Po drugiej stronie

Wydawnictwo: Bernardinum
7 (12 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Ursa

„Po drugiej stronie” to efekt sześciu lat pracy Stefana Czernieckiego – reportera i eksploratora. W tym czasie wiele się działo w życiu autora. Poznał, na czym polegał futbol według Majów – onegdaj zamieszkujących tereny dzisiejszego Hondurasu. Rozmawiał z prawosławnym batiuszką w jego pustelni pośród rozlewisk Narwi. Uciekał przed podejrzanymi typami w Belize City. Przeglądał się w Cudownym Wizerunku uznawanym za najcenniejszą relikwię Kościoła katolickiego naszych czasów. Podglądał życie Laotańczyków mieszkających w rozlewiskach Nam Ou. Podążał śladami największych z apostołów. Odnajdywał tych, którzy pamiętają mistyczną aureolę romantycznych lat wspinaczki po rodzimych Tatrach, gdy chodzenie po nich nie było jeszcze modne. Dziś częścią swych przeżyć chciałby podzielić się z Czytelnikiem.

Na książkę składa się 40 niezależnych od siebie historii. Takich do czytania podczas jazdy pociągiem, autobusem, tramwajem. Skrojonych w taki sposób, aby czytana w danej chwili mogła stać się dla czytelnika historią danego dnia.

źródło opisu: Strona wydawnictwa

źródło okładki: Strona wydawnictwa

werka777 | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Tym razem zacznę o tego, od czego zaczyna się książka- wstępu. Tak, jak nigdy nie sugerowałam Wam obowiązkowego zanurzenia się w tej krótkiej i często nieistotnej części każdej publikacji, teraz radzę Wam ją przeczytać. Wtedy z pewnością będziecie w stanie o wiele więcej zrozumieć. Wspomniałam uprzednio o tym, że w tym przypadku mamy do czynienia z książką wyjątkową. Owszem, ponieważ nie skupia się ona na jednej podróży, a na wybiórczych wspomnieniach, na esencji z każdej z wypraw. Jednak nie to czyni ją oryginalną spośród wielu. Stefan Czerniecki deklaruje bowiem, że postara się ograniczyć swoją obecność w reportażach do minimum. I faktycznie znika, pozostawiając czytelnika samego z przyrodą, obcokrajowcami czy miejscami religijnego kultu. A efekt i wrażenia wyniesione z lektury, poprzez tak pozornie niewielki zabieg, od razu przybierają zupełnie inne oblicze.

W przeważającej ilości tekstów nie znajdziemy tu uczuć i przemyśleń samego autora, bo w miejscu, w którym powinny one...

CrazyDaisy_MR | 2017-04-20
Przeczytana: marzec 2017

Świetne teksty, które z pewnością rozbudzają chęci do podróży. Stefana Czarneckiego spotkałam już dwukrotnie podczas Targów Książki w Krakowie... Przesympatyczny człowiek o wielkiej pasji oraz niepodważalnym talencie do ich opisywania. Polecam!

Michał | 2016-12-28

Po trzech niezwykle ciekawych i fascynujących książkach Stefana, z niecierpliwością czekałem na jego kolejną książkę. Więc gdy tylko się pojawiła, natychmiast po nią sięgnąłem i...jak dla mnie spory zawód. Książka składa się z 40 opowieści z różnych stron świata, niektóre mają dosłownie po 3-4 strony i nie wnoszą zupełnie nic. Inne to przytoczone wydarzenia historyczne i legendy. Jednak jest kilka opowieści, które były naprawdę ciekawe. Ale to zaledwie ułamek książki. Przyznaję, że ledwo dotarłem do końca. Brak tu tak charakterystycznej dla Stefana akcji i wyczekiwanie co będzie dalej. Tylko z wielkiej sympatii dla Stefana, daję 6 gwiazdek. Według mnie książka powstała "na siłę". Szkoda.

książek: 1994
Yossarian | 2017-07-10