Snajperzy. Antologia opowiadań

Marek Czerwiński Wydawnictwo: War Book kryminał, sensacja, thriller
War Book
2019-04-03
2019-04-03

Bardzo dobrze mi się to czytało.Na zimowe wieczory jak znalazł.

Bardzo dobrze mi się to czytało.Na zimowe wieczory jak znalazł.

"SNAJPER... - żołnierz lub członek innej uzbrojonej formacji wyszkolony w precyzyjnym strzelaniu na dużą odległość, obserwacji i maskowaniu". Powyższa, encyklopedyczna definicja skupia się na roli i sposobie działania wyborowego strzelca, nie dotykając jednak tak ważnych kwestii, jak jego psychika, emocje oraz napięcie, wypełniające świadomość w ułamku chwili, który poprzedza naciśnięcie spustu i odebranie życia celowi... Na szczęście istnieje w naszym kraju autor, który potrafi przedstawić nam życie snajpera w niezwykle barwnym, efektownym, ale także i na wskroś realistycznym stylu. Jest nim Marek Czerwiński, którego to najnowsze dzieło - książka pt. "Snajperzy. Antologia opowiadań", ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Warbook! Poznajmy zatem tę opowieść i odkryjmy prawdę o tych, którzy są jej bohaterami...

Zgodnie z tytułem tej pozycji, składają się na nią publikowane wcześniej na kartach wielu książek opowiadania Marka Czerwińskiego, które są poświęcone snajperom i ich walce. Opowiadania, prowadzące nas sobą w chronologicznym układzie przez historię światowych konfliktów, począwszy od Wielkiej Wojny, poprzez II wojnę światową, a na czasach nam niemalże współczesnych - tj. wojnie afgańskiej i działaniach w Iraku, skończywszy. Znajdziemy tu także kilka premierowych mini opowieści, które to, podobnie jak i pozostałe opowiadania, skupiają naszą uwagę na walce snajperów, sposobie ich działania, jak i wreszcie często bardzo dramatycznych ich losach, które niejednokrotnie zadecydowały o tym, że stali się oni "myśliwymi wojny"...

Książka ta stanowi sobą bardzo intrygujące, efektowne, ale też i w dużej mierze zaskakujące połączenie fabularnej opowieści, ze swoistym wojennym reportażem. Zaskakujące przede wszystkim dla tych czytelników, którzy nie mieli dotąd okazji zetknąć się z twórczością Marka Czerwińskiego. To właśnie oni odnajdą tu bowiem moc technicznych szczegółów, historycznych faktów, czy też skrupulatne opisy postępowania snajperów z jednej strony, z drugiej zaś pasjonujące opowieść o niezwykłych ludziach, ich przewrotnych losach oraz sukcesach i klęskach, jakie dane im było ponieść tak na wojnie, jak i w prywatnym życiu. I w tym wydaje się tkwić właśnie tajemnica wyjątkowości tej pozycji, którą cechują realizm i literacka efektowność, w równie wielkim stopniu!

Wraz z lekturą tej antologii poznajemy blisko 40 niezwykle barwnych opowiadań, które przenoszą nas swoimi stronami w najrozmaitsze zakątki świata i różne okresy historii. Przenoszą w miejsca, gdzie to dochodzi do walki z udziałem snajperów, których poznajemy z imienia i nazwiska, często także ich dramatyczną przeszłość, a nierzadko też i przyszłość, będącą następstwem tejże walki. To twardzi żołnierze, odważne kobiety, a czasami przypadkowi cywile, zmuszeni do walki z karabinem wyborowym w ręku. I choć każda z tych historii jest inna, m.in. z uwagi na czas, miejsce, postęp technologiczny, czy też po prostu losowe wypadki w życiu tych postaci, to za każdym razem opowieść o nich jest fascynującą, dramatyczną, a przy tym bardzo efektowną pod kątem literacko-wojennej narracji. To napięcie, adrenalina, emocje, ale też i autentyczny strach, który wydaje się być nieodłącznym towarzyszem tego fachu. I nie przeszkadza nam tutaj nawet fakt, iż w książce tej brakuje tradycyjnych dialogów, gdyż sam sposób toczenia narracji i zawarte w niej emocje, w pełni nam to rekompensują.

Marek Czerwiński jest wielkim znawcą tematu "snajper i wszystko to, co z nim związane". Wystarczy bowiem kilka pierwszych stron lektury, by zdać sobie sprawę z ogromu wiedzy, jaką autor ten posiada w tym zakresie. Mam tu na myśli chociażby wspaniały rys historyczny rozwoju snajperskiej walki, bardzo szczegółowe opisy poszczególnych rodzajów karabinów i ich specyfikacji, czy też chyba rzecz najważniejszą - fascynujący opis działania snajpera. Opis, obejmujący każdy aspekt operowania strzelca wyborowego, czyli m.in. ułożenie ciała, kąt nachylenia sylwetki, odpowiedni oddech, cierpliwość wyczekiwania, udział warunków atmosferycznych, czy też chociażby zadbanie o kamuflaż oraz drogę ewakuacji. Czytając o tych scenach możemy poczuć się naprawdę tak, jakbyśmy sami tam byli, towarzyszyli tym żołnierzom i czuli na własnej skórze napięcie, w chwili pociągania za spust. Ważne przy tym wydaje się także to, że autor zadbał o przystępność odbioru tej relacji dla każdego czytelnika, nawet i zupełnego laika w kontekście snajperskiej walki.

Kogo zaintryguje swoją efektowną i barwną treścią ta książka w największym stopniu? Oczywiście, bezsprzecznie tych czytelników, którzy szczególnie interesują się tą tematyką, gdyż chyba nie było dotąd w polskiej literaturze podobnej książki, jak ta niniejsza, czyli łącząca w sobie iście encyklopedyczną wiedzę, z fabularną atrakcyjnością przekazu. Z drugiej strony po pozycję tę mogą sięgnąć także jak najbardziej i miłośnicy dobrej, wojennej literatury, których zaintryguje tu tak piękna, emocjonująca i niezwykła podróż przez konflikty naszego świata. Konflikty, widziane oczyma żołnierzy i zwykłych cywilów, którym przyszło walczyć dla ojczyzny, bądź też po prostu o własne życie. Najważniejszym wydaje się bowiem to, że spotkanie z tą książką porywa nas sobą od pierwszej do ostatniej strony, a następnie też i długo nie daje zapomnieć o tych wszystkich bohaterach i ich losach, jakie to mieliśmy przyjemność tu poznać...

Książka pt. "Snajperzy. Antologia opowiadań", to bez wątpienia jedna z najoryginalniejszych pozycji z oferty Wydawnictwa Warbook, co już samo w sobie czyni ją wartą poznania. Wartą poznania także i z innych względów, tj. znakomitej znajomości tematu przez autora, lekkości przekazu w formie pasjonującej opowieści, jak i wreszcie potężnego bagaży emocji i niezwykłych wrażeń, jakie płyną z tej lektury. Marek Czerwiński otwiera przed nami tą książką zamknięty dotąd i jakże tajemniczy świat snajperskiego fachu, którego to odkrywanie strona po stronie, stanowi niezwykle wielką przyjemność. Polecam - naprawdę warto!

2012

"Kto raz zapoluje na człowieka i sprawi mu to przyjemność, nie będzie już dbał o nic innego" - Ernest Hemingway. Zdanie, które prawdopodobnie jest dobrze znane większości strzelców wyborowych. Niech właśnie ten cytat będzie również zachętą do lektury książki „Snajperzy. Antologia Opowiadań” Marka Czerwińskiego. Pozycji, która zdecydowanie powinna zainteresować miłośników militariów i literatury wojennej.

Książka jest zbiorczym wydaniem wszystkich opowiadań autora, w których główną rolę odgrywają strzelcy wyborowi i snajperzy. Teksty na przestrzeni lat pojawiały się w innych publikacjach pana Marka Czerwińskiego, nadszedł jednak odpowiedni czas na to, aby zebrać wszystko razem i wydać w zbiorczym wydaniu. W książce znalazło się również miejsce na kilka zupełnie nowych historii, które niebyły wcześniej dostępna dla szerszego grona odbiorców.

Parafrazując popularne powiedzenie: „piechur strzela, a Pan Bóg kule nosi”. W przypadku snajperów (należy rozróżnić snajpera i strzelca wyborowego, są to zupełnie dwie odmienne funkcje, na potrzeby poniższego tekstu będę jednak używał nazewnictwa „snajper”),jest jednak zupełnie inaczej. Tylko oni decydują kto stanie się ich celem, a każda wystrzelona kula musi być 100% celna. Fach wymagający nie tylko sokolego wzroku, ale również niesamowitej cierpliwości, nadludzkiej wręcz odporności na stres (kiedyś gdzieś przeczytałem, że kariera snajpera kończy się w momencie, kiedy zaczyna on widzieć twarze swoich celów) i wysportowanego ciała. Mogłoby się wydawać, że strzelanie z odległości zapewnia strzelcowi stosunkowe bezpieczeństwo. Nic jednak bardziej mylnego. W książce kilkukrotnie pojawi się stwierdzenie, że snajper jest jak saper, myli się tylko raz. Kiedy napotka on na swojej drodze, kogoś podobnego do siebie wiadomo, że jeden z nich będzie musiał zginąć. Nawet poddanie się nie jest gwarancją przeżycia, w wielu przepadkach lepsza jest szybka śmierć niż potencjalna niewola. Najlepszym podsumowaniem pracy snajpera, jest zdanie umieszczona na tylnej okładce książki.

„Naszą firmą jest wojna a produktem śmierć”.

Przejdźmy jednak do kwestii najważniejszej, czyli treści. Opowiadania zaserwowane czytelnikowi w książce są ułożone w sposób chronologiczny. Od czasów I Wojny Światowej na bardziej współczesnych konfliktach zbrojnych kończąc. Znaczną część tytułu, obejmują historie z okresu II Wojny Światowej. Na pewno spodoba się to pasjonatom tego okresu historycznego. Zresztą znaczna obszerność teksu, dotycząca właśnie tych czasów, nie powinna dziwić nikogo. Przecież to właśnie ten konflikt dobitnie pokazał jaka siła drzemie w snajperach i od tego właśnie momentu ich fach nabierał znaczenia w armii, ciągle ewoluując wraz z ze stosownymi szkoleniami. Opisane historie czyta się bardzo dobrze, często mając nawet wrażenie lektury literatury faktu (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Każda kolejna historia przybliża czytelnikowi „pracę” snajpera, prezentując wszystkie wady i niebezpieczeństwa tego zawodu. Autor starał się unikać mocno fachowego języka (sam o tym wspomniał we występie książki),aby jego dzieło było bardziej przejrzyste dla mniej zorientowanego czytelnika, jednak nie dało się go wyeliminować całkowicie. Pewne zwroty i wyrażenia mogą więc być mało jasne dla ludzi, którzy nie fascynują się militariami. Szczególnie widać to na przykładzie jednego z rozdziałów, który zamienia się w mocno naukowy wywód, w którym można przeczytać o trajektoriach kuli, odpowiednich nastawach celowniczych itp. (jest to jednak tylko kilka stron, które zawsze można pominąć). Nie zabrakło tu również mocniejszego języka, obrazującego to, co kula karabinowa robi z ciałem człowieka, lub co może czekać snajpera w momencie, kiedy zostanie złapany przez wroga.

Cała recenzja na stronie:

Bardzo fajny zestaw opowiadań o zmaganiach snajperów.
Opowiadania mamy ułożone chronologiczne zaczynamy od pierwszej wojny światowej a kończymy na wojnie w Iraku i Afganistanie.
Dostaniemy tu naprawdę masę informacji o samej pracy snajpera o tym jak należy obliczać korekty ze względy na odległość, kierunek wiatru i kąta oddania strzału.
Dostajemy przegląd snajperów ze wszystkich krajów które brały udział w globalnych konfliktach. Tak więc spędzimy czas ze snajperami niemieckimi, rosyjskimi, angielskimi, amerykańskim ale także wolnymi strzelcami którzy brali udział w konfliktach jako najemnicy.
Fajnym smaczkiem jest dodanie historii snajperów którzy zostali nimi z przypadku, np. chłopakiem który miał chronić wioskę na Wołyniu (nie udało się a potem ucząc się podczas mszczenia się na zabójcach swojej rodziny i znajomych).
Naprawdę dobra i solidna pozycja.

Bardzo fajny zestaw opowiadań o zmaganiach snajperów.
Dostajemy przegląd snajperów ze...

• Wojenne
  • Literatura piękna