www.2012ru.pl

Okładka książki www.2012ru.pl Marcin Ciszewski
Okładka książki www.2012ru.pl
Marcin Ciszewski Wydawnictwo: Warbook Cykl: www (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
www (tom 5)
Warbook
2016-09-14
2011-10-19

Jeżeli czyta się cykl chronologicznie (czyli jako 2 tom Majora a tom 4 Kapitana Jamroza) , ta ta książka jest bez sensu, neguje praktycznie wszystko co się wydarzyło w Majorze i Jamrozie - bo akcja w 2012 dzieję się w Polsce, w której nie widać żadnych wpływów wydarzeń z tamtych książek; duże rozczarowanie i zmarnowany potencjał (można byłoby się pobawić koncepcją pętli czasu jak np. w serialu DARK)

Zgadzam sie z ponizsza opinia Kustosza.
ZAgmatwanie tej czesci serii siega zenitu. Przyznam, ze sie zaczalem gubic, co i jak i z kim.
POczatkowo akcja sie wlecze, rozne sluzby potajmenie dzialaja, dzieci sa porywane, MDS zaginal, a akcja skacze z przeszlosci w terazniejszosc.
NIewatpliwie ostatnie rozdzialy pokazuja zdolnosci autora. Twierdze, jak poprzednio, ze sceny batalistyczne sa wzorowo opisane.

Zgadzam sie z ponizsza opinia Kustosza.

Moja przygoda z twórczością pana Ciszewskiego zatoczyła krąg. Rozpoczynając od 1939, pozbawionej jakiegokolwiek głębszego przesłania pozycji ewidentnie dla nastoletnich miłośników naparzanki, musiałem odczekać dobrych kilka lat, zanim sięgnąłem po Jego kolejną powieść. Był nią Invictus, który na tyle rozbudził me nadzieje, że zaraz wziąłem się za Most we mgle, co te nadzieje ostudziło nieco, ale nie tyle, by z Autorem się pożegnać. Do widzenia mówię teraz, po lekturze 2012, kolejnej kompensacyjnej naparzanki dla chłopców, na dodatek tu i ówdzie pretensjonalnej. Może nawet bardziej niż tu i ówdzie. Machając łapką „pa pa” napiszę jednak jeszcze jedno: szkoda, że pan Ciszewski zajął się literaturą raczej niskich lotów, bo z czysto technicznego punktu widzenia pisze diabelnie dobrze. Mógłby napisać wszystko, gdyby tylko chciał.

Tym razem Marcin Ciszewski przesadził, ostro dał czadu, naprawdę pojechał po bandzie. W tej książce jest wszystko. Polacy, Ruscy, Niemcy, Amerykanie; GRU, CIA i CBŚ; narady w gabinecie Georga Busha i Adolfa Hitlera; intryga która może zmienić losy II wojny światowej, szaleńcze tempo akcji plus klimat jak z filmu „Psy 2” i Otto Skorzenny na deser. Główny wątek rozgrywa się jesienią 2012 roku w Polsce i to moim zdaniem najsłabsza część książki. Znacznie ciekawsze są wątki uzupełniające, dopowiadające historie z poprzednich tomów, np. przebieg wydarzeń w teraźniejszości po zniknięciu Pierwszego Samodzielnego Batalionu Rozpoznawczego. Ta książka jest klamrą dopinającą całą serię.

Przeszarżowana fabuła, żenująco "twardzielskie" dialogi i w zasadzie nic nie zostało z klimatu serii. Cóż poprzednio chwaliłem autora, że mimo mocno fantastycznej konwencji w dość wiarygodny sposób udawało mu się krzyżowanie prawdy i fikcji. Tym razem nie miał nawet takiego zamiaru.

znienacka.com.pl

Piąta i zarazem przedostatnia część serii www. i jak zwykle Ciszewski nie zawiódł moich oczekiwań. Była wartka akcja, niespodziewane zwroty wydarzeń, tajemnice, sekrety i masa cudownego, polskiego humoru. Zakończenia totalnie się nie spodziewałam (zresztą, tutaj wiele rzeczy jest nieprzewidywalnych),dlatego dodatkowo jestem ciekawa, co wydarzy się w ostatnim tomie.

Chyba najsłabsza część z całej serii WWW - choć nadal dobra... Fabuła nieco naciągana, trochę popłuczyny po poprzednich, lecz dla osoby, która "wciągnęła się" w serię - pozycja raczej obowiązkowa... Pozwala na powrót do starych bohaterów i starych schematów, które się sprawdzały, ale niestety nie wnosi nic nowego czy odkrywczego.

Borne Sulinowo i wielka bitwa pancerna trzech armii z różnych epok. Cykl Marcina Ciszewskiego zatacza koło. Polecam!

Wyobraźnia Marcina Ciszewskiego przekracza wszelkie granice, dlatego ta część przemówiła do mnie najmniej. Co jednak nie oznacza, że nie warto się z nią zapoznać. Zakończenie bardzo dobre w aspekcie filozoficznym.

Myślałem że po www 1944 nie może być gorzej, no to jest. Podróże w czasie to juz prawie norma, każdy sobie skacze to w przód to w tył, wplątanie III Rzeszy w cały ambaras to robienie z czytelnika idioty. Końcowy etap książki to Forza Horizon 1944 Tygrysy jeździły też. Natomiast końcówka zrobiła na mnie świetne wrażenie, szczególnie ostatnie zdanie w całej książce, idealne.

Ebook

Ebook