Maigret i trup bez głowy

Tłumaczenie: Monika Szymańska
Cykl: Komisarz Maigret (tom 48)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Maigret et le corps sans tete

Inne wydania

"- Oczywiście wszystko, co mogę powiedzieć w tej chwili, to jedynie wstępne ustalania. Przede wszystkim chciałbym zobaczyć resztę ciała, która powie nam znacznie więcej niż sama noga czy ręka. A poza tym, przed wydaniem ostatecznej opinii, muszę wykonać sporo różnych analiz. - W jakim był wieku? - Z tego, co tu widzę, przypuszczalnie był to człowiek między pięćdziesiątką a sześćdziesiątką."...

- W jakim był wieku? - Z tego, co tu widzę, przypuszczalnie był to człowiek między pięćdziesiątką a sześćdziesiątką." - fragment książki

almos | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Słuchane jako audiobook, w wykonaniu Leszka Filipowicza. No niestety, przykro to mówić, ale mój ulubiony twórca kryminałów mocno trąci myszką: śledztwa w tej książce zasadzie nie ma, Maigret ma pierwszą intuicję i za nią podąża wytypując sprawcę bez pudła. Przypomina to trochę nieznośną manierę porucznika Columbo (był kiedyś tak serial) który zawsze od początku wiedział kto jest sprawcą, martwił się tylko o zdobycie dowodów i sprowokowanie sprawcy do popełnienia błędu. Maigret też wie kto zabił, ale pyta się dlaczego, chce zrozumieć motywy, mamy więc subtelną psychologiczną grę między nim a zabójcą.
Siła Simenona tkwi w psychologii i obserwacji obyczajowej, a rzecz powstała w połowie lat pięćdziesiątych. Mamy więc nieźle zarysowany obraz Paryża z tego czasu.
Akcja rozwija się, jak to u Simenona, nieśpiesznie, zaś motyw zbrodni jest niespodzianką.
W sumie rzecz raczej psychologiczno-obyczajowa niż kryminał, ale niestety nudnawa. Teraz już się tak nie pisze, przyznaję że parę...

jabajbaj | 2013-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2013

Bardzo dobry, klasyczny kryminał. Co prawda nie jest to książka z gatunku tych, w których czytelnik sam ma się domyślić rozwiązania, ale wciąga. Jest to dość krótkie, więc tak prawie na jedno popołudnie, zwłaszcza, że czyta się dość łatwo i szybko. Sam Maigret moim ulubieńcem nie zostanie, ale nie jest to też jeden z tych irytujących bohaterów w rodzaju twardego gliny z tragiczną przeszłością, więc w ogólnym rozrachunku mnie osobiście nie przeszkadzał.
Myślę, że jak ktoś lubi typowe zagadki kryminalne bez zabarwienia sensacyjnego, to i ten tytuł przypadnie mu do gustu :)

Zlatanka | 2014-02-28

Od początku nie zachwycił mnie styl w jakim była pisana - za dużo niepotrzebnych przemyśleń.. Rozwiązania bardzo szybko można było się domyślić i dalszych losów bohaterów. Słaby kryminał w którym brakowało tajemniczości i zawiłych zagadek.

pi_geralt ra | 2012-10-22
Przeczytana: 2012 rok