Żuk w pudełku oraz 99 innych eksperymentów myślowych

Seria: Z żukiem
Wydawnictwo: W.A.B.
The Pig That Wants to Be Eaten and 99 Other Thought Experiments
Ag2S

Zabawna i intrygująca książka, będąca gimnastyką dla umysłu, wyzwaniem dla myślowych nawyków i stereotypów, a przede wszystkim znakomitą rozrywką. Julian Biaggini stawia przed czytelnikiem nie lada wyzwanie. W stu krótkich historyjkach opisuje sto problemów filozoficznych, nad którymi głowią się najtęższe umysły: czy jest coś, co nie podlega wątpliwościom? Na czym polega sprawiedliwość? Jaki...

Julian Biaggini stawia przed czytelnikiem nie lada wyzwanie. W stu krótkich historyjkach opisuje sto problemów filozoficznych, nad którymi głowią się najtęższe umysły: czy jest coś, co nie podlega wątpliwościom? Na czym polega sprawiedliwość? Jaki jest sens śmierci. Czy Bóg mógł stworzyć świat, w którym byłoby mniej cierpienia? Czy lepiej uratować kilkanaście obcych osób, czy jedną bliską? Czy można tak kogoś okraść, że ten nie poniesie straty? Co jest gorsze: zabić kogoś, czy pozwolić komuś umrzeć? Co jest lepsze: Beethoven czy befsztyk chateaubriand? Rossini czy martini? Shakespeare czy Britney Spears? Czy pod osłoną niewidzialności ujawnia się prawdziwy charakter człowieka? I czy nie lepiej byłoby wymienić polityków na superkomputery?
Każdy z epizodów w atrakcyjny i zaskakujący sposób przedstawia problem filozoficzny lub moralny i zachęca do własnych rozważań.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1180&v=_

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Zachęta do myślenia… po myśli autora

Autor już na początku informuje czytelnika, że książka powstała pod wpływem sporów wielkich filozofów i ma na celu, przedstawiając problemy filozoficzne i moralne, skłonić odbiorcę do własnych przemyśleń. Ciekawe, bo ja odniosłam zupełnie inne wrażenie. Z każdą stroną byłam coraz bardziej przekonana, że Julian Baggini próbuje mi swoje poglądy wmówić…

Książka jest przygotowana w ciekawy sposób i to pod każdym względem. Już intrygujący tytuł oraz świetna szata graficzna przyciągają oko i zachęcają do lektury. Wewnątrz znajdziemy dokładnie sto „eksperymentów myślowych”, czyli krótkich historii prezentujących konkretne problemy, napisanych zwięźle, często zabawnie. Niektóre są tak nieprawdopodobne, że bardziej przypominają powieść fantastyczną niż wprowadzenie do filozoficznego zagadnienia! Wszystkie jednak mają na celu w jasny sposób przedstawić istotę problemu. Autor jako inspiracji używał wielokrotnie dzieł wielkich filozofów, do których odsyła w przypisach. I tu, niestety, kończą się moje zachwyty.

Każdemu z opisanych eksperymentów towarzyszy wyjaśnienie autora. Precyzuje on, jaki problem został ukryty w krótkiej narracji, czasem opowiada jak próbowano go rozwiązać na przestrzeni lat, ale niestety, równie często, sugeruje swoje własne rozwiązanie. A to przeczy założeniom książki.

Abstrahując od faktu, że trudno mi się zgodzić z wieloma poglądami autora z racji moich własnych, w niektórych miejscach muszę protestować. Po pierwsze odniosłam wrażenie, że usilnie próbował dowieść nieistnienia Boga, czego z przyczyn naukowych, uczynić nie można (podobnie jak nie można dowieść istnienia). Po drugie stwierdza on, że podstawą istnienia człowieka jest „ciągłość psychiczna”. Co więc powiedzieć o ludziach umysłowo chorych, upośledzonych lub cierpiących na zanik pamięci? Że nie istnieją albo nie są ludźmi? Po trzecie – zaskakuje mnie stwierdzenie, że człowiek to tylko ciało, bez duszy, a może nawet bez umysłu. Autor twierdzi, że „większość wykształconych ludzi” nie ceni sobie poglądu o złożonej naturze człowieka, co więcej, został on już dawno odrzucony na rzecz fizykalizmu i uznany za nienaukowy… Ciekawa jestem, na jakiej podstawie wypowiada on tak radykalne słowa, kiedy w rzeczywistości wiele dziedzin naukowych taki pogląd głosi.

Podsumowując, powiem, że owszem, „Żuk w pudełku…” zmusił mnie do przemyśleń i dalszych poszukiwań, ale też wielokrotnie rozczarował powierzchownym lub jednostronnym podejściem do zagadnienia. Obawiam się też, że czytelnicy bez podstawowego minimum wiedzy filozoficznej mogą zbyt łatwo ulec sugestiom autora…

Katarzyna Marondel

Anna | 2019-04-01
Na półkach: 2019, Przeczytane

Nic wielkiego, ale ciekawe i skłaniające do namysłu ;) Bardzo szybko się czyta. Warto polecić głównie młodym osobom zainteresowanym filozofią, ale jeszcze nieobeznanym z wieloma nurtami i szkołami myślenia.

Melocotón | 2013-11-14

Ta książka jest jak jabłko. Dla wszystkich, wszyscy polubią, a trzyma klasę. Znakomita rzecz. Bezpretensjonalna, niesiląca się na bycie arcydziełem filozoficznym, rozsądnie lekko traktująca o dylematach, nad którymi przeciętny człowiek nie zastanawia się, a powinien. W błyskawicznym czytaniu pomaga konstrukcja - jedna mała strona anegdotki życiowej, czyli praktyki ("W pewnym mieście żyła sobie jakaś tam pani, i przydarzyło jej się pewnego dnia, że...") i dwie małe strony wyjaśnienia: teorii filozofii, ale podanej wyjątkowo zjadliwie nawet dla osoby mało rozgarniętej filozoficznie (czyli jak krowie na rowie: o co chodzi w anegdotce, gdzie jest haczyk, plus kilka pytań sprawdzających). Widziałabym ją jako gotowe scenariusze na lekcje etyki w liceum, a dla dorosłych - jak ukłucie igły w mózg. Nie boli, a pobudza. Można czytać od dowolnej strony, od tyłu, dawkować sobie, czytać jedno dziennie.
Naprawdę udane.

konto_usuniete | 2014-03-09
Przeczytana: 08 marca 2014

Polecam książkę głównie gimnazjalistom / licealistom. Wiele eksperymentów myślowych w niej zawartych nawiązuje do znanych przykładów z literatury lub filmu. W każdym razie, mnie zaciekawiły nieliczne spośród wyselekcjonowanych przez autora.

Odnoszę wrażenie, że w obecnej formie owa pozycja jest zaledwie konspektem. Autor znalazł pierwsze 100 eksperymentów myślowych jakie mu się nawinęły. Opisał każdy w ok. 3-4 akapitach. Potem odniósł się do każdego z nich w ok. 5-6 kolejnych akapitach. Moim zdaniem, przed wydaniem książki mógł włożyć więcej pracy w selekcję tematów oraz ich opracowanie. W wielu przypadkach autor nie podaje (nie sugeruje nawet) najtrafniejszych, wg mnie, sposobów wyjaśnienia problemu.

Książkę dobrze się czyta w środkach komunikacji miejskiej. Przeczytanie eksperymentu zajmuje niewiele czasu. Później można pogłówkować (o ile eksperyment cię zainteresował i jest dla ciebie nowy). Można też ją wykorzystać w szkolnym, filozoficznym kółku dyskusyjnym.

Ruda | 2016-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2016

Tytuł oraz opis zachęcają do przeczytania, jednak już po kilku pierwszych stronach pojawia się rozczarowanie. Spodziewałam się czegoś, co naprawdę zachęci mnie do myślenia, wywoła efekt "Wow", skłoni do przemyśleń i dyskusji z innymi. Jednak książka zawiera tylko anegdotki-metafory, które ani trochę do mnie nie trafiają. Tematy, których dotykają, były już w większości omawiane tysiąc razy na forum publicznym (np. aborcja) i chyba już nikogo nie skłaniają do myślenia, bo każdy ma już wyrobione zdanie na ten temat. Książka ani nie zachęca do zastanowienia się nad konkretnymi tematami, ani nie posiada żadnej innej wartości. Nie rozumiem zachwytu nad nią! "Zabawna i intrygująca"?! No way!

aikaternie | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Lubię wracać do "Żuka w pudełku".
Nie jest to książka na długie posiedzenie, raczej do czytania "dorywczo". Składa się ze stu krótkich rozdziałów, przedstawiających najróżniejsze problemy znane ze świata filozofii i etyki. Każdy rozdział to krótkie opowiadanie wprowadzające w dany problem oraz obszerny komentarz autora. Szczerze mówiąc, nie miałabym nic przeciwko, by książka ograniczona była do tych wprowadzających opowiadań. Wystarczą one do intelektualnego pobudzenia czytelnika.
Przy okazji- bardzo zastanawia mnie, co kierowało tłumaczem czy wydawcą, że zdecydował się zmienić tytuł z oryginalnego "The Pig That Wants to be Eaten" na "Żuka".

Gwyn | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, Kolekcja

Muszę zgodzić się z innymi opiniami w serwisie - książka jest dość przeciętna. O ile część problemów w niej zawartych jest interesująca, to wiele tematów się powtarza (by nie rzec: jest wałkowana w kółko), a w rozwinięciach autor usilnie naprowadza czytelnika na własny tok myślenia i poglądy, inne argumenty i perspektywy (które np. mi się nasuwały jako oczywiste) wygodnie pomijając. Czy warto? Nie bardzo. Czuję, że mogłam czas poświęcony na przeczytanie tej książki spożytkować lepiej.

Tylko jako ciekawostka.

introdukcja | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Po książkę sięgnęłam, gdyż zachęcił mnie intrygujący tytuł oraz pozytywne opinie z tyłu okładki. Dobrze, że książka kosztowała tylko 10zł, gdyż jest to jeszcze kwota, którą jestem w stanie przełknąć za niezadowalający zakup.

W książce tej przedstawionych jest 100 problemów/dylematów etycznych, moralnych, filozoficznych a także logicznych. Ukazane są one na przykładowych historyjkach, a po każdej z nich dołączony jest komentarz autora. O ile przypowieści są w miarę ciekawe i przyjemnie się je czyta, o tyle proces wyjaśnień autora był dla mnie pseudofilozoficznym bełkotem. W jednym z nich autor nawet pisze: "...jeśli te kwestie są dla ciebie raczej nudne niż frapujące, nie studiuj logiki ani filozofii języka." Amen panie Baggini. Trafił pan w sedno sprawy. Jak dla mnie nuda.

Dodatkowo moja niska ocena o książce pogłębiła się po przeczytaniu dygresji o Alanie Turingu, o którym autor pisze, iż złamał szyfr Enigmy. Julian Baggini nie jest pierwszą osobą, która pomija wkład i dokonania...

Luis | 2012-05-19

"Żuk w pudełku" to książka, która zasługuje na dłuższą chwilę uwagi głównie ze względu na to, że jest jedną z niewielu pozycji, które wywołują całe spectrum wrażeń. Od zdenerwowania na tezy, nie mające według mojej wiedzy pokrycia w rzeczywistości, poprzez zdumienie, że na utarte ścieżki można spojrzeć inaczej niż dotychczas, po podziw, że są rzeczy nad którymi należy przystanąć i dłużej się zastanowić.
Jedno jest pewne - jest to książka dla ludzi, którzy nie boją się myśleć, lubią intelektualne bodźce i nie zadowalają się bylejakością.
Julian Baggini to typowy racjonalista i w swojej książce zadaje mnóstwo pytań. Robi to niepostrzeżenie, tak, aby czytelnik odniósł wrażenie, że to on sam postawił sobie owe pytania.
W dobie galopującego konsumpcjonizmu warto znaleźć dłuższą chwilę na zadanie sobie kilku istotnych pytań. Z "Żukiem w pudełku będzie to o wiele łatwiejsze".

Natalia | 2016-10-20

Na te sto eksperymentów może 5 wartych przemyślenia... Trochę się męczyłam czytając tę książkę, trochę miałam wrażenie, że eksperymenty ciągle się powtarzają. Czytając opinie innych przyznaję rację: okładka i tytuł to największa gratka tej książki.

Rhey | 2015-03-06
Przeczytana: 05 marca 2015

W tej książce znalazłem dokładnie to co obiecano mi na okładce, a mimo to czuje się lekko zawiedziony. Autor wcale nie kryje, że w środku znajdziemy tylko krótki opis poszczególnych eksperymentów myślowych nad którymi sami powinniśmy się zastanowić. Nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że książka znacznie zyskałaby gdyby poszczególne eksperymenty opatrzone były o wiele bardziej rozbudowanym komentarzem autora. Prawdopodobnie dostalibyśmy wtedy opis 50 a nie 100 eksperymentów myślowych ale to też mogłoby wyjść książce na dobre, w końcu zostałyby w niej tylko te najciekawsze eksperymenty myślowe. Jeśli ktoś nigdy nie interesował się przesadnie filozofią a wolnych chwilach lubi zastanawiać się nad nietypowymi problemami to powinien być z tej książki zadowolony. Pozostali będą pewnie czuli lekki zawód po jej przeczytaniu.