Po drugiej stronie

literatura podróżnicza
Bernardinum
2016-10-22
2016-10-22
podróże przygoda literatura podróżnicza egzotyka

To moja czwarta przeczytana książka Pana Stefana. W tej jest najmniej podróżowania i emocji z nim związanych a najwięcej religii i legend. Ja niestety tego nie kupuję. Ciężko było przeczytać do samego końca, niezbędnych było kilka podejść. Poszczególne reportaże są z różnych stron świata a łączy je jedna nić - nuda. Tylko kilka się wyróżnia pozytywnie. Niezaprzeczalnym plusem są zdjęcia.

Panie Stefanie, proszę o powrót do stylu i tematyki z pierwszych dwóch książek.

Po trzech niezwykle ciekawych i fascynujących książkach Stefana, z niecierpliwością czekałem na jego kolejną książkę. Więc gdy tylko się pojawiła, natychmiast po nią sięgnąłem i...jak dla mnie spory zawód. Książka składa się z 40 opowieści z różnych stron świata, niektóre mają dosłownie po 3-4 strony i nie wnoszą zupełnie nic. Inne to przytoczone wydarzenia historyczne i legendy. Jednak jest kilka opowieści, które były naprawdę ciekawe. Ale to zaledwie ułamek książki. Przyznaję, że ledwo dotarłem do końca. Brak tu tak charakterystycznej dla Stefana akcji i wyczekiwanie co będzie dalej. Tylko z wielkiej sympatii dla Stefana, daję 6 gwiazdek. Według mnie książka powstała "na siłę". Szkoda.

Tym razem zacznę o tego, od czego zaczyna się książka- wstępu. Tak, jak nigdy nie sugerowałam Wam obowiązkowego zanurzenia się w tej krótkiej i często nieistotnej części każdej publikacji, teraz radzę Wam ją przeczytać. Wtedy z pewnością będziecie w stanie o wiele więcej zrozumieć. Wspomniałam uprzednio o tym, że w tym przypadku mamy do czynienia z książką wyjątkową. Owszem, ponieważ nie skupia się ona na jednej podróży, a na wybiórczych wspomnieniach, na esencji z każdej z wypraw. Jednak nie to czyni ją oryginalną spośród wielu. Stefan Czerniecki deklaruje bowiem, że postara się ograniczyć swoją obecność w reportażach do minimum. I faktycznie znika, pozostawiając czytelnika samego z przyrodą, obcokrajowcami czy miejscami religijnego kultu. A efekt i wrażenia wyniesione z lektury, poprzez tak pozornie niewielki zabieg, od razu przybierają zupełnie inne oblicze.

W przeważającej ilości tekstów nie znajdziemy tu uczuć i przemyśleń samego autora, bo w miejscu, w którym powinny one być, podróżnik pozostawia pole do popisu nam – czytelnikom. Trudno więc mówić o sympatii względem niego, a jednak fakt, że zadbał on o tak wyjątkowe uczestnictwo odbiorcy w swoich osobistych wędrówkach, wzbudza poczucie wdzięczności.

Napotykamy tutaj ludzi niebezpiecznych, przed którymi należy uciekać, ale i takich, którzy czekają na nas z otwartymi ramionami. Są ci smutni, przestraszeni, ci podążający złą drogą, ale i tacy, którzy potrafią cieszyć się życiem. A pośród egzotycznych dla nas społeczeństw wciąż malują się pozostałości historii. Stefan Czerniecki nie ogranicza się bowiem wyłącznie do opisywania dnia teraźniejszego. Czasami zasięga przeszłości, autentycznych wydarzeń czy legend, by w pełni nakreślić daną sytuację, by czytelnik mógł na nią spojrzeć we właściwy sposób. Bez tego nie byłoby to możliwe.

Ta publikacja to nie tylko zbiór reportaży, ale też obszerna kolekcja różnorakich zdjęć, spośród których każde jedno kryje w sobie magię chwili. Piękne wydanie z wysoką jakością papieru czyta się i ogląda niczym album najlepszych wspomnień, a jednak warto mieć na uwadze, że nie wszystkie są łatwe do przełknięcia, bo przecież nie zawsze na świecie dzieje się tak, jak powinno.

Książkę polecam wielbicielom literatury podróżniczej. Tutaj wędrówek do wyjątkowych miejsc na świecie na pewno Wam nie zabraknie. I chociaż raczej w większości reportaży dominuje nastrój powagi, autorowi nie brak umiejętności starego gawędziarza. Oczywiście do sędziwego wieku Stefanowi Czernieckiemu brakuje sporo, niemniej jednak czaruje doświadczeniem, a jego kolekcją wrażeń można byłoby obdzielić całkiem pokaźne grono ludzi.

Świetne teksty, które z pewnością rozbudzają chęci do podróży. Stefana Czarneckiego spotkałam już dwukrotnie podczas Targów Książki w Krakowie... Przesympatyczny człowiek o wielkiej pasji oraz niepodważalnym talencie do ich opisywania. Polecam!

Nieszablonowe historie.

Nieszablonowe historie.

• Podróże
  • Podróże
  • XP&R
  • W domowej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Po drugiej stronie