Barbara Tuchman

- Pisze książki: literatura piękna, powieść historyczna, reportaż, historia
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzona: 30 stycznia 1912
- Zmarła: 6 lutego 1989
Amerykańska pisarka (córka bankiera Maurice'a Wertheima i, po matce, wnuczka H.Morgenthaua, brytyjskiego ambasadora w Turcji Osmańskiej) publikująca popularyzatorskie dzieła historyczne, oparte jednak na szerokim materiale źródłowym. Zaczynała karierę jako dziennikarka - pracą korespondenta dziennika "The Nation" (właścicielem był jej ojciec), m.in. podczas Wojny Domowej w Hiszpanii. Pobyt w Hiszpanii posłużył jej do zebrania materiałów do pierwszej książki historycznej nt. stosunków hiszpańsko-brytyjskich "The Lost British Policy: Britain and Spain Since 1700" (1938). W czasie II Wojny Światowej pracowała w amerykańskim Biurze Informacji Wojennej. Dwukrotna laureatka nagrody Pulitzera: za "Sierpniowe salwy" (1963) i "Stilwell and the American Experience in China" (1971). Wykładała na kilku uniwersytetach w USA, otrzymała kilka prestiżowych doktoratów honoris causa, autorka wielu bestsellerów.
- 275 przeczytało książki autora
- 1 020 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Gdy pewien współczesny pisarz chciał przedstawić punkt widzenia oligarchii okręgu, posłużył się terminologią jeździecką: w ich pojęciu, pisał, społeczeństwo składało się „z nielicznej, wyborowej arystokracji, urodzonej w butach i ostrogach po to, aby jeździć na koniu, i z wielkiej, bezimiennej masy, urodzonej z siodłem na grzbiecie i uzdą po to, aby służyła za konia”.
Gdy pewien współczesny pisarz chciał przedstawić punkt widzenia oligarchii okręgu, posłużył się terminologią jeździecką: w ich pojęciu, pisa...
Rozwiń ZwińKiedy zabrzmiało wezwanie (do wojny) robotnik, o którym Marks powiedział, że nie ma ojczyzny, identyfikował się z krajem, nie z klasą. Okazało się, że jest członkiem krajowej wspólnoty jak każdy inny. Siła jego antagonizmu, która miała obalić kapitalizm, znalazła lepszy cel w cudzoziemcu. Klasa robotnicza poszła na wojnę chętnie, nawet ochoczo, tak jak klasa średnia, jak wyższe sfery, jak wszyscy.
Kiedy zabrzmiało wezwanie (do wojny) robotnik, o którym Marks powiedział, że nie ma ojczyzny, identyfikował się z krajem, nie z klasą. Okaza...
Rozwiń ZwińJeżeli jesteś gotów dziś, po cóż czekać do jutra? Jeśli dziś nie jesteś gotów, jeszcze mniej będziesz jutro.
Jeżeli jesteś gotów dziś, po cóż czekać do jutra? Jeśli dziś nie jesteś gotów, jeszcze mniej będziesz jutro.
DYSKUSJE