Adam
Adam

Daniel Clark, specjalista od portretów psychologicznych zatrudniony w FBI, podąża tropem zabójcy znanego jako Ewa. Nie ustaje w wysiłkach, by odnaleźć mordercę szesnastu młodych kobiet. Wnika w umysł psychopaty i dogłębnie analizuje chore, religijne podłoże zabójstw. Po szesnastu beznadziejnych miesiącach śledztwo przybiera dramatyczny obrót, a Daniel zostaje postrzelony. Przywrócony do życia po dwudziestu minutach śmierci klinicznej, nie może dojść do siebie. Wie, że widział twarz mordercy, ale obraz jest zamazany. Nawet desperackie, niebezpieczne próby ponownego przeżycia własnej śmierci nie naprowadzają go na trop zabójcy. Wtedy Ewa atakuje znowu, tym razem wybierając cel bliski jego sercu. A obsesja Daniela przeradza się w walkę o życie, zachowanie równowagi psychicznej... i duszę.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Julia | 2015-01-04

Jedna z tych książek, które na długo zapadają w pamięć.
Pierwszy raz zetknęłam się z nią mając lat 14.
Czytałam ją z zapartym tchem, rewelacyjnie poprowadzona historia dwojga młodych ludzi na łamach gazety.
Uprowadzony Alex i jego siostra Jessica przeżywają koszmar w domu swoich opętanych demonami oprawców.
W końcu zapominają kim są ich prawdziwi rodzice.
Ich dziecięca ciekawość co jest tam daleko,za lasem zostaje każdorazowo srogo karana.
W końcu nie wytrzymują presji i uciekają, tułając się po miastach. Jessica układa sobie życie, poznaje sympatycznego młodego mężczyznę. Alex przygotowuje się do matury eksternistycznej.
Niestety, dopiero wkrótce zaczną się prawdziwe problemy.

Daniel Clark jest na tropie seryjnego zabójcy znanego jako Ewa.
Morderca wypisuje to imię krwią na ścianach,a jego ofiary umierają pod wpływem trucizny.
Clark jest specjalistą od portretów psychologicznych, ma na ich punkcie obsesję, co było przyczyną rozpadu jego małżeństwa. Wkrótce ma się...

hanterkaa | 2016-03-01

„Adam” to wartka i dynamiczna powieść, naładowana intrygującymi pomysłami. W miarę rozwoju akcji realistyczna narracja ustępuje miejsca wycieczkom w stronę fantastyki. Ted Dekker chciał zainteresować czytelnika wielowymiarowym głównym bohaterem i jego naprawdę interesującym antagonistą. Stąd na plus policzyć mu można brak przesadnego epatowania okrucieństwem, co nierzadko zdarza się w thrillerach.

Gośka | 2012-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Ta książka posiada wszystko to na co składa się dobry thriller moim zdaniem.Wstawki reporterskie pozwalają nam zajrzeć za kulisy narodzin seryjnego mordercy.Ale czy on naprawdę nim jest,czy może jest także ofiarą?
Dwoje dzieci zostaje porwanych z domu i znikają na zawsze.Są maltretowani,poddawani praniu mózgu przez wiele lat.W końcu uciekają i próbują żyć normalnie.Jej się udaje,jemu nie.Jessica rozpoczyna nowe życie,zmienia nazwisko i więcej nie spotyka brata.Alex coraz bardziej zatraca się w psychozie,nie potrafi uwolnić się od przeszłości.
Daniel-psycholog FBI-tropi seryjnego mordercę zwanego Ewa.Zabija w dziwny sposób,zarażając swoje ofiary jakąś odmianą zapalenia mózgu. W trakcie ratowania ostatniej ofiary Daniel zostaje zabity.Nie żyje od 20 minut,kiedy Lori-lekarz sądowy-przywraca go do życia.Od tej pory Daniela dręczą napady strachu i koszmary.
Nie będę opisywała fabuły,żeby nie psuć zabawy.Powiem tylko,że nie wszystko jest tym na co wygląda,nie każdy jest tym za kogo go...

tygrysica | 2013-10-23

„Adam” to jeden z najlepszych thrillerów z wątkiem kryminalnym ostatnich czasów. Osobiście i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć iż Ted Dekker jest jednym z najlepszych autorów książek naszych czasów. W stu procentach mogę nazwać się jego wielbicielką.

Książka opowiada niesamowitą historie detektywa Daniela Clarka, który przez wiele miesięcy poszukuje seryjnego mordercy młodych kobiet. Niestety morderca jest bardzo przebiegłą istotą i ciągle umyka detektywowi. Wiele godzin Daniel spędza na dogłębnym wnikaniu w umysł szaleńca jak i również analizowaniu wskazówek i podłoża wszystkich tych zabójstw. Z czasem poznajemy coraz lepiej samego detektywa , ale i również i samego mordercę dzięki wstawką artykułów z dawnych gazet.( Jest to na tyle fantastyczne, ponieważ możemy poznać wiele ciekawych aspektów i trzyma nas niesamowicie, od początku do końca w napięciu jak cała książka.) Nieustępliwy detektyw tak zaangażował się w tą sprawę, że doprowadziło to odo tragicznych skutków…

...

Jolene | 2015-02-24

Uwielbiam tą książkę! Mroczna, czasem wręcz przerażająca i to genialne zakończenie. Nic mnie nie opętało! :D

Kasia | 2012-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czyta się to świetnie, akcja toczy się szybko, najchętniej nie odrywałabym się od niej nawet na chwilę. Ale im bliżej końca tym było gorzej. Coraz gorzej... Zakończenie w ogóle jakieś takie nieadekwatne do całości. Człowiek myśli, że jak tacy eksperci zabierają się za rozwiązanie zagadki, to będzie jakieś ciekawe zakończenie. A tak naprawdę to zakończenie jest beznadziejne w porównaniu z resztą. No i niby, że siostra nie rozpoznaje poczynań brata? Ech. Jak dla mnie to książka trochę przekombinowana. Ale do 75% jej zawartości świetna.

Natula | 2011-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2011

Nie wiem czy mogę napisać, że jestem wielbicielką Teda Dekkera, bo przeczytałam tylko jego dwie książki „Obsesję” i "Dom", jednak od tego czasu intensywnie rozglądam się za powieściami tego autora. Dekker sprytnie łączy szybka fabułę z konfrontacją dobra ze złem. Jego styl jest przejrzysty, konkretny okraszony subtelnym, chociaż nie raz i ciężkim humorem.
Dość długo trwały moje poszukiwania „Adama”, liczyłam na wyśmienity thriller psychologiczny, w końcu opinia Booklist informująca, że jest to „Poruszająca, skłaniająca do refleksji opowieść, która łamie schematy, poszerza horyzonty i pobudza wyobraźnię” do czegoś zobowiązuje.
Zacznijmy jednak od początku. Zatrudniony w FBI specjalista od portretów psychologicznych, Daniel Clark, za punkt honoru uznaje złapanie seryjnego zabójcy szesnastu kobiet, znanego jako Ewa. Daniel, obsesyjnie podąża tropem mordercy, do tego stopnia że dogłębnie wynika w umysł psychopaty analizując religijne podłoże zabójstw. Niestety w wyniku w jednej z z...

| 2014-08-11

Totalne rozczarowanie. Biorąc się za książkę myślałem, że się nie zawiode - a jednak . Z opisu wywnioskowałem świetnie zapowiadający się thriller - a tu boom - krymianał zamienia się w bajeczke - demon i egzorcyzmy . Do 3/4 książki książka ciekawa ( bardzo fajny pomysł z reportażem ) . Jednak motyw ,,zabójcy '' jak sam pomysł i finałowa scena mnie rozczarowały. Doczytałem do końca , bo żal mi było straconego czasu. Jeśli nie lubisz klimatów typu ,, demon opętał , potrzeba egzorcyzmów'' - odradzam ci sięgania po tą pozycje.

Pucka69 | 2011-10-12
Przeczytana: czerwiec 2011

Pomysł świetny. Ta część w formie wycinków - bardzo dobra. Ale reszta - aż smutno czytać takie słabe.

wisniowyglan | 2011-01-27

Pomimo tego, że uważam Dekkera za jednego z ulubionych pisarzy (mą sympatię zyskał po "Błysku" i "Tr3e") "Adama" uważam za słabą pozycję. Czekałam naprawdę długo na pojawienie się kolejnej jego książki w Polsce i.. kicha.

Historia o dwójce porwanych dzieci, których dzieciństwo było koszmarem. Po ucieczce od przybranych rodziców, dziewczyna się jednak uwalnia, ale jej brat totalnie się w sobie zamyka. Nie ma ona dostępu nawet do jego pokoju, na każdy jej nowy związek z parnerem, brat reaguje agresją. Oddalają się od siebie.
Swoją drogą, w ich domu odwrotnie wieszają krzyż, więc coś ogólnie jest z rodzeństwem nie tak - Adam zostaje opętany.
Chłopak w końcu staje się mordercą, bla bla bla.
W tym samym czasie Detektyw szuka mordercy - Adama. Zapada kilkanacie razy (!) w śmierć kliniczną, odkrywając powoli prawdę. Egzorcyzmy, egzorcyzmy, nuda, nuda, nuda. i na końcu żałość.

Przyznam, że latający Adam mnie rozbawił. Nie spodziewałam się takiego rozwoju akcji, łącznie z tym, że ów...