Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

wydawnictwo
Czarna Owca
typ
papier
8,1 (23145 ocen i 2162 opinie)

Opis książki

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist - dziennikarz i wydawca magazynu "Millennium" otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera - magnata przemysłowego, stojącego na czele wielkiego koncernu. Ten prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, rezygnuje z obowiązków zawodowych i podejmuje się niezwykłego zlecenia. Po pewnym czasie dołącza do niego Lisbeth Salander - młoda, intrygująca outsiderka i genialna researcherka. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2008

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
teri | 2012-06-11
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Jak dla mnie rewelacyjne wszystkie trzy czesci.Wszystkie wrecz "pochlonelam".W calej tej trylogii,znalazlam wszystko to co chce od dobrego thrillera i kryminalu.Napewno jeszcze kiedys do nich wroce.Naprawde warto przeczytac,polecam!Le mie preferite tutte tre....

Dia | 2013-03-23
Przeczytana: 18 lutego 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy tom Millenium. W sumie nie chciałam w ogóle czytac tej ksiżaki , to typ bestsellera, który czytali wszyscy i na pewno jest wciagajaca ale i mało wymagająca od czytelnika. Wszytsko się zgadza ale ksiażka złapała mnie w swoje objęcia tak, ze nie moglam sie oderwac. Jest tam genialnie zarysowana postac Lisabeth Salander, której zostałam fanka od razu.Autor tak obrazowo opisał jej brutalny gwałt, że poczułam prawdziwą agresję jakby nie było to fikcją literacka a sytuacją z bliskiego otoczenia. Okazało sie, ze Lisabeth radzi sobie z oprawcą genialnie. Dla mnie to ona jest całym kregosłupem cyklu milenium jej nietuzinkowość i zawiłość swiadczy o wielkim kunszcie autora. Oprocz tego wartka akcja, mnóstwo zagadek i swietne opisy, które są fotograficznym odwzorowaniem rzeczywistości to coś co wyróznia tę książke i jej autora. .

Secretelle | 2013-10-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012

Dla mnie Larsson to geniusz. Świetnie zaplanował fabułę, fenomenalnie opisał wydarzenia i wykreował postaci, sprawiając, że całokształt jest zwyczajnie powalający, inteligentny i dający do myślenia. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to książka pisana w typowo skandynawskim stylu - depresyjnym, chłodnym i oszczędnym, bez owijania w bawełnę. Autor wytworzył unikalną (nie do odtworzenia w żadnej filmowej adaptacji, nawet szwedzkiej), przerażająco mroczną - jak na kryminał - atmosferę, będącą doskonałym połączeniem klimatu małego miasteczka kryjącego w sobie mnóstwo sekretów oraz ciemnych, cichych moczarów, gdzie szumiący potok i szeleszczące gałęzie bynajmniej nie wprowadzają spacerowiczów w błogi, refleksyjny nastrój, lecz niekiedy mrożą krew w żyłach i przyspieszają decyzję o powrocie do bezpiecznego, ciepłego domu. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" to dokładnie 637 stron błyskotliwej mieszanki kryminału z krwi i kości oraz powieści psychologiczno-obyczajowej ze wstawkami...

Po pierwsze - świetny styl i zrozumiały język dla czytelnika,
Po drugie - niezwykłe główne postacie, szczególnie Lisbeth Salander, którą bardzo polubiłam. Mikael Blomkvist miał w mojej głowie twarz Daniela Craiga, jednak nie przeszkadzało mi to:-),
Po trzecie - niezwykła historia rodzinna i niezwykłe napięcie,
Po czwarte - trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ akcja zaczyna rozkręcać się w połowie objętości (ponad sześćset stron!),
Po piąte - zaskoczenia czytelnika,
Po szóste - ,,Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet'' to bardzo dobra książka, której jedynym minusem jest długie zawiązania akcji, jak na powieść kryminalną. Jednak już będę rozglądać się za następnymi częściami:-).

książek: 19687

Niewiele potrzeba, by szwedzki dziennikarz zajmujący się na co dzień prawicowym ekstremizmem i rasizmem, postanowił napisać powieść, która zawiera w sobie wiele ciekawych informacji, zdobytych przez autora na przestrzeni lat. Dla czytelników są one niezwykle wartościowe i cenne dla tego typu publikacji. Szkoda tylko, że po włożeniu ogromu pracy w trylogię Millennium, Stieg Larsson nie doczekał jej wydania, a także sukcesu, który osiągnęła w stosunkowo krótkim czasie od jej ukazania się w księgarniach.
Mikael Blomkvist to kompetentny dziennikarz, który wykonuje swoje obowiązki z należytą dokładnością i czcią. Żywiąc wyraźny uraz do kolegów po piórze, założył on wraz z Eriką Berger gazetę, która miała na celu ukazywanie prawdy na temat obrzydliwie bogatych ludzi, a także ich lewych interesów. Takim właśnie sposobem dotarł on do interesów prowadzonych przez Wennestroma. Czterdziestolatek poświęcił wiele czasu na przestudiowanie wszystkiego, co związane było z działalnością tego...

Monika | 2010-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

Oczekiwałam wiele i wiele dostałam. Od czasów "Milczenia owiec" żaden thriller czy kryminał nie trzymał mnie w takim napięciu, do samiutkiego końca.

Karolina | 2010-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2010

Przeczytałam i mam bardzo mieszane uczucie. Niby fajna, bo wciąga, zaskakuje, chce się ją czytać...ale...wiele elementów składowych tej lektury przeszkadza. Na przykład idiotyczne, nieprzetłumaczone zwroty z angielskiego! I to nie idiomy, tylko jakieś zwykłe zdania. Poza tym, można by ta książkę uszczuplić o 1/3- jak dla mnie za dużo szczegółów. Po co opisywać komputer i jego zalety, wygląda to na reklamę! No i na dobrą sprawę trzeba przeczytać 400 stron, żeby akcja stała się naprawdę wartka.
Inną kwestią jest sama treść. Niektóre opisy są przerażająco brutalne, aż nie do pomyślenia. Co do bohaterów, to autor stworzył dwie skrajne postaci: przerysowaną Salander ( ah te jej komiczne przebieranki!) i nijakiego Blomkvista (dziennikarza bez wyrazu).
No i zakończenie: w sprawie morderstwa-zaskakujące, w sprawie afery z Wannerstomem, wygląda to tak, jakby autorowi zabrakło pomysłu i szybko chciał zakończyć zanadto rozbudowana książkę.

Tak jak już któryś z Czytelników napisał, nie da...

| 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Długo zastanawiałam się czy sięgnąć po tę książkę. Wszyscy, którzy ją czytali, byli albo zachwyceni, albo nudziła ich. Wreszcie los sam mi ją wsunął w ręce i postanowiłam przeczytać od razu. Nie zawiodłam się. Uwielbiam takie zawikłane historie. Książkę czytałam w każdej wolnej chwili: przy śniadaniu, w wannie, w łóżku. Nie mogłam się oderwać. Tym, którzy jej jeszcze nie czytali, powiem tylko tyle, że sami muszą ją ocenić. Ja uważam, że jest świetna

Karol | 2013-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Bardzo dobra książka. Można się przyczepić że końcówka jest strasznie przeciągnięta, ale uważam że wątek Wennerstroma musiał zostać zakończony w odpowiedni sposób. Lepiej że trochę to rozwinięto niż zdawkowo opisać że Mikael po prostu dobrał mu się skóry i tak zakończyć całą książkę. Świetna postać Lisabeth która momentami przyćmiewa dosłownie wszystko. Bardzo ciekawie zbudowana tajemnica Harriet, świetnie prowadzona akcja, zaskakujące zakończenie. Naprawdę rewelacyjna lektura od której ciężko się oderwać. :)

Anika | 2013-12-20
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Pierwszy tom trylogii kryminalnej "Millenium" przeczytałam jako ostatni. W mojej ocenie jest to najlepsza część sagi.Barwna i trzymająca w napięciu akcja obfituje w nieoczekiwane zwroty. Bohaterowie są świetnie wykreowani, wzbudzają emocje. W powieści, oprócz wątku kryminalnego znajdziemy również treści społeczne (co osobiście bardzo lubię). Podsumowując - nic, tylko czytać.

Pobierz aplikację mobilną

Ekranizacje

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica