Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Okładka książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stieg Larsson
Okładka książki Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Stieg Larsson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Millennium (tom 1) Ekranizacje: Dziewczyna z tatuażem (2012) kryminał, sensacja, thriller
Millennium (tom 1)
Män som hatar kvinnor
Czarna Owca
2008-11-04
2008-11-04
2004-01-01
Beata Walczak-Larsson
Ekranizacje:
Dziewczyna z tatuażem (2012)
literatura szwedzka sensacja kryminał

Cała trylogia bardzo dobrze napisana. Autor porusza te strony psychiki ludzkiej, które na całe szczęście rzadko spotykamy na co dzień. Doskonale wykreowane postacie. Sukces autorski. Polecam.

Pomimo, że najpierw oglądałem film, książka mnie zachwyciła! Nie pamiętałem, na szczęście, wszystkiego, ale nawet zapamiętane wątki czytałem z zapartym tchem! Akcja jest prowadzona niezwykle dynamicznie, wszystko z czasem układa się w spójną całość! Nie ma tutaj chaosu, przeciągania, niepotrzebnych elementów. Każdy fragment układanki w końcu wskakuje na swoje miejsce. Ciekawe postacie, świetne opisy! Super książka!

Cała seria jak najbardziej na plus :)

Cała seria jak najbardziej na plus :)

Od dawna nie sięgam po ten gatunek, szkoda mi czasu na autorów popularnych kryminałów prześcigających się w okrucieństwie i próbujący zdobyć poklask szczegółowymi i wymyślnymi opisami zbrodni. Bardzo niechętnie, ale jakże szczęśliwie, dałam się przekonać do siegniecia po tę pozycję. Nie przypominam sobie abym czytała lepiej napisana książkę tego gatunku.
+ doskonale skonstruowana fabuła,
+ wciągająca praktycznie od pierwszych stron,
+ świetna konstrukcja postaci,
+ niebanalni "bad guys",
+ bardzo wysoki współczynnik autentyczności ;)

Z czystym sumieniem polecam, nawet jeśli ktoś nie kocha kryminału/sensacji.

+ doskonale...

Naprawdę znakomity kryminał skandynawski Stiega Larssona. Chyba najlepsza część jego sławnej trylogii Millennium. Poznajemy dwójkę sympatycznych głównych bohaterów: dziennikarza Mikaela Blomkvista oraz młodą zagadkową Lisbeth Salander. Ciekawa wciągająca czytelnika fabuła sprawia, że pokaźnej objętości książka bardzo dobrze się czyta. Gorąco polecam wszystkim.

Książka, od której ciężko było mi się oderwać. Ciekawi bohaterowie i wciągająca fabuła to niewątpliwie mocne strony tej powieści. Z całej trylogii pierwsza część podobała mi się najbardziej, choć cała seria jest na wysokim poziomie.

Ta książka dostałaby o wiele wyższą ocenę, gdyby nie fakt, że do połowy absolutnie nic się nie działo i byłam naprawdę na krawędzi zrobienia DNF. Jak już ruszyła akcja to nie mogłam się powstrzymać od czytania, ale co z tego, skoro pierwszą połowę męczyłam kilka miesięcy. Myślę, że mimo wszystko zabiorę się za kolejne tomy tej trylogii, bo postać Lisbeth Salander jest na tyle intrygująca, że ciekawi mnie co za historia kryje się za tą tajemniczą hakerką.

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to literacki tour de force, które przykuwa uwagę czytelnika od pierwszej strony. Autor, Stieg Larsson, nie boi się poruszać trudnych tematów i ukazuje przed czytelnikiem nie tylko mroczne zakamarki ludzkiej psychiki, ale również społeczne nierówności.
Larsson wykreował postacie głębokie, złożone i fascynujące, które prowadzą czytelnika przez gąszcz intryg, tajemnic i ukrytych prawd.
Siłą tej książki jest także mocne ukazanie problemów społecznych, takich jak przemoc wobec kobiet, korupcja czy nieprawidłowości w systemie sprawiedliwości. Larsson z odwagą stawia czoła tym trudnym tematom, skupiając uwagę czytelnika na ich istotności i pilnej potrzebie zmiany.

Przyznam, że było to dla mnie duże wyzwanie. Pierwsze 200 stron czytałam może z trzy miesiące.. Z postanowieniem, że mam ochotę poznać historię, czytałam po kilka stron i niestety się poddawałam, za każdym razem dziwiąc się, skąd tak wysoka ocena. I nagle w pewnym momencie zaiskrzyło i nie dało się oderwać od lektury i reszta została połknięta w trzy dni.

Krótko i na temat. Książka rewelacja i zdecydowanie najlepsza część z trylogii Larssona.

• Kryminał
  • Kryminały