują PRIONY. Zapewne każdemu z nas ta nazwa obiła się już o uszy lecz wątpię czy wiemy co dokładnie oznacza. Mózg broniący się przed natłokiem informacji, którymi jesteśmy codziennie bombardowani, działa niestety na zasadzie sita i wiele z nich ignoruje. Trudno mu się w sumie dziwić: nie jest w stanie przetworzyć i zapamiętać każdego bodźca, który dotrze do niego z radia, telewizji czy Internetu. Na szczęście dla nas, wynaleźliśmy książki, które to porywają nasz skołatany i rozedrgany umysł do osobnego świata, gdzie każą mu się koncentrować na wybranym zagadnieniu. To wtedy najczęściej zaczynamy rozumieć, jak głęboko utknęliśmy w wieku informacji - nie wiedzy. To, że o czymś słyszeliśmy nie oznacza bowiem, że cokolwiek o tym tak naprawdę wiemy.

Całość na: http://alicyawkrainieslow2.blogspot.com/2016/01/by-przetrwac-od-zarania-dziejow-ludzie.html

Datę 21 grudnia 2012 kojarzy chyba każdy i to bardzo dobrze. Bowiem, kto nie słyszał o tym, jakoby tego dnia miał skończyć się świat i nastać apokalipsa. Wszystko to za sprawą tego, że kalendarz Majów kończy się właśnie na tej dacie. Motyw ten posłużył również do nakręcenia znanego filmu pt: 2012, który myślę jest wszystkim znany. Obecnie mamy już rok 2015, co tym samym oznacza, że nie było żadnej apokalipsy. Niemniej zachęcony niską ceną i ciekawym opisem postanowiłem sięgnąć po książkę opartą na wspomnianym motywie.

Książka Dustina Thomasona 21.12.12 opowiada o losach doktora Gabriela Stantona, naukowca zajmującego się badaniem chorób wywoływanych przez priony. Dla wyjaśnienia są to białkowe cząsteczki, wywołujące np.chorobę wściekłych krów. Jedenastego grudnia Stanton otrzymuje wezwanie od jednego ze szpitali do mówiącego niezrozumiałym językiem pacjenta, u którego zdiagnozowano niezwykle rzadką chorobę, przenoszoną przez geny, a więc zupełnie niezaraźliwą. Szybko jednak okazuje się, że ma do czynienia ze znacznie groźniejszym przypadkiem. Pacjent umiera, a sama choroba zdaje się która rozprzestrzeniać poprzez bezpośredni kontakt. Wkrótce pojawiają się kolejne zachorowania znamionujące zbliżającą epidemię, co w obliczu zbliżającej się daty 21 grudnia jeszcze bardziej podsyca panikę wśród ludzi. Kluczem do znalezienia lekarstwa może okazać się tajemniczy kodeks, odkryty w nieznanej dotąd świątyni majańskiej.

Byłem pozytywnie zaskoczony, gdy uświadomiłem sobie, że książka nie jest w żaden sposób nie wykorzystuje katastrof, jakie wieszczono na dzień 21 grudnia 2012 roku - przebiegunowanie ziemi, gigantyczne tsunami i inne. Tym bardziej książka nie wykorzystuje żadnego z motywów z filmu 2012. Za to bardzo ciekawie zostały opisane i przedstawione wszelkie wzmianki, zarówno o przepowiedni Majańskiej jak i ich świątyniach i kulturze. Ciekawym urozmaiceniem było wstawienie tłumaczenia tekstu kodeksu i bliższego poznania kultury Majów sprzed setek lat. Również aspekt medyczny został opisany fachowo i dokładnie, co pozwoli osobom niemającego zielonego pojęcia o prionach, dowiedzieć się czegoś ciekawego i później doczytać sobie. Czym dokładnie są i jak ciężka jest z nimi walka - o wiele cięższa niż w przypadku chociażby bakterii.

O ile do wymienionych powyżej wątków nie mam większych zastrzeżeń, o tyle to do konstrukcji fabuły owszem. Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że zamiarem autora było stworzenie ciekawej książki, trzymającej w napięciu: od wykrycia pierwszego zachorowania, aż po zakończenie książki. Jednak tego napięcia nie ma. Nieliczne opisy niezadowolenia, czy też chaosu wywołanego przez chorych nie sprawiają, że czujemy grozę tych wydarzeń. Wręcz przeciwnie. Ten aspekt książki niestety mocno został niedopracowany. Być może autor zbyt bardzo skupił się na wątku medycznym i kodeksie, a resztę pozostawił nieco samemu sobie.

21.12.12 nie jest książką złą, ale też nie genialną. Jest po prostu dobrą książką, coś lżejszego, mniej zobowiązującego z ciekawym wątkiem w postaci przepowiedni Majów, o ich kulturze oraz o samych prionach. Natomiast, jeśli ktoś liczy na napięcie trzymające aż do końca, to niestety nie w tej książce.

Nic wybitnego ale mimo to zainteresowała mnie od pierwszego rozdziału. Autor świetnie rozwija akcje i aż nie chce się odchodzić od książki.

• 2015
  • Przeczytane 2015