Maigret i szaleniec

Okładka książki Maigret i szaleniec Georges Simenon
Okładka książki Maigret i szaleniec
Georges Simenon Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Cykl: Komisarz Maigret (tom 16) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maigret (tom 16)
Le fou de Bergerac
C&T Crime & Thriller
2022-03-22
2022-03-22
Włodzimierz Grabowski

Maigret jedzie odwiedzić kolegę – emerytowanego policjanta. W pociągu spotyka uciążliwego współpasażera, zresztą zaraz obaj z niego wyskakują. Maigret – chwilę później – zostaje postrzelony, następnie zostaje seryjnym zabójcą, szaleńcem i... zwycięzcą. A wszystko dzieje się w Bergerac niewielkiej mieścinie, w której kobiety nie mogą czuć się bezpiecznie. Specyficzna to opowieść, bo działania Maigreta, choć dotyczą kilku zabójstw, niosą w sobie dużą dawkę humoru. Fabuła skrajnie zagmatwana, kolejne fakty, które ujawnia Maigret wikłają ze sobą samą śmietankę Bergerac, a ich korzeni należy szukać w … Algierii. A wisienką na tym torcie zbrodni jest żona Maigreta, której przypada rola wywiadowcy. Samo rozwiązanie nie zawodzi przeładowane wręcz emocjami, a sprawcy nie są zwykłymi przestępcami, a jedynie ludźmi, którzy zatracili się w swoich uczuciach.

Stary dobry Simenon. To nic, że realia życia na francuskiej prowincji uległy zmianie, nadal ważne jest doskonałe wyczucie psychologiczne postaci i świetnie, precyzyjnie zarysowana intryga.Dla mnie osobiście najbardziej fascynująca jest postać pani Maigret, zawsze w tle, ale zawsze solidna i wspierająca męża. Czy takie kobiety istnieją ?

Kolejne, bardzo udane spotkanie z komisarzem Maigretem. Tym razem jest nieco trudniej. Fabuła wymaga bardziej dedukcyjnego podejscia niż miało to miejsce w powieści "Maigret w szkole". Natomiast aspekt społeczny wydaje się na pierwszy rzut oka, odgrywać mniejsze znaczenie w całej historii. Ale tylko z pozoru. Generalnie Simenon po mistrzowsku podrzuca podpowiedzi, czy może tylko delikatnie czytelnikow coś sugeruje, następnie myli tropy. Czyta się to doskonale pomimo, iż powieść ma też pewne drobne minusiki. Ale o nich cicho sza, bo trzeba by zaspoilerować. Poza tym u Simenona chodzi przecież głównie o to jakie "demony" popychają człowieka do działania. Jest więc tu sporo "smaczków" dotyczących ludzkich charakterów. Gorąco polecam.

Kryminał retro rozgrywający się w małym, sennym miasteczku, a właściwie w pokoju hotelowym z widokiem na plac główny. Tym razem komisarz Maigret (z pomocą żony) prowadzi kryminalne śledztwo w sprawie tajemniczych napadów na przypadkowe kobiety, a w tle przewijają się reprezentanci miejscowej elity i ich głęboko skrywane tajemnice

Tym razem Maigret zostaje poważnie ranny i prowadzi śledztwo w czasie swojej rekonwalescencji. Czy strzelał do niego szaleniec?

• Klasyka kryminału
  • B. M A I G R E T
  • Do kupienia
  • Cykle 👾
  • Reszta
  • Chcę przeczytać: serie i cykle
  • 03. Pap+

Dodaj cytat z książki Maigret i szaleniec