La forêt des mânes
978-83-7659-616-7
literatura francuska,
Gośka

Jeanne Korowa, sędzia śledczy sądu w Paryżu, rozpoczyna dochodzenie dotyczące morderstw popełnianych w Paryżu. Wszystkie są wyjątkowo okrutne, ofiary noszą ślady kanibalizmu i mordów rytualnych. Wśród podejrzanych, którym założono podsłuch jest psychiatra męża Jeanne, Antoine Feraud. Jeanne, zazdrosna o męża, z niezdrową ciekawością przysłuchuje się rozmowom psychoterapeuty i jego pacjentów. Jeden z nich wydaje się mieć wiele wspólnego z ostatnią ofiarą, rzeźbiarka pochodzenia argentyńskiego, która rekonstruowała wizerunki prehistorycznych ludzi. Trop prowadzi do Nikaragui, do Lasu Cieni….

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Gosia | 2014-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 września 2014

Rzadko sięgam po thrillery. Ten poleciła mi bibliotekarka z powodu autora, którym jest Jean Christophe Grange. Ja spotkałam się z tym pisarzem po raz pierwszy i muszę powiedzieć, że mnie zaskoczył i zaciekawił. Muszę przyznać, że ma on solidny warsztat pisarski i wspaniałą wyobraźnię. To świetnie skonstruowany thriller, a do tego zaskakujące zakończenie. Bogate podłoże psychologiczne i bohaterowie nakreśleni są pod tym względem doskonale. Atmosfera duszna, gęsta. Może trochę za dużo okrucieństwa. Tempo akcji też dobre pomimo dość sporej objętości książki. Dodatkowo spora dawka stosunkowo niedawnej historii Ameryki Południowej i Środkowej, a także wiele wiadomości z zakresu prehistorii. Autor albo dobrze się przygotował, albo jest takim erudytą. Zachęcam do przeczytania, ale wskazane mocne nerwy, bo niektóre sceny są przerażające.

słoneczko | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Kolejny dobry zimny i wyrafinowany thriller Grange.
Trochę słabszy niż „Purpurowe rzeki” czy „Imperium wilków”.
Plusy:
- ciekawa fabuła (chociaż czasami nieprawdopodobna);
- zbrodnie powiązane z prehistorycznymi ludźmi i ich krwią;
- dobrze scharakteryzowana postać Jeanne Korowej, z jej wszystkimi perturbacjami życiowymi;
- ciekawa historia chłopca Juana;
- opis Lasu Cieni, bagien do których zrzucano z samolotów przeciwników junty wojskowej, zamieszkałe przez prymitywny lud, zwany Nienarodzonymi;
- ciekawe przeniesienie akcji do Ameryki środkowej i południowej;
- zaskakujące zakończenie, takie lubię w thrillerach.
Minusy:
- słaby, mozolny początek (pierwsza połowa), bardziej romans niż thriller;
- lubię drastyczne sceny, ale czasami były zbyt brutalne, wręcz obrzydliwe.
Ogółem książka nie wywarła na mnie wielkiego wrażenia.
Dobra, ale bez rewelacji.

wiejskifilozof | 2016-03-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Coś ostatnio ciągnie mnie to mroków Francji.W bibliotece jest kilka książek autora i ja je teraz wypożyczam.
Las Cieni,to książka która zrobiła na mnie duże wrażenie.
Bo,była bardzo mroczna i taka posępna.

Kanibalizm to absolutne tabu,nawet w książkach temat rzadko poruszany.
A tu proszę bardzo,brutalne mordy w Paryżu.I zjadane ludzkie zwłoki.
To,ja sobie myślę.Super,wreszcie będzie się czego bać.

Akcja książki,toczy się też e Nikaragui I Argentynie.
I dopiero tam,nabiera prawdziwego rozpędu.
Dopiero tam,autor pokazuje co umie.
A umie,przykuć uwagę czytelnika.
Jestem bardzo zadowolony,że przeczytałem.
Bo,poruszono temat okrutnej junty wojskowej.
Co gnębiła ludzi w Argentynie.

Jednak sama końcówka książki,dość taka mało porywająca.
Bardziej w stylu obyczajowo-romantycznym była.

W Paryżu ma miejsce seria okrutnych, brutalnych mordów. Giną tam młode kobiety sprawca posuwa się do aktów kanibalizmu.Tuż w pobliżu miejsca zwłok zostają znalezione krwawe, bardzo przypominające prymitywne pismo znaki jak gdyby były szeregiem drzew utworzonych. Jedną z tych ofiar była uzdolnionym, utalentowanym cytogenetykiem, która zajmowała się tą kwestią dziedziczności Ameryki Łacińskiej.Tę sprawę rozpoczyna prowadzić sędzia śledczy Francois Taine ze swoją koleżanką po fachu Jeanne Korowa,też jest śledczą policjantką w innych ramach dochodzenia prowadzi inną już sprawę zakłada podsłuch u młodego psychiatry Antoine'a Ferauda.
Jest tu pogoń, wyścig za mordercą- kanibalem aż do najdzikszych zakątków Argentyny.
Czytając ten thriller włosy stawały mi dęba, czułam przerażający strach, gęsią skórkę po plecach, która przechodziła po mnie.
To już moje drugie spotkanie tym genialnym pisarzem piszącym tak rewelacyjne, super thrillery wciąga bez reszty całkiem.
Świetna fabuła utrzymana,...

Joanna | 2012-12-15
Przeczytana: 2012 rok

Jean – Christophe Grange – to jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy , najchętniej nad Sekwaną czytany autor thrillerów takich jak zekranizowana książka „ Purpurowe rzeki”.
Powieść „ Las Cieni” gwarantuje czytelnikowi wartką akcję, niezwykle brutalne sceny oraz szerokie spectrum współczesnych problemów psychologiczno – społecznych.
Ciekawie odmalowana postać sędzi Jeanne Korowej , paryżanki z domieszką polskiej krwi. Kobiety, która wybrała swój prawniczy zawód z powodu obwiniania się o śmierć siostry. Niezwykle ambitna, wyzwolona i niezależna a jednak nieszczęśliwa, przechodząca liczne załamania nerwowe, depresje, pobyt w szpitalu psychiatrycznym z powodu nieudanych związków uczuciowych. Samotna w Paryżu, zajęta bez większego zaangażowania prowadzeniem procesów sądowych, żyjąca od rozprawy do rozprawy wspomagając się alkoholem i antydepresantami dopiero z chwilą tragicznej śmierci przyjaciela wszelkimi metodami dąży do odkrycia prawdy i schwytania mordercy.

Pola | 2016-03-11
Przeczytana: marzec 2016

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.
"Las cieni" - powieść jeszcze lepsza niż "Purpurowe rzeki". Bardzo polecam :)

Kokosanka | 2014-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Już na początku książki miałam trop i co?? Bingo!! Może nie czułam rozczarowania ze względu na wyjaśnienie zagadki, ale cieszę się bardziej, że nie dałam się wpuścic w maliny.
Co mi się nie podobało- tło polityczne. Nie trawię żadnych książek o tematyce politycznej lub historycznej. W tej całej historii Argentyny i Gwatemali też się pogubiłam a w pamięci pozostały mi tylko sposoby tortut. Matko, czy to Grange sobie wymyślił, czy naprawdę w ten sposób torturowano ludzi w Argentynie? Przyznam, że mimo, że uwielbiam krwawe sceny to ta książka była obrzydliwa pod tym względem. Czytając aż się wzdrygałam, bałam i momentami miałam ochotę zwymiotowac. Nie sądzę, że Grange to drugi Coben, bo to już jest przesada, ale ta ksiażka w porównaniu do "Kamiennego kręgu" to naprawdę kawał dobrej kryminalnej literatury.

SeVIIen | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

W Paryżu, mieście mody, ma miejsce seria brutalnych morderstw. Dochodzenie wykazuje że, sprawca dopuścił się aktu kanibalizmu. Młoda i ambitna, sędzia śledcza, chcąc wyrwać się z problemów życia codziennego, angażuje się w tą groteskową sprawę, wraz ze swym kolegą po fachu.

Przyznam że do przeczytania dzieła pana Grange'a, w dużej mierze zachęcił mnie tytuł. Byłem ciekaw czy autor ponownie zabłyśnie genialną intrygą, jak to uczynił w ,,Les Rivieres Pourpres'' czy stworzy coś bardziej horrorowatego. Całe szczęście, zdecydował się na ten pierwszy wariant.

Sam początek, nie jest szczególnie atrakcyjny i bardziej przypomina romansidło, niż zimny i wyrafinowany thriller. Poznajemy Jeanne Korowę, paryżankę, polskiego pochodzenia, która w życiu prywatnym jest samotną i nieco zagubioną w życiu melancholiczką, lecz przed wyjściem do pracy, potrafi się pozbierać do kupy i założyć improwizoryczną maskę zimnej, niezależnej pragmatyczki. Zdradzę tylko że pod koniec przechodzi katharsis i...

emindflow | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

Jeszcze jedna bardzo dobra pozycja Jean-Christophe Grange. Jak zwykle u tego autora trudno przebrnąć przez pierwsze kilkadziesiąt stron, ale za to później już do samego końca lektura trzyma w napięciu. Grange na tle całej rzeszy pisarzy tego gatunku wyróżnia się niebywałą wyobraźnią, którą potrafi uwiarygodnić dużą dawką rzetelnej wiedzy z różnych dziedzin. Tym razem obok niezwykle brutalnych zbrodni i przypomnienia wiadomości o prehistorii gatunku ludzkiego autor zabiera czytelnika w atrakcyjną podróż po Nikaragui, Gwatemali i Argentynie. Przy okazji dowiadujemy się sporo ciekawych rzeczy o rządach junty wojskowej w tym ostatnim kraju. Książka ma dobre tempo i świetnie się ją czyta (poza samym początkiem), a wyjaśnienie zagadki było dla mnie sporym zaskoczeniem. Polecam.

Asia Szarańska | 2014-01-07

Paryżem wstrząsa seria wyjątkowo okrutnych, noszących znamiona kanibalizmu morderstw. W śledztwo nieoficjalnie angażuje się sędzia śledcza Jeanne Korowa. Z podsłuchu założonego w gabinecie młodego psychiatry dowiaduje się o tajemniczym Joachimie, w którego wnętrzu rzekomo żyje drugi człowiek, dotknięty autyzmem i wyjątkowo brutalny. Wkrótce zostaje popełnione kolejne morderstwo a psychiatra znika. Jeanne łączy te fakty i rusza w ślad za mordercą do Ameryki Południowej. To tam na niesławnych bagnach leży Las Cieni, upiorne miejsce gdzie żyje prymitywny lud kanibali... Rozwiązanie tajemnicy kryje się w krwawej przeszłości Argentyny....

Już dawno nie czytałam tak wciągającej, choć miejscami przerażającej historii. Tym bardziej jestem na siebie zła, że Las cieni leżał na mojej półce dość długi czas, a ja go omijałam, sięgając po inne książki. Zawsze jednak spieszę z książkami z bibliotekami, pierwszeństwo mają także egzemplarze recenzencie. Przez to cierpią książki, które sama...