Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-240-2235-9
medycyna, esej, antropologia, kultura
Snoopy

Najnowszą książkę Andrzeja Szczeklika czyta się, jak i poprzednie, z zachwytem i podziwem dla erudycji i stylu Profesora, ale też ze ściśniętym sercem - oto czytamy dzieło wydane pośmiertnie, niezwykłym zbiegiem okoliczności zatytułowane przez Autora Nieśmiertelność. Podtytuł Prometejski sen medycyny mówi o marzeniach Wielkiego Lekarza, które podzielał ze swoimi słynnymi poprzednikami oraz badaczami współczesnymi - o ludzkim pragnieniu nieśmiertelności.

Andrzej Szczeklik był obserwatorem, świadkiem, a także współtwórcą niebywałego postępu, jaki za jego życia dokonał się w medycynie. O najnowszych badaniach nad klonowaniem, genomem i osiągnięciach medycyny nuklearnej pisał w sposób porywający i zrozumiały dla zwykłych śmiertelnych - podobnie jak o mitologii i magii, medycynie starożytnych Egipcjan i Greków, rytuałach Azteków i szamanów syberyjskich. Etyczne dylematy nauki współczesnej postrzegał z perspektywy człowieka głęboko zakorzenionego w kulturze i wartościach.

Nieśmiertelność pozostanie testamentem wielkiego humanisty, który współczesna medycyna powinna - w swoim i naszym interesie - odczytać i wypełnić.

”Doktor Andrzej Szczeklik jest lekarzem humanistą i poeci oraz artyści wyczuwają w nim umysł pokrewny, chociaż wsparty nieznaną im wiedzą z zakresu mikrobiologii, chemii i genetyki. (...) pisze o swoim zawodzie trochę tak, jakby pisał szaman, (...) jako że umiejętność postawienia właściwej diagnozy wymyka się ściśle rozumowemu ujęciu.
(...) odwołanie się do starożytności każe nam myśleć o wielowiekowej ciągłości zawodu, który być może czerpie powagę ze swojego stałego miejsca na granicy pomiędzy życiem i śmiercią.”

Czesław Miłosz (ze Wstępu do Katharsis)

”Napisałam kiedyś w którymś wierszu: „Wolę rozmawiać z lekarzami o czymś innym”. Nie znałam wówczas osobiście doktora Andrzeja Szczeklika, a także jego książek, które jeszcze wtedy nie istniały. Teraz, po przeczytaniu ich, przekonałam się, że Autor nie tylko „o czymś innym”, ale i „O TYM” potrafi opowiadać fascynująco.”

Wisława Szymborska

”Jeśli Nieśmiertelność się oddala, potrzebujemy już nie lekarzy, ale mocnej i niezawodnej ręki, która pomaga nam uchylić drzwi Nieśmiertelności - nie tej, którą zostawiamy tutaj dzięki swoim dokonaniom, a których nieśmiertelności zagraża słaba i ułomna ludzka pamięć - ale tej prawdziwej, z którą się już nie rozstaniemy.
Może dlatego tę książkę, po tak niespodziewanym odejściu Andrzeja, czytamy ze ściśniętym gardłem.”

Andrzej Wajda (ze Wstępu)

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

książek: 1989
Wojciech Gołębiewski | 2014-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Recenzowałem już „Słuch absolutny” tj niedokończoną rozmowę Profesora z Jerzym Illgiem, nie będę więc ponownie przybliżać sylwetki tego WIELKIEGO HUMANISTY. Obecnie omawiana książka, wydana też pośmiertnie, potwierdza niebywałą erudycję Profesora i umiejętność przekazu swoich myśli, w sposób zrozumiały dla zwykłego człowieka.
Ta niewielka objętościowo książka /ok.140 stron wraz z ilustracjami/ zawiera niebywały potencjał poznawczy, ale przede wszystkim zmusza czytelnika do refleksji nad przeczytanym tekstem. Każde słowo Profesora przeżywam głęboko, porównywalnie z emocjami jakich doznawałem czytając prof. Antoniego Kępińskiego.
Polecam szczególnie młodym, bo do tak cennych i trafnych skojarzeń na jakie trafiamy na prawie każdej stronie potrzeba długoletniej pracy nad sobą, trudno więc do nich dojść samemu, a i trudno znależć gdzieindziej

Agnieszek | 2013-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2013

Mądra, erudycyjna, pięknie wydana. Splot znanych mitów, wiedzy humanistycznej i refleksji na temat medycyny.
Najciekawszy wydał mi się rozdział poświęcony miłosierdziu: nieprzegadany, przywołujący postaci cichych, pokornych ludzi.

Najpierw człowiek, potem lekarz.

Rzecz warta przeczytania.

tivrusky | 2015-01-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Swoją wielką, tytaniczną wręcz pracę, pytanie o sens poszukiwania długowieczności, Szczeklik wieńczy słowami:
"...ale czy to jest właściwe rozwiązanie? Ta droga ku nieśmiertelności, w nigdy niekończącą się starość. Ciągłe przedłużanie życia, bez zapewnienia urody i młodości...". Potem jednak uderza w bardziej optymistyczne tony.
Czytając ostatnie akapity, w tym powyższe zdanie, wciąż miałem w pamięci film Krzysztofa Kieślowskiego z 1980 roku - GADAJĄCE GŁOWY. Kieślowski zbiera w nim grupę ludzi, pełen przekrój wiekowy, od dziecka do stulatki, i zadaje im podstawowe, proste pytania - KTO TY JESTEŚ? CZEGO TY CHCESZ? A oni odpowiadają. Odpowiedzi, z prostych (Kim jesteś? "Maluszkiem", Kim byś chciał być? "Być samochodem") stają się coraz bardziej złożone, wszystko - świadomość, pragnienia, marzenia, rozkwitają i rozwijają się (choć najbardziej porusza mnie odpowiedź: Kim? "NIKIM"), potem powoli znów ubożeją, dążą do prostoty i ostatnia, stuletnia staruszka, chce tylko: JESZCZE TROCHĘ...

Magda | 2014-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Nie spodziewałam się, że można tak zajmująco przedstawić historię medycyny :) W czasie czytania wyraźnie wyczuwa się głębokie zaangażowanie autora w dziedzinę, którą się zajmuje i radość z ogromnego postępu medycyny, ale również wątpliwości związane np. z komórkami macierzystymi.

W książce znajdziemy opisy różnych spojrzeń na życie, śmierć i choroby w różnych tradycjach i kulturach. Jest rozdział poświęcony... rodowodowi życia :), ale jest też magia i miłosierdzie. Z przyjemnością czytałam rozdział "Muzyka w nas", w którym wyraźnie widać pasję autora w opisach "muzycznych objawów" chorób serca.

Książka pełna jest odwołań do literatury, co zapewne zachęci do dalszych poszukiwań czytelniczych.

hydriola | 2014-01-11

Ostatnia książka profesora Szczeklika jest, moim zdaniem, słabsza od poprzednich...może nie jest taka, jaką chciał uczynić z niej autor, tylko nie zdążył? Czytając ją odnoszę wrażenie, że jest tylko szkicem do czegoś, co dopiero miało powstać. Autor zaledwie sygnalizuje tematy, wylicza asocjacje, ale nie buduje opowieści, trochę popisuje się erudycją i wpisuje się tym samym w nurt prozy postmodernistycznej, gdzie królem jest Umberto Eco, a gdzie z zasady należy połączyć ze sobą nawet najodleglejsze kultury i postawić się w roli holisty, mędrca znad księgi i internetu zarazem. Nie wiem czy decyzje o wydaniu tej książki w takim kształcie podjął sam profesor czy już jego spadkobiercy, ale chyba było na to za wcześnie..

karla_6 | 2014-09-25
Przeczytana: 17 września 2014

Jest to pierwsza książka Andrzeja Szczeklika, poza tzw. Interną Szczeklika, po którą sięgnęłam. Pochłonęłam ją z zapartym tchem, chociaż nie ma w niej wartkiej akcji i barwnych bohaterów. Ta rozprawa o historii medycyny, nieśmiertelności, postępie nauki zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Książka pokazuje jak niesamowicie mądrą i wszechstronnie wykształconą osobą był Andrzej Szczeklik. Olbrzymia wiedza to nie wszystko. Umiejętność przekazania tego, co się chce czytelnikowi przekazać - swoich myśli, doświadczeń - jest chyba najważniejsza. I profesor Szczeklik porwał mnie całą w swoją opowieść. Dzięki pięknemu papierowi i wklejonym, a nie po prostu nadrukowanym obrazom poczułam się tak, jakby ta książka została napisana i złożona specjalnie dla mnie. Jakby sam autor siedział nad swoim dziełem i doklejał brakujące ryciny. Mimo że wiem, iż "Nieśmiertelność" została wydana po śmierci Szczeklika, to wrażenie pozostaje. To tak jakby ten egzemplarz został wykonany specjalnie dla mnie. Przez...

Ignacy Ciesielski | 2014-05-06
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Rewelacyjna książka.
Zacznę od rzeczy może najmniej istotnej, ale zwracającej uwagę zanim jeszcze przystąpi się do lektury. Książka ta jest fantastycznie wydana i już samo z nią fizyczne obcowanie dawało mi dużą radość i przyjemność. Co mnie urzekło? Schludna szata graficzna to po pierwsze, po drugie zaś pomysł na rozpoczęcie każdego rozdziału. Początki rozdziałów zostały zobrazowane reprodukcjami obrazów, przy czym reprodukcje te nie są wydrukowane bezpośrednio na stronie, ale naklejone jako oddzielny obrazek. Ładne to.
Andrzej Szczeklik-lekarz, naukowiec, filozof medycyny. Książka jest zbiorem rozważań nad medycyną, nad jej "duchem". Szczeklik prowadzi czytelnika przez historię medycyny, pokazuje co kiedyś stanowiło jej fundament, jak się zmieniała przez wieki, jakie było podejście do chorób, do chorego. I tak wędrujemy przez medycynę starożytnych egipcjan, majów, greków, przechodzimy przez czasy średniowieczne z ich alchemią, dochodzimy do czasów nowożytnych i współczesnych z...

KawiarniaKsiężyc | 2012-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Mnie ta książka bardzo rozczarowała, chociaż nie wykluczam, że dla wielu osób może być wspaniałą lekturą. To rodzaj broszurki w stylu „co humanista wiedzieć powinien” z wplecioną refleksją dotyczącą medycyny. Mamy tu więc coś wierzeniach Azteków, tablicy Mendelejewa, mumifikowaniu w Egipcie, ciutkę o magii i histerii. Jednym słowem wszystko, co po tysiąc razy można już było przeczytać w innych książkach – ciekawszych i lepiej napisanych. To coś jak notatki studenta wydziału humanistycznego tyle, że spisane bardziej poetyckim, momentami wręcz egzaltowanym, językiem. Jeśli ktoś już czytał o Charkocie, Demokrycie i magii sympatycznej, może się nudzić niepomiernie.
Przyznaję, że i w tym czerstwym pączku jest marmoladka, bo tam, gdzie profesor Szczeklik porzuca szatki Frazera czy innego Eliadego i pisze o medycynie – tam zaczyna być ciekawie i autentycznie. Kończy się ziewanie i pojawia się zainteresowanie tym, co autor ma do powiedzenia w dziedzinie, na której się zna i o której pisze...

Bookoholic_Ona | 2015-09-27
Przeczytana: 16 września 2015

Dorian Gray z powieści Oscara Wilde'a czułby się świetnie w naszych czasach. Współczesny postęp medycyny (i chirurgii plastycznej) pozwoliłby młodzieńcowi zachować świeże lico na długo, i to bez cudownego portretu. Bohater dziewiętnastowiecznej powieści, marząc o wiecznej młodości i pięknie, w tragiczny sposób przekonał się o własnej śmiertelności. Tym samym postać Doriana łączy dwa literackie toposy: ludzką kondycję, naznaczoną nieuchronnym kresem oraz marzenie o nieśmiertelności.
Tematyka powyższa obecna jest również w dwóch całkiem współczesnych książkach: "Umarli mają głos. Prawdziwe historie" duetu Krajewski i Kawecki oraz "Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny" Andrzeja Szczeklika. Co wspólnego mają ze sobą reporterski tom fabularyzowanych opowieści o słynnych polskich mordercach i zbiór esejów o medycynie, napisany przez lekarza kardiologa?

Po dalszą część wrażeń z obu lektur zapraszam na...

| 2016-03-20
Przeczytana: 2013 rok

Prof. Szczeklik bardzo mi pomagał gdy umierała moja Mama. Pomagał mi swoimi książkami. Przeczytałem wówczas całą Jego Trylogię, a na koniec wywiad-rzekę z Ilgiem, wówczas naczelnym "Znaku".