Pluton wyrzutków

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Outlaw Platoon
978-83-08-04978-5
Versatile

PIEKŁO AFGANISTANU Z BLISKA Kto z nas, oglądając w serwisach informacyjnych relacje z Afganistanu, nie zastanawiał się, co tam NAPRAWDĘ się dzieje? Pluton wyrzutków to wspomnienia wojenne Seana Parnella, dowódcy plutonu „zielonych czaszek”, jednego z najbardziej zasłużonych oddziałów wojny afgańskiej, który w 2006 roku był w sercu wojny z islamskimi rebeliantami przy granicy z...

PIEKŁO AFGANISTANU Z BLISKA

Pluton wyrzutków to wspomnienia wojenne Seana Parnella, dowódcy plutonu „zielonych czaszek”, jednego z najbardziej zasłużonych oddziałów wojny afgańskiej, który w 2006 roku był w sercu wojny z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem.

Męstwo i przerażenie, okrucieństwo i współczucie, duma i palący wstyd – wojenna codzienność oficera piechoty amerykańskiej. Ta znakomita książka pozwala znaleźć się na chwilę w samym centrum działań wojennych, poczuć przypływ adrenaliny i prawdziwe emocje oraz obserwować, jak tworzą się wyjątkowe więzi łączące towarzyszy broni na zawsze.

Kolejna eksplozja nad naszymi głowami ścięła korony kilku dalszych drzew i zasypała nas wirującymi gałęziami. Rozpryskowe pociski moździerzowe. Wcześniej nie spotkaliśmy się tutaj z tak zaawansowaną technicznie bronią. Daleko na lewej flance Sabatke stał odważnie pośrodku tej trąby powietrznej, krzycząc do swoich ludzi, żeby się gdzieś ukryli. Pocisk moździerzowy wybuchł zaledwie kilka metrów od niego. Zakrył twarz ręką, ale nie przypadł do ziemi; wciąż wystawiony na kule, krzyczał do swoich ludzi, którzy leżeli na płask wokół jego hummera. Kule rykoszetowały od wozu, wzniecając kłęby pyłu pod nogami Sabatkego. Wydawało się, że nie zważa na niebezpieczeństwo.
(fragment książki)

Porywająca lektura dla fanów Helikoptera w ogniu i Szeregowca Ryana.

Dzięki Plutonowi Wyrzutków znowu poczułem się jak na polu bitwy. To przepełniona pasją opowieść, która pokazuje, że w walce, ludzie na co dzień dramatycznie różniący się od siebie, stają się jednością. Parnell i walczący u jego boku żołnierze to odważni bohaterowie – prawdziwi twardziele.
/Chris Kyle, autor książki 'Cel snajpera'/

Sean Parnell to jeden z najbardziej interesujących współczesnych autorów wojennych, którzy walczyli na frontach w czasie wojny z terrorem – nie było takiego od wielu lat. Jego pierwszoosobowy opis wzmożonych walk w Afganistanie wciśnie czytelnika w fotel.
/Paul E. Vallely, emerytowany Generał Major Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych, były analityk wojskowy FOX News/

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2390/P...»

Aaron | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Sean Parnell to amerykański żołnierz, który jak wielu jego przyjaciół z plutonu po ataku terrorystów na bliźniacze wieże World Trade Center postanowił wstąpić do wojska.
"Pluton Wyrzutków" to książka, która porusza bardzo ważny temat i ukazuje żołnierzy jako tych, którzy zostawiają wszystko i ruszają na misje, ponieważ tam jest ich prawdziwy dom. Ale są to zwyczajni ludzie, mający za oceanem swoje rodziny, które czekają na ich powrót.
Książka w głównej mierze opowiada o losach bohaterskiego oddziału, którego zadaniem jest pilnowanie porządku prawdopodobnie w najniebezpieczniejszym miejscu na Ziemi jakim jest strefa graniczna Afganistanu i Pakistanu.
Dzięki tej relacji możemy poznać prawdziwe oblicze wojny i ludzi, którzy poświęcają się dla tak ważnej sprawy.
"Pluton Wyrzutków" czyta się bardzo szybko, ponieważ jest ciekawie i mądrze napisana. Czytelnik czuje się jakby był na tych trudnych misjach razem z bohaterami i musiał podejmować takie same wymagające decyzje.
Dla osób...

Adrian F | 2017-09-12
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Mnóstwo walki i męskiej przyjaźni. Pomimo jego niewątpliwego bohaterstwa nie utożsamiam się z autorem/narratorem i nie zgadzam się z niektórymi jego decyzjami, pomimo że z przemyśleniami już tak. Dla czytelników żądnych sensacji i opisów współczesnych walk naprawdę solidna pozycja. Autor powinien być autorem sporej ilości FM-ek jeśli ma takie bogate doświadczenie bojowe.

Gośka | 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

"Pluton wyrzutków" to książka z rodzaju tych, które z reguły staram się omijać szerokim łukiem. Oparta na faktach, opisująca brutalność wojny relacja prosto z pola bitwy. Próbowałam kiedyś czytać podobne książki, jednak suchość podawanych faktów, brak plastycznych opisów i fabularyzacji sprawiał, że książki zupełnie mnie nie wciągały. Tym razem na szczęście stało się zupełnie inaczej.

Głównym bohaterem "Plutonu wyrzutków" jest Sean Parnell, porucznik dowodzący "zielonymi czaszkami", młody człowiek, który musi unieść brzemię decydowania o ludzkim życiu. Akcja rozgrywa się w 2006 roku na tuż przy granicy Afganistanu z Pakistanem.. Zadaniem plutonu podlegającego Sean'owi jest utrzymanie porządku i dobrych stosunków z tamtejszą ludnością. Szybko się okazuje, że aby sprostać zadaniu, pluton musi wykazać się ogromnym zgraniem, zmianą priorytetów i odwagą.

Autor nakreślił szczegółowe sylwetki kilku żołnierzy, ukazując czytelnikom proces rodzenia się prawdziwej przyjaźni i niesamowitej...

DziadekDoOrzechów | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

"Pluton wyrzutków" w znacznym stopniu spełnił moje oczekiwania względem książki, która stanowi wyrazistą relację działań wojennych, a zarazem retrospekcję wzmocnioną przez odczucia i głębokie refleksje autora. Sean Parnell wraz z żołnierzami z Drugiego Batalionu 87 Pułku Piechoty przeżył w Afganistanie naprawdę wiele okrutnych, a wręcz dramatycznych wydarzeń. Ich operacje miały miejsce w 2006 roku, w bardzo niebezpiecznym, opanowanym przez talibów rejonie, znajdującym się przy granicy z Pakistanem.
Osobiście największe wrażenie wywarły na mnie mimetyczne opisy krwawych walk z "szuszfolami", tak brutalne, iż na pewno pozostawiły trwałą "bliznę" w psychice wojskowych. Wydarzenia, które mają miejsce w tym dziele, stanowczo moglibyśmy zakwalifikować jako sytuacje graniczne. Emocjonalne nacechowanie tych opisów oraz wierne oddanie szczegółów sprawiało, iż w wyobraźni stawałam się jednym z walczących. To niesamowite jak bardzo można się utożsamić z bohaterami przedstawianej historii oraz...

Roman Dłużniewski | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Sean Parnell i jego 'zielone czaszki'. Afganistan. Dreszcz emocji od pierwszej do ostatniej strony. Głownie dla facetów, ale kobitki też mogą poczytać.

Justyna | 2013-01-02
Przeczytana: 31 grudnia 2012

"Pluton Wyrzutków" to z pewnością książka dla osób o mocnych nerwach. Opisuje ona dzień po dniu życie na misji w Afganistanie. Życie w bazie, wyjazdy na patrole, zacięte walki. Autorzy nie przebierają w opisach, które ociekają brutalizmem. Niestety są tu wmieszane także wątki polityczne, które zrobiły na mnie bardzo negatywne wrażenie. Pokazanie kolejnych sylwetek żołnierzy i ich ślepej mściwości za 11 września przeraziło mnie. Ich radość po masakrach jakie gotują rebeliantom jest nie do opisania. Niestety przykra jest ta amerykańska indoktrynacja w imię wyższych celów.

Szul | 2012-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2012

Zazwyczaj nie dodaję opinii, ale z uwagi na to że książka niedawno miała swoją premierę pomogę niezdecydowanym kupującym.

Pluton wyrzutków to idealna książka dla ludzi, którzy interesują się militarią, historią oraz wojną w Afganistanie.

W bardzo szczegółowy sposób opisuje codzienne życie żołnierzy. Poczynając od wyjazdów na patrole po życie w bazie.

Książka jest bardzo realistyczna i pełna szczegółów można dosłownie przenieść się w tamten zakątek świata.

Pokazano jak tworzą się więzi między żołnierzami,te pozytywne i negatywne.

Przedstawiono struktury dowodzenia w armii i ich 'chore' regulaminy.

Nie ma się wrażenia, że to jest amerykańska propaganda, bohaterowie książki walczą za swoich kolegów na śmierć i życie - to jest główny przekaz Seana Parnella

Polecam książkę czytelnikom : ''Snajper'', ''Przetrwałem Afganistan''

Książka odpowiednia dla osób lubiących reportaże i książki przygodowe.

Mon_Oneil | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Pluton Wyrzutków to historia prawdziwa, opowiedziana przez młodego dowódcę plutonu walczącego w Afganistanie. Krew, braterstwo i walka przechodzi przez książkę w sposób płynny i dobitnie docierający do czytelnika. Jest to niesamowita opowieść o życiu żołnierzy oraz emocjach jakie przeżywają podczas walk w rejonach bazy Barmal w Afganistanie. Pokazane jest również życie w samej bazie, "układy" i niesprawiedliwości, które spotykają tam bohaterów.

W sumie nie spodziewałam się aż tak dokładnej relacji z wojny, którą widziałam tylko w serwisach informacyjnych. Czytając, zmieniłam zdanie odnośnie uczestnictwa wojsk sojuszu w tzw. "nie naszych wojnach". Książka naprawdę godna polecenia. Opisy pozwalają czytelnikowi dosłownie poczuć to, co dzieje się na froncie i z podziwem śledzić dalsze dzieje bohaterów. Czasem z niedowierzaniem, a czasem z pogardą dla niektórych, wczuwamy się w postacie i ich losy, zastanawiając się, co byśmy zrobili na ich miejscu i ile jeszcze wytrzymają.

Książka...

Johnson | 2017-10-25
Na półkach: Wojna, Posiadam, Przeczytane

Bardzo dobra książka opisująca realia walki i uczestnictwa żołnierzy amerykańskich w działaniach wojennych.

Dobrze opisane działania w sytuacjach bojowych, podejście do wroga i opis działań związany z konkretnym postępowaniem poszczególnych jednostek. Sposób prowadzenia działań dość wiernie (jak myślę) oddany pozwala niejako "wejść" w buty żołnierzy i "poznać smak piasku i zapach prochu". Myślę, że pozycja warta uwagi dla każdego z Was, kto choć trochę interesuje się wojskowością U$A i wydarzeniami wojny w Afganistanie.

Język dość prosty, książka nie jest wymagająca, ni to fabularne, ni to dokumentalne, aczkolwiek do poczytania!

Szczerze mogę polecić! Trochę inne (i niewątpliwie lepsze) źródło wiedzy o realiach wojny Amerykanów niż media i filmy amerykańskie. Dowiecie się m.in. dlaczego do magazynków 30nabojowych w standardzie STANAG - żołnierze ładują po 28 nabojów. ;-)

I nie jest prawdą, że to książka tylko dla mężczyzn. Kobietkom polecam również!

Kamil Lee | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Bardzo dobra książka. Czyta się sama. Nie jest przekoloryzowana, nie jest zbyt patetyczna. Jest za do bardzo krwista i brutalna. Czy do dobrze? A jaka jest wojna? Czyż nie krwista i brutalna? Dokładnie tak. Pluton pozwala choć jednym kęsem zasmakować tego co przeżywają na codziennie żołnierze koalicji w Afghanie. Polecam gorąco.
Jednym z niewielu minusów, nie wpływających na odbiór książki jest tłumaczenie,gdyż zawiera dosyć sporo głupich błędów, zazwyczaj w tłumaczeniu sprzętu wojskowego - przykładowo samolot AC130 staje się nagle helikopterem etc. Można na to przymknąć oko, w końcu nie każdy jest specjalistą, czy też pasjonatem, zaś pozostała część polskiej wersji stoi na wysokim poziomie). Polecam!