Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem

Wydawnictwo: Znak
Ag2S

Zmarły przed dwoma laty profesor Andrzej Szczeklik to lekarz-legenda. Jego błyskotliwe książki o medycynie: "Catharsis", "Kore" i "Nieśmiertelność" stały się bestsellerami i ukazały się także w USA, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Rosji, na Węgrzech i na Litwie. Człowiek autentycznego powołania, niewiarygodnej erudycji i wielu talentów, podniósł medycynę do rangi sztuki. Leczył...

do rangi sztuki. Leczył najwybitniejszych polskich pisarzy i artystów: Lema, Miłosza, Szymborską, Wajdę, Tischnera, Mrożka. Znany także z gry na fortepianie w „Piwnicy pod Baranami” i brawurowej jazdy na nartach, był jedną z najbarwniejszych postaci Krakowa.

"Słuch absolutny" pomaga zrozumieć, skąd biorą się ludzie wyjątkowi, jak wielkiej pracy i pasji wymaga zrealizowanie marzeń. W rozmowie ze swoim wydawcą i przyjacielem, Jerzym Illgiem, profesor Szczeklik pasjonująco i dowcipnie opowiada o swoim dzieciństwie, domu, mistrzach i najważniejszych lekturach, etapach kariery i przygodach na zagranicznych stażach, zaangażowaniu w „Solidarność” i represjach w stanie wojennym, spotkaniach z papieżem, wyprawach w ukochane góry – a także o sztuce medycznej syberyjskich szamanów, egipskiej Księdze Umarłych i „prometejskim śnie medycyny”: odwiecznym marzeniu człowieka o nieśmiertelności. W książce znajdują się niepublikowane wcześniej zdjęcia z prywatnego archiwum rodziny Szczeklików.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4229,Sluch-absolutny

książek: 2030
Wojciech Gołębiewski | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Biografia wybitnego humanisty in statu nascendi podczas rozmowy dwóch przyjaciół. Nie mnie osądzać, czy na mądre i szlachetne decyzje życiowe Profesora wpływ miały geny czy też cechy nabyte tj odpowiednie wychowanie, oddaję więc głos zainteresowanemu:/str.35/
„Moi koledzy mieli straszne rozterki: zostać, nie zostać. Ja - nie dlatego, żebym był cokolwiek lepszy, w tym względzie byłem po prostu inny - WIEDZIAŁEM JEDNO: ŻE JEŚLIBYM NIE WRÓCIŁ DO POLSKI, TO MÓJ TATO BY MNIE PO PROSTU WYKLĄŁ, nigdy więcej by się do mnie nie odezwał.... ..Nic takiego nie mówił, ja po prostu wiedziałem..”. /podk.moje/
O zaangażowaniu w „Solidarność”: /str.35-6/
„...nikt ze mną nie rozmawiał, nie namawiał, nie przekonywał. Myśle, że był to olbrzymi WPŁYW DOMU, bezpośrednio RODZICÓW, tego, co by się ogólnie nazwało WYCHOWANIEM, czymś, co wsiąkło w człowieka przez skórę. KODEKS ...

BIETKA | 2014-05-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2014

-"Wielki Lekarz i humanista profesor Andrzej Szczeklik umiał słuchać drugiego człowieka. Jego "słuch absolutny" pomagał nam żyć i często nas ratował". - Anna Dymna

Treścią książki jest zapis wywiadu, ktory ze słynnym profesorem o międzynarodowej sławie, Andrzejem Szczeklikiem przeprowadził wydawca Znaku, pan Jerzy Illg. Rozmowa ma charakter zażyłej przyjażni. U samego jej początk zaznaczono, że nie będą poruszane wątki osobiste ani polityczne. Do końca zasada ta nie została dotrzymana, czemu trudno się dziwić. Przecież Profesor żył i kształtował się w konkretnym czasie - epoce komunizmu PRL-u i czasoprzestrzeni Rzeczpospolitej po roku 1989.
Żaden z tych okresów nie był delikatnie mówiąc łatwą rzeczywistością!

Niespodziewana śmierć Profesora sprawiła,że wywiad nie został ukończony.
Jednak, szczęśliwie to, co zostało czytelnikom przekazane w publikacji, dobrze oddaje osobowość Pana Profesora jako Człowieka i jako Lekarza, humanistę w pełnym tego słowa znaczeniu.
Tzw.CV Andrzeja...

Moni | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Pasjonująca rozmowa dwóch przyjaciół- Jerzego Illga i Andrzeja Szczeklika- zainicjowała powstanie czegoś więcej niż biografii słynnego krakowskiego lekarza, człowieka wielu talentów, wielkiego humanisty.
To rozważania na temat istoty człowieczeństwa, odwiecznego sporu życia ze śmiercią, etosu pracy lekarskiej, sztuki umierania, pasjonujących spotkań wybitnych ludzi, fascynacji górami, głębokiego umiłowania literatury i zanurzenia w muzykę. A wszystko na kanwie życia profesora Szczeklika; tego co go ukształtowało- wzorców z domu rodzinnego, przyjaciół, nauki, kariery, pracy i nieustannego pochylenia się nad drugim człowiekiem. Nawet jego uśmiech widziany na fotografiach uświadamia, jak niezwykle ciepłą i skromną był osobą. Gawędziarski styl przeszyty ściegiem wybitnej inteligencji gładko prowadzi przez lekturę. Obyśmy wszyscy spotykali takich lekarzy, przyjmujących nas jako całość, jako podmiot, jako kogoś, komu należy się szacunek.

savon | 2014-10-06
Przeczytana: 05 października 2014

Uwielbiam wywiady-rzeki. Uwielbiam Znak. Uwielbiam mądrych, światłych i wszechstronnych ludzi. "Słuch absolutny" spełnił wszystkie te moje upodobania. Ta bogata rozmowa Jerzego Illga z wybitnym lekarzem, Andrzejem Szczeklikiem, uświadomiła mi, że coraz mniej w naszym kraju (czy w ogóle na świecie) ludzi, z którymi można wieść tak bogatą konwersację. Na medycynie się nie znam, ale opinie Szczeklika na temat literatury, muzyki, sztuki czy różnorodnych postaw życiowych - zdumiewające i intrygujące: jak zajęty człowiek, uczony, mąż i ojciec znalazł czas na poznanie tego wszystkiego? Gdzie ci ludzie: dobrzy, mądrzy, a przy tym tak urzekająco skromni? Warto przeczytać, choćby po to, by przekonać się, co można osiągnąć ciężką pracą.

jatymyoni | 2014-10-17
Przeczytana: październik 2014

Nie lubię zbytnio wywiadów-rzek , ale ten po przeczytaniu "Madam" był jak oddech górskim rześkim powietrzem (czy coś wspólnego ma z tym Galicja?)Cudowna mądra książka opisująca świat, Polskę, historię, i ludzi spotkanych przez wielkiego humanistę, wielkiego lekarza i wielkiego człowieka, choć On by o sobie nigdy tak nie powiedział. Jest to książka, która wciąga jak nurt rzeki i z wielką przyjemnością człowiek płynie przez kolejne strony opowieći. Warta przeczytania i głębokiej refleksji.

czytanieWwannie | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam., E-book
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Do herbaty zasiadło dwóch Krakowiaków - geniusz i erudyta. Tak powstał niezwykły
wywiad-rzeka Jerzego Illga z Andrzejem Szczeklikiem.

Celem publikacji, jaki stawia sobie redaktor Jerzy Illg jest wyciągnięcie od upartego zainteresowanego odpowiedzi na pytanie: ,,skąd bierze się ktoś tak wyjątkowy, jak Andrzej Szczeklik”? Wstępny monolog pomysłodawcy Słuchu absolutnego, pełen sentymentu i objaśnień, delikatnie oswaja czytelników z nadciągającą kopalnią anegdot i przemyśleń, które rozbawią, zainspirują i ruszą maszynę refleksji.

Solidne fundamenty ukute pod niezwykłą osobowością profesora, to doskonałe geny rodu Szczeklików, których korzenie sięgają XV wieku. Przyszły mistrz interny wyniósł z domu także wzorową edukację i silne poczucie patriotyzmu. Nie można bowiem pisać o Andrzeju Szczekliku pomijając jego przywiązanie do Polski, które w czynach przejawiało się m.in. bezwarunkowymi powrotami ze stypendiów naukowych w bogatych krainach, do szarej i biednej Polski. Późniejsza...

jusola | 2014-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 maja 2014

Trudno przyznać gwiazdki, bo to rzecz poza gwiazdkowaniem. To rozmowa Jerzego Illga, szefa krakowskiego Znaku, z nieżyjącym już krakowskim lekarzem prof. Andrzejem Szczeklikiem, autorem erudycyjnych książek z pogranicza medycyny i kultury. Człowiek, który wyłania się z tej rozmowy, bardzo skromny, choć świadomy swojej wartości, jest jednym z tych, o których można by powiedzieć: niewielu takich. I na pewno wielu nigdy nie będzie. Jestem pod wrażeniem tej postaci.
Przypomina mi się fragment "Mowy o godności człowieka" Pico dela Mirandoli, w którym Bóg mówi do człowieka:
— „Nie wyznaczam ci, Adamie, ani określonej siedziby, ani własnego oblicza, ani też nie daję ci żadnej swoistej funkcji, ażebyś jakiejkolwiek siedziby, jakiegokolwiek oblicza lub jakiejkolwiek funkcji zapragniesz, wszystko to posiadał zgodnie ze swoim życzeniem i swoją wolą”.
„Natura wszystkich innych istot została określona i zawiera się w granicach przez nas ustanowionych.Ciebie zaś, nieskrępowanego żadnymi...

Tadeusz | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Niezwykle ciepły,wnikliwy i nie na kolanach wywiad z Andrzejem Szczeklikiem. Zabrakło mi tylko wspomnień o czasach wojny, i trochę więcej o relacjach rodzinnych Profesora.

Drb | 2014-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2014

Po przeczytaniu tej książki zrodziła się we mnie zazdrość. Zazdrościłam Jerzemu Illigowi tego, że to on rozmawiał z Andrzejem Szczeklikiem, że to ich rozmowa jest zapisana w tej książce. Zazdrościłam mu tego, że miał okazję poznać i zaprzyjaźnić się z Andrzejem Szczeklikiem.
Największym i jedynym minusem tej książki jest to, że się kończy. Takie historie chce się czytać, takich ludzi chce się poznawać i w takich rozmowach chce się uczestniczyć.
Jeśli ktoś ma wątpliwości, co znaczy termin "humanista" powinien przeczytać tę książkę, bo jest ona właśnie opowieścią o humaniście, o wyjątkowym człowieku, o prawdziwym przyjacielu.

Anna-mojeksiążki | 2014-02-19

"Słuch absolutny” to niesamowita książka o niezwykłym człowieku, jakim był profesor Andrzej Szczeklik. Książka jest zapisem rozmów, jakie prowadziła ze sobą dwójka przyjaciół , Andrzej Szczeklik i Jerzy Illg. Bardzo osobista, bardzo szczera i bardzo ciekawa historia człowieka renesansu, pełnego pasji i wyzwań.

Andrzej Szczeklik to niezwykła osobowość, wszechstronnie wykształcony, o licznych pasjach i talentach. Z powołania lekarz, wieloletni kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UJ w Krakowie, autorytet w swojej dziedzinie. Lekarz oddany pracy i pacjentom, ale równocześnie człowiek kochający książki, władający kilkoma językami, doskonały muzyk, wielbiciel gór. Jego pasjami można by obdzielić kilka osób, a w każdą angażował się bez reszty.
Do jego pacjentów i przyjaciół należało wiele znanych osobowości, m.in. Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, Vaclaw Havel, czy też artyści z Piwnicy Pod Baranami, którą Profesor chętnie odwiedzał.
Szczeklik był też autorem wielu...