Maigret w Holandii

Okładka książki Maigret w Holandii Georges Simenon
Okładka książki Maigret w Holandii
Georges Simenon Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Cykl: Komisarz Maigret (tom 8) Seria: Seria z Puzzlami kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 8)
Seria z Puzzlami
Un crime en Hollande
C&T Crime & Thriller
2022-10-14
2022-10-14
Włodzimierz Grabowski
Holandia zabójstwo Maigret

Jean Duclos, wykładowca prawa/kryminolog, bubek, którego próżność zaczyna odrywać od poręczy, jest uwikłany w zabójstwo holenderskiego notabla. Maigret wyrusza więc do urokliwego miasteczka Delfzjil, żeby przyjrzeć się sprawie. Sielankowa atmosfera miasteczka jest aż nieznośnie słodka: ludzie żyją spokojnie, miasto jest spokojne, policja prawie bezrobotna... A i sama zbrodnia nad wyraz oczywista, bo i ślady jednoznaczne i świadkowie, którym pamięć nagle wraca, sprawcę wskazują z chęcią. Policja jest wdzięczna Maigretowi, a Duclos może wracać do Francji...
Tej cudowności zdarzeń Maigret jednak nie docenia, konsekwentnie dążąc do prawdy, ostatecznie wskazując zabójcę i jego motywy. Wraca do Francji bez pożegnań uroczystych i wylewnych podziękowań, bo prawda staje się obrzydliwą skazą na obrazie tej doskonałej społeczności.
Ciekawy portret małomiasteczkowej społeczności, która jest wobec siebie solidarna, ma swoje sztywne reguły, żyje w ułudzie doskonałości i zrobi wszystko, żeby w tej ułudzie żyć nadal.

Błędny numer cyklu - powinno być 8, a nie 17.

Błędny numer cyklu - powinno być 8, a nie 17.

Polecam miłośnikom kryminałów retro. Jeśli ktoś oczekuje szybkiej akcji i brutalnych scen, to może poczuć rozczarowanie. Jednak jeśli chce poczuć leniwą atmosferę małego holenderskiego miasteczka, z początku XX wieku, poznać obyczajowość jego mieszkańców i skrywane przez nich namiętności, to może bez obaw sięgnąć po tę pozycję.

Kolejny kryminał autorstwa Georges'a Simenona, którego akcja dzieje się w przedwojennej Holandii. Simenon wspaniale opisuje realia małej społeczności i klimat nadmorskiego miasteczka. Jest też mistrzem w portretowaniu swoich bohaterów.

• Chcę przeczytać: serie i cykle
  • Klasyka kryminału
  • B. M A I G R E T