Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie

Cityguide for The Shadow of the Wind
83-7495-053-6
Barcelona
Nagore

Z tym przewodnikiem możesz odnaleźć kluczowe miejsca z Cienia wiatru: przejść się tymi samymi uliczkami, gdzie Fumero przetrzepał Ferminowi skórę, gdzie Daniela zaczepił człowiek w skórzanej masce, możesz trafić na skwerek, gdzie Nuria czytywała książki. Znajdziesz tu zarówno Barcelonę znana z nastrojowych fotografii Francesca Catala-Roca, jak i dzisiejsze nowoczesne miasto. Bohaterowie powieści maja Barcelonę w sercach. Któż nie pamięta labiryntu Cmentarza Zapomnianych Książek, przytułku Santa Lucia czy też arkad uniwersytetu, w których potajemnie spotkali się Bea i Daniel? Wędrując z autorami przewodnika po Barcelonie, Carlos Ruiz Zafón opowiada, co znaczą dla niego niektóre opisane w książce miejsca, dlaczego właśnie tam dzieje się akcja powieści, zdradza w sekrecie, co figuruje na jego "liście ulubionych zakątków miasta". W przewodniku zamieszczono ponadto informacje praktyczne, niezbędne każdemu turyście zwiedzającemu stolicę Katalonii.

Beatriz_Aguilar | 2015-11-15
Przeczytana: 02 listopada 2015

Kolejny przewodnik po Barcelonie wzięty na tapetę! Tym razem przewodnik nietypowy, bo poświęcony przede wszystkim miejscom uwiecznionym przez Carlosa Ruiza Zafona na kartach "Cienia wiatru". Ta niezbyt obszerna książeczka to więc nie lada gratka dla miłośników powieści z cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek!

Jestem wielką wielbicielką zarówno Barcelony jak i twórczości Zafona, więc nie omieszkałam przetestować tego przewodnika w stolicy Katalonii. Co więcej moje testy uwzględniały nawet reakcję książeczki na kontakt z sangrią ;)
Przewodnik jest cieniutki i dość oszczędny w treści - zdecydowanie ta jedna pozycja to za mało, jeśli chcemy dokładniej poznać Barcelonę. Ale jako dodatek do standardowych przewodników sprawdza się doskonale! Zawiera nie tylko miejsca doskonale znane z "Cienia wiatru", autorzy wskazali bowiem również kawiarnie, sklepy czy księgarnie, które z pewnością mogłyby zainspirować Zafona i stać się tłem akcji jego książek. Są to miejsca, w których bez trudu,...

Patrycja | 2013-10-23
Przeczytana: 16 października 2013

Malutka książeczka zawierająca w sobie mnóstwo ciekawych wskazówek dla tych, którzy chcą podążać śladami bohaterów Carlosa Ruiza Zafona. Zabrana do Barcelony okazała się bardzo przydatna w odnajdywaniu pełnych magii miejsc z książki. Sporo wskazówek od Zafona, dodatkowe uwagi autorów.

future-death | 2013-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 lutego 2013

Ciekawostka dla czytelników Cienia wiatru Zafona - przewodnik skonstruowany na podstawie miejsc odwiedzanych, przemierzanych przez bohaterów książki tego hiszpańskiego pisarza. Zrzuć papcie, usiądź wygodnie i przemierzaj centrum Barcelony krok po kroku, wspominaj jednocześnie losy postaci i porównaj realne miejsca z wytworami Twojej wyobraźni.

"Chciałem, aby opisana przeze mnie Barcelona była jednym z bohaterów książki. Cień wiatru to hołd złożony miastu"

Carlos Ruiz Zafon

Bez wątpienia w tak przedstawionej Barcelonie przez Zafona można się zauroczyć. Autorzy książeczki - Sabine Burger, Nelleke Geel, Alexander Schwarz we wstępie dziękują za wspólne zwiedzanie Barcelony z Zafonem, za to, że pisarz uraczył ich opowieściami o mieście i o sobie samym, a przede wszystkim za książkę tak intensywnie pobudzającą wyobraźnię i inspirującą do planowania własnego spaceru po Barcelonie.

"To miasto ma czarodziejską moc, wie pan o tym, Danielu? Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie...

Jola | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Przewodnik prawie tak magiczny, jak "Cień wiatru" i jak sama Barcelona. Świetnie oprowadził mnie po Barcelonie Zafona.

Aftereight | 2016-09-04
Laura | 2012-07-20

"To miasto ma czarodziejską moc. Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę." - Carlos Ruiz Zafon

Malutki przewodnik po Barcelonie, wskazujący drogę do ukrytych uliczek, placów i budynków wspomnianych w książkach Zafona. Przeplatany cytatami, wprowadza trochę magii w zwykłe zwiedzanie niezwykłego miasta. Sprawdzone osobiście, nadaje się idealnie - odnalazłam nawet ulicę, na której Zafon umieścił Cmentarz Zapomnianych Książek:)

lavendova | 2012-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Ciężko ocenić tą książkę. Na pewno w przystępny sposób pokazała mi ciekawe zakątki Barcelony, fajnie, że wpleciono anegdoty i komentarze Zafona oraz piękne zdjęcia, ze podano praktyczne informacje dotyczące miasta.
Natomiast nie wiem czy dobrze zrobiłam kupując tę książkę. "Cień wiatru" chyba teraz stracił na tajemniczości, gdy dowiedziałam się, że Cmentarz Zapomnianych Książek nie istnieje, że nie ma w Barcelonie tej książkowej tajemniczości. I nie wiem czy taki był cel tego wydawnictwa, tj. pozbawienie czytelnika jakichkolwiek złudzeń? Przecież tajemnica i taneczne szaleństwo wyobraźni na temat przygód Daniela Sempere było głównym powodem uwielbienia "Cienia Wiatru". Chciałabym też zwrócić uwagę na pewien niemiły szczegół, otóż bardzo kuleje tłumaczenie, a co za tym idzie toporny, nudny język oraz różne wpadki nie sprzyjają przyjemnej lekturze.

Iza | 2011-08-10
Przeczytana: 25 lipca 2011

Przeczytałam tę książkę tuż przed moją wymarzoną podróżą do Barcelony. Niestety nie zabrałam jej ze sobą i nie miałam okazji pójść we wskazane miejsca. Nie byłoby z resztą na to czasu. Ale uważam, że jeżeli ktoś będzie miał okazję pobyć w Barcelonie trochę dłużej, warto zaopatrzyć się w dobrą mapę i ten niekonwencjonalny przewodnik po mieście i zapuścić się w te mroczne zakamarki z "Cienia wiatru". Chociaż biorąc pod uwagę hiszpańską aurę chyba nie będą one tak mroczne, jak ich opisy w powieści ;)

Moim zdaniem jest to pozycja warta polecenia dla osób, które przeczytały "Cień wiatru" i były lub wybierają się do Barcelony. Dla pozostałych niestety pozostanie zbiorem suchych opisów miejsc.

książek: 2023
Agata | 2012-12-08
Na półkach: Mam, Przeczytane

Milo było będąc w Barcelonie powrócić do powieści Zafona.... Naprawdę warto mieć ten przewodnik, jeśli lubisz Zafona i wybierasz się do Barcelony :)

Kamila | 2010-12-22
Przeczytana: lipiec 2010

Gdy zobaczyłam przewodnik na sklepowej półce niezmiernie się ucieszyłam, to jedyna tego typu książka, którą z prawdziwą przyjemnością przeczytałam od deski do deski. Wspaniale było poznać wspomniane miejsca, oraz przekonać się, że naprawdę zapłonęła we mnie miłość do Barcelony.