Jestem królem zamku

Wydawnictwo: Czytelnik
I'm the King of The Castle
Jestem, królem, zamku
Ag2S

Jestem królem zamku porównywane jest bardzo często przez krytyków do powieści Williama Goldinga Władca much. Książka Susan Hill przedstawia świat dwóch kilkunastoletnich chłopców oddzielony niewidzialną barierą od świata dorosłych. Małe konflikty nabierają dramatyzmu i stają się nieobliczalne i nieodwracalne w skutkach.

Ania | 2015-11-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2015

Dwóch kilkunastoletnich chłopców, ofiara i kat, przemoc psychiczna i wołanie o pomoc, którego dorośli nie słyszą i nie chcą słyszeć.
Kiedy zaczęłam czytać, spodziewałam się książki, której nie ocenia się w kategoriach podobała się, tylko ze względu na wrażenia i emocje budzące w czytelniku. A jednak muszę powiedzieć, że mi się nie podobało. Nie przekonał mnie język, stylistyka i oszczędność słowa. W żaden sposób nie przełożyły się one na klimat, napięcie, docieranie do tego co ukryte i niedopowiedziane. Nie czytałam bez emocji, ale skłamałabym, gdybym powiedział, że czułam, przeżywałam, czy miałam dyskomfort. Czegoś mi zabrakło.

marcinb | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 stycznia 2014

To mój trzeci kontakt z prozą Susan Hill, którą polubiłem ze względu na dwie rzeczy - chmurny, ponury, bardzo angielski klimat jej pisania oraz detaliczne, pełne niuansów portrety psychologiczne postaci, naszkicowane precyzyjnym, lakonicznym językiem. Jak dotąd najlepiej wspominam jej tom opowiadań “Albatros.” Z kolei ta powieść początkowo nieco za bardzo kojarzyła mi się z niektórymi lekturami chłopięctwa, ale potem historia zagęszcza się, umyka przewidywalności i w końcu okazuje się, że czas spędzony z nią wcale nie był czasem straconym.

Susan Hill, chcąc czy nie chcąc, napisała powieść z podwójnym, politycznym dnem. Bo starcie dwóch nastoletnich bohaterów - Charlesa Kingshawa i Edmunda Hoopera - nie jest jedynie zwarciem chłopca dobrego ze złym, wspaniałomyślnego z perfidnym; nie jest li tylko konfliktem jaki każdy może sobie przypomnieć ze swoich nie wolnych od przemocy i okrucieństwa podstawówek, podwórek czy kolonii. Rozgrywka między Kingshawem i Hooperem - choć ustawiona...

EmaxDomina | 2013-10-03
Przeczytana: październik 2005

Dla mnie wstrząsająca literatura o sadyźmie i braku oparcia w rodzicach. Dwaj jedenastoletni chłopcy zostają skazani na swoje towarzystwo kiedy ich rodzice matka (wdowa) i ojciec wdowiec postanawiają ułożyć sobie razem życie. Hooper jest sadystą i zimnym draniem Kinshaw dobrym i inteligentnym dzieckiem, ale ewidentnie nadającym się na ofiarę dla sadysty. Długotrwałe znęcanie się Hoopera nad nim prowadzi do tragedii. Nie mogłam po tej lekturze dojść do siebie cały dzień a potem pomyślałam, że to dobrze, że mam już dzieciństwo za sobą.

Iwona | 2011-02-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Czytałam w liceum i wzruszyła mnie historia tych chłopców. Dla mnie piękny opis dziecięcej natury. Polecam.

Anna | 2016-11-21
Przeczytana: 1984 rok