Władca Barcelony

Okładka książki Władca Barcelony Chufo Lloréns
Okładka książki Władca Barcelony
Chufo Lloréns Wydawnictwo: Albatros Cykl: Władca Barcelony (tom 1) literatura piękna
Władca Barcelony (tom 1)
Albatros
2009-01-01
2009-01-01

To pochłaniająca bez reszty powieść historyczna. Będę może mało obiektywna ,bo kocham książki historyczne i wiele mam ich już na swoim koncie ,ale ta porwała mnie bez reszty . Barcelona XI w pod rządami Ramona Berengera i jego młodej żony Almodis. Wielki świat ,wielkie pieniądze i władza równie wielka ,a gdzieś między tym wszystkim zagubiony, wychowany w skrajnej nędzy młody człowiek ,który marzy by być równie wielkim mieszkańcem Barcelony i cieszyć się szacunkiem ludzi . Dzięki swoim umiejętnościom , odwadze , i zapałowi do interesów ,buduje swoje bogactwo i wkracza do świata ,który jest równie wielki ,co bezkompromisowy . Polecam , a ja sięgam wkrótce po drugi tom .

Bardzo lubię powieści obyczajowe z historycznym tłem, szczególnie te z akcją umiejscowioną w Hiszpanii - chyba Ildefonso Falcones zaraził mnie tu jakimś barcelońskim bakcylem, bo szukając tego typu książek, coraz częściej wybieram literaturę hiszpańską z okresu średniowiecza, choć zanim poznałam Falconesa, średniowiecze było najbardziej przeze mnie znielubioną epoką historyczną w książkach więc unikałam ich jak diabeł wody święconej...

Początkowo myślałam, że nie doczekam końca tej książki i porzucę ją gdzieś po jakichś 100 stronach. Ani mi styl nie pasował, ani fabuła bo nijaka i nic się w niej nie dzieje....Mając jednak w głowie pokłosie pewnej myśli, że historia w pierwszych tomach zazwyczaj potrafi długo ( i nudno) się rozkręcać, przeczuwałam, że książka może mnie jeszcze w pewnej chwili zaskoczyć. Czytałam więc grzecznie dalej, cierpliwie wyczekując tego efektu "wow!", który pojawił się w najmniej oczekiwanym momencie i to dużo szybciej niż to początkowo zakładałam. Niby fabuła jest stosunkowo prosta i mało zaskakująca, niektóre fragmenty emocjonujące, inne chyba trochę naiwne to całościowo książka spełniła swoje zadanie w 100 % - tak bardzo byłam skupiona na fabule, że przez to spóźniłam się do pracy.

Kończąc książkę, czuję swojego rodzaju lekki niedosyt ale na biurku czeka rekompensata (oby) w postaci drugiego tomu, a ten - sądząc po tym co zdradza opis na tylnej stronie okladki - może okazać się bardzo emocjonujący. Tym razem nastawiam budzik - drugiego spóźnienia już sobie nie zafunduję.

Jestem pod ogromnym wrażeniem. "Władca Barcelony" to jedna z najlepszych książek, jakie ostatnimi czasy miałem okazję przeczytać.

Niby fabuła jest stosunkowo prosta i mało zaskakująca. Młody, ambitny człowiek chce osiągnąć sukces, ale mierzy się z wieloma przeciwnościami. Ma swoich przyjaciół i zaciekłego wroga. Po drodze się zakochuje i przeżywa inne tego typu historie. Ile razy już to przerabialiśmy na literackich stronach? Właściwie jedyną "nowością" może być sceneria. XI-wieczna Barcelona to raczej nie jest najczęstszy wątek w tego typu książkach.

A jednak ta opowieść ma w sobie coś, co sprawia, że nie mogłem się od niej oderwać i chciałem jak najszybciej ją przeczytać. Polecam wszystkim fanom powieści historycznych.

Wyjątkowa książka! Fabuła rozbudowana, wielowątkowa i trzymająca w napięciu. Książka napisana w stylu "Filarów ziemi" czy "Katedry w Barcelonie" - jeśli się Wam podobały, to tą pozycją będziecie zachwyceni, ja jestem!!!!

Interesująca książka, świetnie napisana, bez zbędnych opisów. Momentami trzyma w napięciu, pełna emocji, czyta się bardzo szybko.

Fabularyzowana powieść historyczna, fascynująca, wciągająca i moim zdaniem wybitna. Autor ma znakomity warsztat, świetnie odnajduje się w realiach historycznych i geograficznych epoki (XI wiek, Barcelona i nie tylko). Daje się odczuć, że w dzieło to włożono mnóstwo pracy i wysiłku (dość spojrzeć na umieszczoną na końcu bibliografię). Postacie są barwne i autentyczne, zaś co do fabuły... oderwać się nie sposób! Rozdziały krótkie, akcja prowadzona wielotorowo, co trochę drażni, bo niektóre wątki ciekawią bardziej, a inne mniej. To, co autor robi nam, czytelnikom, też czasami doprowadza do pasji, bo chciałoby się inaczej, a nie tak! Dlaczego bohaterom, których tak lubimy nie wiedzie się lepiej, czemu nie mają więcej szczęścia, na które przecież zasługują?! Ooo, litości! Ileż mnie to nerwów kosztowało! Ale mimo wszystko, a może właśnie dlatego... czytało się wspaniale! Powieść trzyma naprawdę wysoki poziom i to jest cenne, bardzo. Mało takich książek. Na pewno sięgnę po drugą część, choć sądząc po tym, co zdradza opis na okładce, niechybnie też się nieco zirytuję w trakcie lektury... ;) Podsumowując: bardzo polecam!

Na półkach: , , , , , ,

Nie rozumiem dlaczego wszyscy zachwycają się tą powieścią. Prosta, naiwna fabuła z happy endem...
Poza tym bardzo podobna do książek Falconesa.

Poza tym bardzo podobna do książek Falconesa.

Książka napisana z dużym rozmachem, ale i z dbałością o detale. Świetnie oddane tło historyczne. Fabuła ciekawa, a bohaterowie barwni. Chwilami trochę przewidywalna, ale nie na tyle żeby to zakłócało czytanie.

Schemat bardzo podobny do katedry w Barcelonie , ale czyta się dobrze

Schemat bardzo podobny do katedry w Barcelonie , ale czyta się dobrze

Powieść historyczna, rzecz dzieje się w Hiszpanii, lekko się czyta, mi osobiście pomogła zapomnieć o życiu codziennym. Polecam!

• Powieść historyczna
  • Historyczne