1 242
2 816
1 325
El Prisionero del Cielo
Aldi

Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater „Cienia wiatru“, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się „rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć“.

Jednak niepogrzebane upiory przeszłości nie dadzą się tak łatwo wymazać z pamięci. Daniel coraz lepiej rozumie, że będzie musiał się z nimi zmierzyć. I choć zakończenie powieści wydaje się ze wszech miar pomyślne, to Ruiz Zafón mówi nam wprost, że „prawdziwa Historia jeszcze się nie skończyła. Dopiero się zaczęła“.

źródło opisu: Muza, 2012

źródło okładki: www.muza.com.pl

allison | 2012-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2012

Gdy tylko listonosz przyniósł mi tę książkę, natychmiast zapomniałam na kilka godzin o świecie... Chciałam czytać wolniej, by przedłużyć przyjemność lektury, ale nie dało się - połknęłam całość za jednym zamachem:).

Powieść utrzymana jest w klimacie podobnym do "Cienia wiatru", jednak więcej tu polityki i współczesnej historii. Reżim generała Franco kładzie się cieniem na losach jednego z głównych bohaterów, przyjaciela Daniela Sempere, którego znamy dobrze z pierwszej części opowieści.
Okazuje się jednak, że nie wiemy wielu rzeczy o przeszłości rodziców Daniela i o wiernym Ferminie. Nie wie tego nawet sam młody księgarz. Dopiero długa i szczera rozmowa z przyjacielem stopniowo odsłania tajemnice skrywane przez długie lata. Podczas opowieści poznajemy także tytułowego Więźnia Nieba, który z kolei nawiązuje do powieści "Gra anioła".
W utworze jest sporo aluzji do wcześniejszych książek Zafona, co pozwala czytelnikowi na literacką zabawę, której trudno się oprzeć. Całość napisana...

Monika | 2012-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

"Zazdroszczę ludziom, których czeka jeszcze przyjemność czytania Cienia wiatru"
A.Rostocki

Hmmm...ja zazdroszczę ludziom, których czeka jeszcze przyjemność czytania "Więźnia nieba".

Paco | 2018-02-26
Na półkach: Carlos Ruiz, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2018

Kres w obłokach bujania ?
Sreberek zawijania i gołębic gruchania ?
Finał charyzmy unikalnej i formuły ulotnej ?
Stanąłem nuniami na glebie twardo. Jeszcze nie jak na Ziemi, ale na Księżycu powiedzmy. Czy w związku z tym dowódca misji Neil Arms...ups, astronauta Fermin wylądował w chmurze gwieździstego pyłu ? Czy ziemskiego brunatnego kurzu ? I czy to erzac ,,tamtego,, Fermina ?
Bynajmniej.
By – nie porównywać z częściami poprzednimi.
Naj – chudsza i na cztery nogi kuta postać, rządzi i dzieli.
Mniej – czarowania takoż nieba w niebie, nie oznacza mniej finezji i krasy.
Temat ichniej Wojny Domowej, to materia bolesna. Traktowana zresztą jako preludium do II Wojny Światowej. Patrząc przez ten pryzmat, Zafon i tak starał się tonować piórem, kwantum podłości, jaki wyrządziła sobie jego nacja. I dokonał tego w swój niebanalny, pełen kurtuazji, pedantyczny sposób.
Mnie nie zabrakło niczego.
Ani twórczych wyżyn.
Ani słownej ekwilibrystyki takoż detonacji werbalnych.
Ani opętańczego rechotu...

kajsa | 2012-05-26
Przeczytana: 26 maja 2012

Tą opinią zapewne narażę się wszystkim wielbicielom prozy Zafona, ale niestety, nie zaczarował mnie "Więzień nieba".
Pamiętam moje spotkanie z "Cieniem wiatru" wypieki na twarzy i brak jakichkolwiek chęci, by oderwać się od powieści.Gdy wspomnę ten dramatyzm,do dziś czuję uczucie zaniepokojenia towarzyszące mi podczas lektury.
Tym razem nie poczułam dreszczu emocji,wszystko tu było takie letnie i mało przekonujące,Losy Fermina, Dawida,a także współczesna część.
Z płomiennej miłości Daniela i Bei pozostało takie sobie życie małżeńskie.
Cały czas miałam wrażenie,że czytam naszkicowaną zaledwie część jakiejś całości, która już już za chwilę powstanie,a później następna i następna. To taki modny dziś trend, ale mnie moda na dalsze ciągi jakoś nie przekonuje.

Pirate_Ship | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

„WIĘZIEŃ NIEBA” to trzecia część z cyklu o „Cmentarzu Zapomnianych Książek” powieść równie fantastyczna i tajemnicza jak poprzednie książki. Choć objętościowo jest najkrótsza, to mimo wszystko przyniosła odpowiedzi na niektóre pytania, które kłębiły się w mojej głowie po przeczytaniu „CIENIA WIATRU” i „GRY ANIOŁA”.

Fenomen jednak tej książki polega na tym, że w rzeczywistości ona więcej zapowiada niż rozwiązuje, zmuszając czytelnika do sięgnięcia po „LABIRYNT DUCHÓW”. Nijak to się mam do zapowiedzi, że książki można czytać niezależnie, wprawdzie każda opowiada swoją historię, to jednak stanowią one nierozerwalne połączenie jako całość.

Powieść tę przeczytałem z zapartym tchem w ciągu jednego dnia, dowiadując się przede wszystkim dużo więcej o zagmatwanej przeszłości Fermina Romero de Torres, czyli jednej najsympatyczniejszej postaci Zafona, człowieka owianego wielkimi tajemnicami, szczerego, bezkompromisowego , oddanego, wiernego przyjaciela Daniela Sempere.

To co szczególnie...

Marcin | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Doskonała książka. Zafon powraca do moich ulubionych postaci Daniela Sempere oraz Firmina, łącząc również wątki z Gry Anioła. Zdecydowanie mniej mroczna niż "Gra..." co zapisuje jej akurat na plus. Zakończenie takie że mozna sie spodziewać kolejnego tomu :) zdecydowanie polecam :)

Książkowo_czyta | 2012-09-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012, @FanPage, *!!
Przeczytana: 20 września 2012

Już po raz trzeci wyruszamy, wraz z autorem na kartach jego powieści, na tajemnicze ulice Barcelony...

Tym razem odsłonięta zostaje przed nami przeszłość jak dotąd bardzo enigmatycznego przyjaciela panów Sempere tj. Fermina Romero de Torresa, który snując swą opowieść przytacza sytuacje, które niejednokrotnie wywołują ciarki na plecach...Poznajemy też losy Davida Martina znanego nam już z "Gry Anioła"...

Daniel Sempere dzięki wspomnieniom Fermina dowiaduje się prawdy na temat śmierci swojej matki... Jeśli chcecie dowiedzieć się jaki wpływ będą mieć na niego zasłyszane informacje oraz co wydarzy się w życiu pozostałych bohaterów "zaprzyjaźnijcie się" z "Więźniem nieba"...

Całość czyta się fantastycznie, więc z czystym sumieniem polecam!

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Pewnego dnia, popalając papierosa z Ferminem, opowiedział mu wszystko...
To już ostatnia część, ostatni raz otwierają się wrota Cmentarza Zapomnianych Książek, ostatni pocałunek przypieczętowujący przyszłość i ostatnia tajemnica... ale aby to się stało, trzeba powrócić do przeszłości.
... co sam wiedział na temat historii tego człowieka, którego niektórzy współwięźniowie, pokpiwając z jego nadszarpniętej kondycji psychicznej i statusu oficjalnego więziennego wariata...
Tym razem jest to opowieść Fermina. Przenosimy się do celi więziennej... a tam poznajemy Davida Martina.
....nazywali Więźniem Nieba.”
Który dopowiada ciąg dalszy swojej historii, która zarazem dotyczy również Fermina. A nasz pięknie wysławiający się szczęściarz, czeka właśnie na swoją wybrankę pod ołtarzem. Na pewno zaprosi Cię na wesele, wystarczy, że weźmiesz książkę i...

Cudownie jest znowu spojrzeń na tak dobrze znane strony, na okładkę utrzymaną w tym samym schemacie co poprzednie i na nazwisko witające nas...

Kiwi_Agnik | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

"Strach dzielony z kimś ma nie takie wielkie oczy"

Magiczna książka o feerycznej Barcelonie, a pan Zafón to czarodziej, który czaruje słowami.

Ta cześć jest nieco mniej mroczna i dynamiczna od swoich poprzedniczek, ale jest tak samo intrygująca i owiana welonem tajemnicy, rozkoszowałam się powieścią i z niebywałą rozkoszą odkrywałam to, co znajduje się pod owym welonem.

Podsumowując : niezwykle ezoteryczna opowieść, która zabiera odbiorcę w niesamowitą podróż do magicznej Barcelony u schyłku 50-tych lat.

Język powieści kunsztowny i na wysokim poziomie, to książka z górnej półki, a jej czytanie to istna przyjemność.

Polecam!

DonSzabla | 2012-04-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012, Posiadam
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Kolejna fantastyczna książka Carlosa Ruiza Zafóna!
"Więzień Nieba" to nie tylko dalsze losy Daniela Sempere ale i uzupełnienie życiorysu Fermína Romero de Torres. Dzięki tej książce dowiemy się co tak naprawdę łączy Fermina z Davidem Martinem i jakie tajemnice skrywa śmierć Isabelli matki Daniela. Książka wciąga z każdym rozdziałem. Często zaskakuje. Szczególnie wtedy kiedy czytamy wspomnienia Fermina. Zafon ma pomysł jak popchnąć historię dalej. I to mnie bardzo cieszy. Spodziewam się dalszej części.
Czy książka jest lepsza od poprzedniczek? Moim zdaniem brakuje jej trochę klimatu i emocji. Nie łapie za serce tak bardzo jak Cień Wiatru i Gra Anioła. Nie zmienia to jednak faktu że książka jest fantastyczna i godna polecenia.
Dla fanów Zafona lektura obowiązkowa!