Dzieje zdrajcy. Szczęsny Potocki

Seria: Z medalionem
Wydawnictwo: Śląsk
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Szczęsny Potocki urodził się w 1753 roku. Był polskim politykiem początkowo związanym ze Stanisławem Augustem Poniatowskim, lecz działania Potockiego były prorosyjskie. Był współtwórcą konfederacji targowickiej, a także został uznany za zdrajcę w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Po wyjeździe do Rosji zdeklarował lojalność carycy Katarzynie.

źródło opisu: Wydawnictwo Śląsk 1988

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Paweł | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Często zastanawiam się czym kierują się w swoim działaniu ludzie jednoznacznie potępieni, zarówno przez swoje ówczesne środowisko, jaki i przeklęci przez następne pokolenia. Intryguje mnie jakie to racje przyświecają osobom, które łamią elementarne prawa moralne, naturalne, elementarne zasady obowiązujące w danym środowisku w danych czasach. Próbuję ustalić jakie logiczne motywacje powodują takimi „wujkami samo zło”. Bohater, a właściwie antybohater książki Jerzego Łojka, to największy zdrajca w historii narodu polskiego - Szczęsny Potocki. Jego osoba całkowicie wyłamuje mi się z dotychczasowej metody oceniania takich indywiduów. Po pilnej lekturze książki wnioskuję, że ten człowiek, który uczestniczył w zniewalaniu naszej ojczyzny na 123 lat, nie miał żadnych zdefiniowanych motywacji. Jego działania były skierowane między innymi przeciw własnej warstwie społecznej, przeciwko swoim własnym interesom. Autor tłumaczy tę dziwaczną postawę trzema głównymi przesłankami. Pierwsza to -...

Witold Lisek | 2014-01-17
Przeczytana: 16 lutego 2014

Po prostu wyjątkowa kanalia.
Naczelny likwidator Rzeczpospolitej i najzagorzalszy wielbiciel Petersburga.
Całkowite ogłupienie polityczne i upodlenie moralno-patriotyczne.

Wspaniała charakterystyka psychologiczna Szczęsnego Potockiego(mimo najtroskliwszej opieki edukacyjnej Szczęsny rozwijał się umysłowo nadzwyczaj powoli,a w końcu zatrzymał się na poziomie zaledwie przekraczającym granice debilizmu ..... był osobnikiem psychicznie bardzo słabym,intelektualnie ograniczonym,niezdolnym do samodzielnego myślenia).
Najbardziej tępy umysł Korony ,którego charakteryzowzał upór i lenistwo umysłowe.
Intelektualny pokurcz.
Bardzo szeroko nakreślone tło epoki.
Podoba mi się stwierdzenie,że wyżej rozwinięta inteligencja łączy się zazwyczaj z poczuciem humoru”
Łojka uwielbiam pasjami.

książek: 1942

Rzetelne opracowanie ukazujące sylwetkę Stanisława Szczęsnego Potockiego -pana na Tulczynie , który haniebnie zapisał się w historii Polski i uchodzi po dziś dzień za symbol zdrajcy.
Oprócz samej postaci Potockiego bardzo dobrze ukazana sytuacja społeczno-polityczna II połowy XVIII w. i początku XIX w.
Autor starał się również wyjaśnić czym kierował się Szczęsny Potocki i co go skłoniło do wejścia na drogę zdrady.

Warto przeczytać !

almos | 2015-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Znakomicie napisana historia życia magnata, który w decydującym stopniu przyczynił się do upadku Polski w XVIII wieku. Profesor Łojek pisze tak, że czyta się ową biografię jak powieść sensacyjną. Przy okazji mamy świetnie przedstawiony tragiczny okres historii Polski: upadek państwa i rozbiory w końcu XVIII wieku. Słuchałem audiobooka w znakomitej interpretacji Ksawerego Jasieńskiego.

Rzecz dzieje się w wieku XVIII, gdy ród Potockich doszedł dosyć szybko do olbrzymiego majątku, zgromadzonego przez ojca Szczęsnego, Franciszka Salezego, poprzez korzystną kombinację spadków i ożenków. A wówczas mierzyło się wartość magnata wielkością jego majątku i ilością poddanych. Zatem Szczęsny bez swojej zasługi, wręcz przeciwnie, bo przez całe życie uchodził za miernotę, został najbogatszym polskim magnatem.

Szczęsny Potocki wywarł, mimo swojej tępoty, olbrzymi i negatywny wpływ na historię Polski, były to bowiem czasy (do których wielu tęskni) gdy o pozycji i wpływach człowieka decydowały...

Elevander | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Książka Jerzego Łojka przybliża w popularnej formie wyjątkowo negatywną w polskich dziejach postać, zdrajcę par excellence Szczęsnego Potockiego. Autor w oparciu o trudno dostępny i niestety rozproszony przez zawieruchę wojenną materiał źródłowy stara się rekonstruować życie twórcy konfederacji targowickiej, ze szczególnym uwzględnieniem jego działań politycznych w okresie 1788-1795. Portret zdrajcy jest pełen różnorodnych odcieni czerni. Głupota, prostactwo, brak charakteru, zaprzaństwo - wszystkie te cechy znakomicie pasują do postaci Potockiego. Łojek poświęca także miejsca kwestiom trzech małżeństw głównego bohatera: z Gertrudą Komorowską, Józefiną Mniszech, Zofią Glavani-Wittową. Aż dziw bierze, że działania takiej kanalii, jak Szczęsny, dały asumpt do powstania dwóch znakomitych dzieł literatury polskie: "Sofijówki" Trembeckiego i "Marii" Malczewskiego.

Cała książka pełna jest wieloaspektowej krytyki polskich elit schyłku XVIII stulecia. Dotyczy to zresztą absolutnie...

Mel | 2014-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2014

Razem z opisem życia Szczęsnego Potockiego dostajemy "kawał" dobrego opracowania na temat ówczesnej sytuacji politycznej w Polsce. Bardzo dużo szczegółów dotyczących rządów targowicy i drugiego zaboru. W tle oczywiście caryca Katarzyna, Potiomkin. Sporo jest też o "pięknej" Zofii Wittowej-Potockiej, co zachęca do zapoznania się również z jej biografią.

Małgorzata48 | 2012-06-30
Przeczytana: styczeń 2012

Polecam lekturę tej książki, która jest kompleksową, rzetelną pod względem historycznym, powieścią historyczną (źródła, przypisy, komentarze), przedstawiającą losy magnata ukraińskiego, wielkiego hetmana koronnego, targowiczanina - Szczęsnego Potockiego i ukazującą haniebną rolę jaką odegrał w procesie upadku niepodległości naszego kraju.
Warto tę książkę przeczytać razem z inną powieścią historyczną Jerzego łojka ; Dzieje pięknej Bitynki (patrz moja opinia), która opisuje dzieje życia trzeciej żony Szczęsnego, Zofii Potockiej oraz wzajemne relacje między tymi dwoma, kontrowersyjnymi osobowościami, tak negatywnie ocenianymi przez współczesnych i potomnych. Obie książki oddają także atmosferę życia obyczajowego, towarzyskiego znamiennego dla schyłku XIX XVIII i XX wieku, na tle wielkich zmian politycznych, które doprowadziły do zniknięcia Polski z mapy Europy. 123 lata.
Warto także przeczytać "Ogród Afrodyty" Ewy Stachniak która jest zbeletryzowana opowieścią o życiu tych dwu...

Marek | 2016-03-07

Moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się epoką stanisławowską zwłaszcza okresem Sejmu Wielkiego i czasu dwóch ostatnich rozbiorów Polski. Treść bardzo czytelna, nieskomplikowana, książka posiadająca wszystkie cechy dobrej biografii. Polecam każdemu pasjonatowi historii osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej.

kazikowy | 2019-02-05
buttergirl | 2018-10-18