Maigret i trup w kanale

Okładka książki Maigret i trup w kanale Georges Simenon
Okładka książki Maigret i trup w kanale
Georges Simenon Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Komisarz Maigret (tom 47) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 47)
Maigret et le corps sans tete
Czytelnik
1993-01-01
1993-01-01
Anna Mencwel

Maigret, jak sam przyznaje – choć tylko przed sobą – zawsze chciał być „naprawiaczem” ludzi. Chciał ich poznawać, wczuć się w ich życie i ich zrozumieć. Dlatego też nie pała najmniejszą sympatią do sędziego Comeliau, trzydziestolatka nabuzowanego przepisami i swoim „dobrym” pochodzeniem. A Maigret nie raz się przekonał, że zbrodnia popełniana wymyka się prostemu wytłumaczeniu i często Temida – w opasce czy bez – jest wobec niej niezbyt sprawiedliwa.
Nie inaczej jest w sprawie, którą teraz prowadzi. (drugi tytuł Maigret i trup w kanale) W jednym z kanałów żeglugowych znaleziono fragmenty ciała mężczyzny. Jako że nie znaleziono głowy, identyfikacja prosta nie jest. Maigret zbiera okruchy informacji, buduje obraz ofiary i potencjalnych sprawców. Nie jest to obraz sielankowy, jak ich całe życie, ofiara do szlachetnych nie należała.
Oczywiście uznaje winę i co do zbrodni nie ma wątpliwości, ma wątpliwości co do zakończenia, bo dla sędziego Comeliau liczy się tylko wyrok. To wzbudza w Maigrecie duży niesmak...

Dobry, nieabsorbujący, tzn bez specjalnej tajemnicy i zagwozdki kryminalnej, ale dobrze się śledzi poczynania komisarza Maigreta.

Lekka lektura na leniwe, letnie popołudnie. Historia właścicielki małego bistra i jej męża z zagadką kryminalną w tle. Czytając czuje się atmosferę Paryża sprzed ponad pół wieku. Polecam 🙂

Też jako: "Maigret i trup bez głowy".

Też jako: "Maigret i trup bez głowy".

Niezbyt długa opowieść, ale wydaje mi się, że nie wymagała większej ilości tekstu, że było go w sam raz. Czasem historie kryminalne są niepotrzebnie obudowywane w miliony dygresji, które niczemu nie służą, chyba tylko temu, aby książka miała więcej stron. A tutaj mamy szybkie otwarcie - trup w kanale, a dokładnie jego fragmenty, wszystkie, oprócz głowy. Trzeba będzie wykonać niezłą pracę, aby zidentyfikować denata a potem jeszcze kolejną, by znaleźć mordercę. Ale są takie sprawy, w których wystarczy poznać tożsamość ofiary, aby cała zagadka się rozwiązała. Czy tak jest w tym przypadku? Na pewno Maigret ma sporą intuicję i potrafi świetnie łączyć fakty. W tej powieści bardzo ważne dla mnie było nie samo rozwiązanie zagadki, ale dramat, jaki doprowadził do zbrodni, związki międzyludzkie i skomplikowana siatka uczuć.
Solidny kryminał w starym stylu.

Historia dobra. Prawdziwie kryminalna i w starym stylu. Może trochę rozczarowała mnie końcówka, ale ogólnie było "interesujące" morderstwo, "ciekawy" trup i "nietypowy" morderca...
Kanał, ręka, noga... gdzieś tam powędrowała głowa (bo głowa chadza swoimi ścieżkami).
6/10

6/10

Sięgnęłam po książkę po obejrzeniu świetnego filmu na Ale Kino. Przypomniałam sobie o istnieniu dawno zapomnianego inspektora Maigreta. Kryminalne powieści angielskie są stale wydawane i czytane, a Georges Simenon został niesłusznie zapomniany.
Powieść jest na pewno inna niż współczesne kryminały, co nie znaczy, że jest gorsza. Autor bardzo dobrze rysuje postać inspektora, w ciekawy sposób kreśli psychologiczny portret mordercy i przedstawia tajniki dochodzenia.
Uważny czytelnik zauważy jak bardzo zmieniło się życie od lat pięćdziesiątych: zniknęły z ulic panie i panowie w kapeluszach i rękawiczkach, a współczesny inspektor nie może zapalić fajki w czasie śledztwa.
Książka będzie interesującą pozycją dla tych, którzy lubią zastanowić się nad tajnikami ludzkiej psychiki.

Słuchane jako audiobook, w wykonaniu Leszka Filipowicza. No niestety, przykro to mówić, ale mój ulubiony twórca kryminałów mocno trąci myszką: śledztwa w tej książce zasadzie nie ma, Maigret ma pierwszą intuicję i za nią podąża wytypując sprawcę bez pudła. Przypomina to trochę nieznośną manierę porucznika Columbo (był kiedyś tak serial) który zawsze od początku wiedział kto jest sprawcą, martwił się tylko o zdobycie dowodów i sprowokowanie sprawcy do popełnienia błędu. Maigret też wie kto zabił, ale pyta się dlaczego, chce zrozumieć motywy, mamy więc subtelną psychologiczną grę między nim a zabójcą.
Siła Simenona tkwi w psychologii i obserwacji obyczajowej, a rzecz powstała w połowie lat pięćdziesiątych. Mamy więc nieźle zarysowany obraz Paryża z tego czasu.
Akcja rozwija się, jak to u Simenona, nieśpiesznie, zaś motyw zbrodni jest niespodzianką.
W sumie rzecz raczej psychologiczno-obyczajowa niż kryminał, ale niestety nudnawa. Teraz już się tak nie pisze, przyznaję że parę razy miałem ochotę odłożyć w trakcie słuchania. Polecam tylko dla miłośników Simenona.
Gwoli informacji, książka została też wydana pod tytułem ‘Maigret i trup w kanale’, w innym tłumaczeniu.

Od początku nie zachwycił mnie styl w jakim była pisana - za dużo niepotrzebnych przemyśleń.. Rozwiązania bardzo szybko można było się domyślić i dalszych losów bohaterów. Słaby kryminał w którym brakowało tajemniczości i zawiłych zagadek.

Bardzo dobry, klasyczny kryminał. Co prawda nie jest to książka z gatunku tych, w których czytelnik sam ma się domyślić rozwiązania, ale wciąga. Jest to dość krótkie, więc tak prawie na jedno popołudnie, zwłaszcza, że czyta się dość łatwo i szybko. Sam Maigret moim ulubieńcem nie zostanie, ale nie jest to też jeden z tych irytujących bohaterów w rodzaju twardego gliny z tragiczną przeszłością, więc w ogólnym rozrachunku mnie osobiście nie przeszkadzał.
Myślę, że jak ktoś lubi typowe zagadki kryminalne bez zabarwienia sensacyjnego, to i ten tytuł przypadnie mu do gustu :)

• Kryminały
  • Kryminał