Okrążmy świat raz jeszcze. Oko w oko z przygodą, część II

Seria: Podróże retro
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
podróże
Łukasz Kuć

Jest wrzesień, rok 1926. Dwóm świeżo upieczonym inżynierom - Tadeuszowi Perkitnemu i Leonowi Mroczkiewiczowi - ani w głowie ustatkowane życie, małżeństwo i "pchanie wózków dookoła domu". Wpadają na pomysł dość ekscentryczny. W pogoni za przygodą opuszczają rodzinny Poznań i wyruszają na podbój świata pełnego niewiarygodnych i przezabawnych zdarzeń. Z setką złotych w kieszeni, mapą wydartą z atlasu, zapasem powideł i kiszonych ogórków podążają w głąb kolejnych kontynentów, łapiąc każdą pracę i możliwość transportu. W ich wykonaniu nic nie może być poważne i normalne. To pierwsze tak obszernie zilustrowane zdjęciami bohaterów wydanie. Całości dopełniają oryginalne podpisy autora.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Czy jest ktoś, kto ocenił źle "Okrążmy świat raz jeszcze"? Chyba nie. Przynajmniej na tym portalu. I nic w tym dziwnego, bo tej książki ocenić źle po prostu się nie da!
Genialne połączenie dzikiej radości świata, fascynujących przygód i przedniego poczucia humoru powoduje, że literatura ta wciąga bardziej niż najlepsza książka przygodowa i że jest to najlepsza z najlepszych rzecz podróżnicza.

Na tle innych wypocin podróżniczych "Okrążmy świat" tym się wyróżnia, że młode nasze zuchy wyruszają bez pieniędzy, więc co za tym idzie zmuszone są w czasie podróży dookoła świata podejmować zatrudnienie. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznawać fascynujący, bezpowrotnie już miniony, tropikalny świat kolonialny - głębiej niż tylko z perspektywy podróżnika. I tak np. w części dotyczącej Indochin podróżnicy nasi najpierw, słaniając się już z głodu, szukają pracy, potem przechodzą rozmowy kwalifikacyjne w przebogatych pałacach panów kolonialnych, a potem pracują z tubylcami w dżungli.

Poza...

Ferula | 2015-12-14

Polecam wszystkim tę podróż dookoła świata, a w tym tomie na dłużej zatrzymamy się w dzikich i niezbadanych ostępach Indochin Francuskich, w świecie, którego już nie ma lub ubywa z dnia na dzień. W dodatku to podróż na wariackich papierach w doborowym towarzystwie dwóch prostolinijnych i dobrodusznych chłopków-roztropków, którzy pozwolą spojrzeć nam na wszystko z zupełnie innej perspektywy. To lektura nie tylko dla wielbicieli dalekich wypraw, ale również gratka dla poszukujących nietypowych relacji.

Największy czar tkwi w przepięknym języku, swobodnym, porywającym i wyrazistym stylu. W słowach delikatnych, skromnych, potrafiących pomieścić w sobie tyle dwuznaczności, potoczystości i ekspresji. Stać Perkitnego na żart, bolesne współczucie, swobodne dygresje i kąśliwe uwagi, otwarte przekomarzanie się z okrutnym światem, nawet największemu przyjacielowi niewybrednie dostanie się po głowie. Przy tym nie ma tu śladu wyraźnego skrępowania poprawnością czy silenia się na popisywanie...

Całą litanię zachwytów nad tą książką, opisałam już przy okazji przeczytania pierwszego tomu. I właściwie od tamtej pory podtrzymuję swoje stanowisko, że to książka genialna. Tym razem nasi bohaterowie, pozostawieni w pierwszym tomie w porcie Argentyny, ruszają w podróż w kierunku Azji. Egzotyka jaka ich spotyka jest zaskakująca nawet dla nich. Bez pieniędzy w kieszeni i pracy na horyzoncie, próbują ze wszystkich sił zaczepić się przy jakimś zajęciu. Ostatecznie lądują w dzikiej dżungli ówczesnych (przypomnę, że akcja dzieje się w 1929 roku) Indochin Francuskich (obecny Wietnam) i znajdują najwspanialszą pracę na świecie ( w ich mniemaniu). Otoczeni rdzennymi mieszkańcami dżungli, próbują nauczyć się komunikować z nimi,żyć obok siebie, wpierać się w trudnych chwilach np.choroby. Ostępy dżungli co chwila zaskakują swoim bogactwem roślin oraz swoimi mieszkańcami np.tygrysami,moskitami, pijawkami. Jak nasi bohaterowie dali sobie z tym radę? Odsyłam do lektury, a zapewniam, że nikt nie...

MariannaJ | 2016-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2016

Drugi tom opowieści o dwóch szalonych chłopakach podróżujących dookoła świata pod koniec lat 20. ubiegłego wieku - i równie fantastyczny, co pierwszy. Znów się uśmiałam, bo styl Tadeusza Perkitnego jest przezabawny, i znów zachwyciłam się odwagą jego i Leona oraz ich zdolnością do pakowania się w tarapaty i wychodzenia z nich obronną ręką. Bardzo ciekawe są też opisy Indochin Francuskich i kolonialnych realiów zarówno tam, jak i w Afryce. Zakończenie bardzo mnie wzruszyło. Wspaniałe jest to, że przyjaźń Tadeusza i Leona przetrwała tyle lat. Oboje przeżyli swoje życia pięknie i wartościowo, a tej zwariowanej przygody z młodości można im tylko pozazdrościć!

Kryanka | 2014-11-30
Na półkach: Przygodowe, Przeczytane

Kto czytał część pierwszą, temu nie trzeba reklamować drugiej!

bandziol20 | 2013-08-26
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To też dość ciekawa książka. Jako kontynuacja części pierwszej. Najbardziej mi się spodobało jak wybrnęli z kłopotów finansowych (i - przy okazji - uniknęli śmierci głodowej) we Francuskich Indochinach, podając się za inżynierów-geodetów; przełomowym argumentem na potwierdzenie ich kompetencji okazała się fotografia zrobiona w Argentynie, na której widnieli w towarzystwie inżynierów kolejowych.
Pouczające wielce były ich późniejsze perypetie na stanowisku tychże geodetów i wyznaczanie granic działki w warunkach lasu tropikalnego przy wydatnej "pomocy" robotników najemnych z plemienia Rhade. ;)

KubaaJ | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Piękna książka. O niesamowitej odwadze, szaleństwie, szczęściu, świecie... I to takim, którego już nie ma i który ciężko uwierzyć, że istniał nie tak dawno.

Ale dla mnie to książka przede wszystkim o przyjaźni. Zdążyłem i ja się zaprzyjaźnić z Leonem i Tadeuszem. przyjaźń jakiej można zazdrościć. Na całe życie. Koniec książki niezwykle wzruszający.

No i te opisy: opisanie 'dzikich' Radejców po wyjeździe Tadeusza; podróży murzyńskich niewolników.

Do tego piękny język i wybuchowy humor. Książka o olbrzymiej wartości!

ems | 2015-07-29

Klasyka literatury podróżniczej. Część druga podobała mi się nawet bardziej. Aż do świetnego finału.
No i genialne wydanie Zysk i S-ka w ramach serii 'Podróże Retro'. Pięknie oprawione, świetny papier, mnóstwo archiwalnych fotografii.

Anna | 2015-03-17
Na półkach: Podróże, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 16 marca 2015

Przepiękna książka! Zarówno jak część pierwsza wpływa na nastawienie człowieka do życia, ukazuje sens i bogactwo podróży. Polecam z całego serca tym, którzy planują podróż jak i tym, którzy tylko o niej marzą.

jolajka | 2011-04-06

Podróż pełna przygód, humoru i autoironii
z kraju do kraju,od jednej przygody do drugiej, warto poczytać o tamtych czasach