IX zmiana

Wydawnictwo: Warbook
wojsko, militaria, afganistan, wojna
Różyczka

Służba. Honor. Koleżeństwo. Walka. Strach. Ale również śmierć. Najnowsza powieść Marcina Gawędy prowadzi Czytelnika w najbardziej nieoczekiwane miejsca. Poznajemy Afganistan od podziemi po szczyty gór, a ludzkie emocje od najbardziej szlachetnych po krańcowo destrukcyjne. W Afganistanie stacjonują doświadczeni żołnierze i tacy, dla których walka w tym spalonym słońcem kraju jest pierwszym...

W Afganistanie stacjonują doświadczeni żołnierze i tacy, dla których walka w tym spalonym słońcem kraju jest pierwszym doświadczeniem bojowym. A przecież przyjechali tu zapewniać cywilom spokój i bezpieczeństwo. IX zmiana w powieści Gawędy sama okazuje się celem ataku, a nowy komendant talibów za punkt honoru stawia sobie zabicie jak największej liczby Polaków. Do walki z nim w polskich szeregach staną m.in. znani już z "Rebelii" major Paweł Kalicki i porucznik Tomasz Gazda, wspierani przez takie siły jak GROM, "Nil" czy Samodzielną Grupę Powietrzno-Szturmową.
Przyjdzie im walczyć nie tylko z rebeliantami, ale i z nieufnością Afgańczyków. Pomocna może okazać się w tym "strategia plam oleju", choć pod gradem kul nieprzyjaciela niełatwo będzie ją wprowadzać. Nowa strategia to nowi ludzie, tacy jak antropolog, który w patrolu może okazać się bardzo pomocny. Gorzej, gdy jest nim... kobieta. Jak przełamać stereotypy, jeśli inny sposób patrzenia na ten kraj to jedyna szansa na ocalenie?

źródło opisu: Warbook

źródło okładki: Warbook

Sargento_Garcia | 2013-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

To moja pierwsza książka tego autora. Muszę przyznać, że podchodziłem do niej trochę jak do jeża, bo jakoś do tej pory nie trafiłem na dobrą książkę polskiego autora dotyczącą misji pokojowych.

Już po przeczytaniu pierwszych stron wiedziałem, że strzał w przysłowiową dziesiątkę. Książka jest rewelacyjną mieszanką fikcji i faktów - czytelnik zostaję wciągnięty w wir wydarzeń i bardzo ciężko mu się z niego wyrwać przed przeczytaniem ostatniej strony.

Polecam pozycję nie tylko miłośnikom książek o tematyce militarnej, ale każdemu kto lubi czytać dobre napisane historie o bohaterstwie, przyjaźni i poświęceniu.

Kamil Szaładziński | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Autor w mieszance faktów i fikcji przedstawił dobrze warunki IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Znam z relacji znajomych, którzy uczestniczyli w "pokojowej" misji w Afganistanie jak wyglądała służba, a czytając powieść Gawędy widziałem w beletryzowanej formie ich wspomnienia. Jedynym minusem jest dla mnie kobieca "rola", ale dawno nie spotkałem się w polskich powieściach sensacyjnych z żywymi, a nie papierowymi postaciami kobiecymi. To oczywiście moja subiektywna ocena, lecz mimo to polecam zarówno panom i paniom.

DziadekDoOrzechów | 2013-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2013

"IX Zmiana" to lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się wojną w Afganistanie i chce poznać świat polskich "misjonarzy" z różnych perspektyw. Marcin Gawęda okazał się mistrzem w tworzeniu fikcji do złudzenia przypominającej realny i zarazem brutalny świat Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Autor w kilku przypadkach przedstawił prawdziwe wydarzenia z bardzo ciekawej perspektywy, które tworzyły tło dla wiodącej fabuły. Zastosowany język bywa wulgarny, jednakże doskonale odzwierciedla emocje panujące wśród żołnierzy. Książka od pierwszej strony trzyma w napięciu i bez litości wciąga czytelnika, który przewraca nałogowo strony, by poznać dalsze losy bohaterów oraz problemy Afganistanu. Po raz kolejny nie zawiodłem się na serii książek "Warbook" - zdecydowanie polecam !

esme | 2013-10-10

Książka oddaje klimat wojny w Afganistanie. Autor starannie zmieszał fakty z fikcją. Osobiście była sceptycznie nastawiona do tej lektury, gdyż nie przepadam za tematyką wojenną. Jednak od pierwszych stron zostałam "wciągnięta" w życie bohaterów i ciężko było się z nimi rozstać. Jak najbardziej polecam.

Pawel_S | 2016-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2016

Świetnie się czyta, wciąga z kopytami. Bardzo ciekawa fabuła, świetni bohaterzy. Autentyczne wydarzenia świetnie wplecione w historię - wg mnie super zabieg. Jedna z lepszych książek o współczesnej wojnie jaką czytałem. Kapitalny materiał na scenariusz filmowy!

JACEK5891 | 2013-12-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

bardo dobra i ciekawa fajnie się czyta a co ważne nie nudzi się na 10 stronie bo ciągle jest utrzymane tęp i napięcie polecam

Krzysztof Sawicki | 2015-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Wielowątkowa powieść o zaangażowaniu SZ RP w konflikcie w Afganistanie. Pokazuje realia codziennej walki z terrorystami, ze strachem i ze spartańskimi warunkami.
Bardzo ciekawie napisana książka, przez człowieka, który wie o czym pisze, chociaż sam żołnierzem nie jest. Oczywiście nie jest to stuprocentowe przedstawienie rzeczywistości, ale autor potrafi wprowadzić czytelnika w tamte realia. Nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że momentami czuć namiastkę strachu, który towarzyszy żołnierzom podczas codziennej służby.
Polecam każdemu zainteresowanemu tematyką konfliktów zbrojnych, w szczególności konfliktów asymetrycznych. Wszyscy inni powinni przeczytać, żeby zrozumieć sens misji ISAF.

ZeRT | 2012-10-15
Przeczytana: 13 października 2012

Po przeczytaniu wcześniejszych książek Gawędy na IX Zmianę oczekiwałem z niecierpliwością. Dziewiąta trzyma dobry poziom. Widać, że książka jest sprofilowana na konkretnego odbiorcę posiadającego mniej lub bardziej pobieżną wiedzę na temat realiów polskich sił zbrojnych. Autor z dużym poświęceniem opisuje wykorzystywane przez wojaków gadżety i elementy wyposażenia, na pewno nie jeden gadżeciaż z wypiekami na twarzy czyta opisy ekwipunku.
Marcin Gawenda składa w swojej książce hołd odwadze i poświęceniu polskich żołnierzy uczestniczących w misji w Afganistanie. Brzmi trochę patetycznie, ale jest to element, który ciężko pominąć w opowieści o losach żołnierzy w warunkach wojennych.
Muszę jednak stwierdzić, iż nie wszystkie elementy, które fan militariów uzna za dobre, trafią do czytelnika mniej przygotowanego merytorycznie. Ilość terminów fachowych i nazw własnych jest wręcz przytłaczająca.
Innym elementem, który muszę zaliczyć do wad "Dziewiątej" to wielość postaci, która się...

Filipsky | 2013-09-21
Przeczytana: 20 września 2013

W mojej ocenie książka jest zbyt długa, a wielowątkowa fabuła może wprowadzić czytelnika w lekkie zakłopotanie. Dialogi powieściowych żołnierzy nie zawsze pasują do frazeologii naszych wojaków. Tyle słów krytyki. Pozytywnie oceniam tę książkę, oddaje ona klimat wojny w Afganistanie, sytuacje w niej zawarte mogły się wydarzyć naprawdę. Gawęda ma ogromną wiedzę na temat misji PKW z perspektywy żołnierza, dzięki czemu czytelnik ma możliwość przeniesienia się do surowej krainy u podnóża Hindukuszu. Książka jest bardzo realistyczna i dobrze napisana.

| 2012-12-22
Przeczytana: 12 listopada 2012