Dalej od Buenos

Okładka książki Dalej od Buenos Stefan Czerniecki
Okładka książki Dalej od Buenos
Stefan Czerniecki Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Biblioteka "Poznaj Świat"
Bernardinum
2011-11-12
2011-11-12
literatura polska literatura podróżnicza Argentyna Ameryka Południowa podróże

początkowo musiałam przyzwyczaić się do języka jakim pisał autor. podróż opisana bez koloryzowania, puszczę i zmęczenie można było poczuć na sobie.

Migawki z podróży po Argentynie, Chile i Boliwii!

Migawki z podróży po Argentynie, Chile i Boliwii!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Stefan Czerniecki zabiera nas ze sobą w podróż po Argentynie, Chile i Boliwii. Zabiera dosłownie, bo książka opisuje dokładnie gdzie Autor był, co widział czy też jak wyglądało samo przemieszczanie się po Ameryce Południowej. W książce znajdziemy też informacje odnośnie campingów, które wybrać, cen tak za campingi jak i busy czy tzw. życie, co właściwie jest cechą charakterystyczną dla przewodników a mniej książek podróżniczych. Na szczęście nie ma tego dużo i nie odrywa od samej przygody jaką przeżywamy razem z Autorem. Dlaczego na szczęście? Bo za dużo tego typu informacji w tego rodzaju książkach powoduje, że odrywamy się od głównego wątku. Generalnie książkę mogę polecić.

Po 30 stronie zdenerwowałam się, że książka ma tylko 250 stron i do tego dużo zdjęć. Kiedy czytałam o górze Torre Cerro, byłam zła, że autor nie umieścił zdjęć. Zajrzał na stronę internetową, aby zobaczyć tą "niedostępną piękność" i tak: obejrzałam mnóstwo zdjęć, poczytałam więcej o tej górze i obejrzałam film "Krzyk kamienia". Autor potrafi zainteresować i rozkochać się w Ameryce Południowej. Nie chcę rozstawać się z tą książką, a jest pożyczona od koleżanki:(

Prosta , lekka, podróżnicza. Sympatyczny autor relacjonuje swoją podróż przez Argentynie i Boliwię. Sporo faktów dotyczących aktualnych cen w Argentynie i Chile

Pakować plecak i w drogę. Ruszamy na szlak dalej od Buenos. Pamiętajcie o ciepłych skarpetkach, kurtce z kapturem, kapeluszu a przede wszystkim zabierzcie dobry humor, pragnienie przygody i duuużo cierpliwości. Przed nami bowiem Argentyna, Chile i Boliwia.

Przewodnika mamy dobrego, wytrwałego i potrafiącego zaciekawić nawet obszarem pustki. A jakie robi zdjęcia!! To Stefan Czerniecki - ,,kartograf, rozgadany wielbiciel yerby i komedii Szekspira." Wyruszył wraz z przyjaciółką Moniką na wędrówkę po Ameryce Południowej. Tłukł się autobusami, nocował w podrzędnych hostelach i na kempingach, przeprawiał się przez rzeki,wspinał i mierzył się z kleszczami i meszkami, podziwiał najpiękniejszą górę świata oraz park skalny, zetknął się z mentalnością latino, bawił się na fieści, jadł, pił, zwiedzał i podziwiał krajobrazy. Jeszcze Wam mało?

Można wymieniać i wymieniać o tym jest dokładnie ta książka. Ale po co? Po co kolejny raz mam opowiadać o podróży Czernieckiego skoro on robi to najlepiej - z ogromnym optymizmem, podziwem, wprost zaraża nas swoim entuzjazmem. Najstraszniejsze epizody z jego wyprawy nabierają kształtu anegdoty, z której śmieje się z przyjaciółmi. Aż chce się wyruszyć wraz z nim aby na własne oczy zobaczyć to co on. Dodatkowym atutem są niesamowite fotografie nadające klimat opowieści.

Książka była naprawdę niezła. Autor z humorem opisywał swoje przygody w Amerycr Południowej. Dowiedziałem się mnóstwo ciekawych rzeczy o Argentynie, Chile czy też Boliwii. Jedyne co mogę zarzucić to zdjęcia, ktoŕe owszem były, ale często przedstawiały zupełnie inne rzeczy jak te, ktore autor opisywał w swojej książce

Mniej mnie wciągnęła niż "Czekając na Duida", ale też dobra. Mankamentem jest brak podpisów zdjęć (nie zawsze można je dokładnie dopasować) i skupianie się na szczegółach ile co kosztuje (to jest zmienne).

Ameryka Łacińska z humorem. Lub z przymrużeniem oka. Jak kto woli. Tak mógłbym opisać swoje wrażenia po zakończeniu lektury tej książki. Książki, w której jest mnóstwo celnych spostrzeżeń kulturowych, sporo ciekawych opisów otoczenia tego ogólnie znanego lub całkiem nieznanego dla większości czytelników. A dodatkowo specyficzny dystans autora co do własnej osoby powoduje, iż czyta się całkiem nieźle - "powinienem zrobić to tak ale zrobiłem inaczej i teraz mam kłopoty (no cóż, wygłupiłem się),ale nie ma problemu, sam sobie jestem winien". Uśmiech na twarzy wywołują również perypetie (rozmowy) z napotkanymi latynoskimi pięknościami, przeprawy z celnikami i pogranicznikami.
Tempo książki jest generalnie szybkie, z jednym momentem zwolnienia - w górach Patagonii. No ale to są góry i tam śpieszyć się nie ma po co. Książka jest wciągająca, można ją pochłonąć w ciągu jednego dnia (u mnie tak wyszło). Mamy tu takie inne spojrzenie na Amerykę Łacińską i życie jej mieszkańców – całkowicie odmienne od tego co znajdziemy w książkach współczesnych podróżników np. W.Cejrowskiego lub K.Choszcz.

• Podróżnicze
  • Podróże