Życiorysy historyczne, literackie i legendarne. 1

Okładka książki Życiorysy historyczne, literackie i legendarne. 1 praca zbiorowa
Okładka książki Życiorysy historyczne, literackie i legendarne. 1
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Życiorysy historyczne, literackie i legendarne powieść historyczna
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Życiorysy historyczne, literackie i legendarne
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8301007958
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2446
2372

Na półkach:

Jedenaście życiorysów zebranych przypadkowo, bo redaktorzy nie wyjaśniają, a koncepcji wyboru odkryć nie potrafię: Bolesław Śmiały, Kazimierz Wielki, Barbara Radziwiłłówna, Piotr Skarga, Stanisław Żółkiewski, Karol Radziwiłł, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, Jakub Szela, Romuald Traugutt i Jarosław Dąbrowski.

O Bolesławie Śmiałym pisze Mieczysław Rokosz (ur. 1942) dr hab.. lecz w momencie edycji tej książki, krótko po doktoracie. Mimo obszerności, wielu ilustracji i szczegółów jest to tekst nieporadny i nieciekawy dla czytelnika. Dlatego podaję namiar na tekst w internecie, który czyta się jak powieść sensacyjną. To tekst studentki historii Moniki Juzepczuk, umieszczony na:
https://histmag.org/Boleslaw-Smialy-i-jego-czarna-legenda-10841/3

O Kazimierzu Wielkim pisze Henryk Samsonowicz (ur.1930) sława, który był już w moim bardzo odległym dzieciństwie docentem habilitowanym, a pamiętam go jako eksperta naukowego w ówczesnych teleturniejach. Samsonowicz cytuje, oczywiście, opinie Długosza o Kazimierzu, ale teo chyba uczą w szkołach (na pewno - uczyli):
...że zastawszy Polskę 'glinianą, drewnianą i nieschludną, zostawił ją murowaną, ozdobną i wspaniałą'....”
Tekst profesjonalnie opracowany, tylko, że jego bohater tj Kazimierz, niewiele mnie interesuje

O Barbarze Radziwiłłównej pisze z kolei Maria Bogucka (ur. 1929) nestorka, profesor, uczennica Manteuffla. Kochamy tworzenie mitów, zaczęliśmy od Bolesława Śmiałego i św. Stanisława, teraz mamy mit o Barbarze i złej królowej Bonie. Bogucka demitologizuje szczodrą w uprawianiu seksu Barbarę, a za przyczynę jej śmierci podaje raka bądź „morbus gallicus” czyli kiłę.

Następny tekst, o Piotrze Skardze, popełnił Janusz Tazbir (1927),którego ostatnio trzy książki wysoko oceniałem, więc dalsze rekomendacje nie miałyby sensu. Potem jeszcze wśród autorów mamy: Władysława Czaplińskiego (1905 - 1981),Alojzego Sajkowskiego (1921 - 2003),Jana Stanisława Kopczewskiego (1929 - 2016),Bogdana Zakrzewskiego (1916 - 2011),Franciszka Ziejki (ur.1940) oraz Krzysztofa Dunin – Wąsowicza (1923 - 2013).

Czyta się nieźle, lecz zostałem zmuszony do przemieszczania się w miejscu i w czasie, a nie wiem w imię czego. Za taki niezrozumiały przeze mnie kalejdoskop - gwiazdek 6, tym bardziej, że moje zainteresowania historyczne w pełni zaspokoił, już dawno temu, Jasienica (i Parnicki)

Jedenaście życiorysów zebranych przypadkowo, bo redaktorzy nie wyjaśniają, a koncepcji wyboru odkryć nie potrafię: Bolesław Śmiały, Kazimierz Wielki, Barbara Radziwiłłówna, Piotr Skarga, Stanisław Żółkiewski, Karol Radziwiłł, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, Jakub Szela, Romuald Traugutt i Jarosław Dąbrowski.

O Bolesławie Śmiałym ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    11
  • Chcę przeczytać
    6
  • Biografie
    2
  • Audiobooki
    1
  • Historyczne
    1
  • Dół 3
    1
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
    1
  • Czeka w bibliotece
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życiorysy historyczne, literackie i legendarne. 1


Podobne książki

Przeczytaj także