Niemcewicz od przodu i tyłu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
literatura piękna
joly_fh

Karol Zbyszewski (1904-1990) - prozaik, publicysta i satyryk. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w wileńskim "Słowie", "Prosto z mostu", "Czasie". Walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie pozostał w Anglii, przez czterdzieści lat pracował w londyńskim "Dzienniku Polskim". Zasłynął kontrowersyjną książką Niemcewicz od przodu i tyłu, która była...

Zasłynął kontrowersyjną książką Niemcewicz od przodu i tyłu, która była jego niedoszłą pracą doktorską, nieprzyjętą przez Uniwersytet Warszawski (wyd. 1939). Jest ona dobrze udokumentowaną dziennikarską satyrą, pamfletem na XVIII-wieczną Polskę w przededniu jej upadku.

Autor nie oszczędza nikogo ze znanych osobistości epoki: wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora Powrotu posła. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów.

Autor Niemcewicza... tworzy obraz jakiegoś makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater - król, dyryguje. Polacy sięgali do przeszłości z powagą, aby czerpać stamtąd natchnienie, pocieszenie lub naukę. Zbyszewski przeciwstawiał się takiemu nastawieniu, spojrzał na historię Polski dla zabawy, dziennikarskiej satyry i powierzchownej karykatury.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

kaskada | 2018-02-03

Obowiązkowa lektura dla każdego!. Odpowiedź na pytanie czym są Polskie demony , polskie piekiełko i czemu upadła I Rzeczpospolita.
Czytasz i śmiejesz się co chwilę bo napisane jak najlepsza farsa. Nabzdyczenie, wielkie słowa, Bóg, Honor i Ojczyzna na sztandarach a pod spodem wielka pustka i własny interes. To śmiech przez łzy .Bo dokładnie to samo widzisz wokół siebie .

Jeśli cokolwiek miałbym powiedzieć o tej książce co nie zostało dotychczas powiedziane, to to, że powinna być lekturą szkolną. Amen.

Magnat | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Nic dodac, nic ujäc...czas plynie, a tak niewiele sie zmienilo....
Nie mieszkamy w jednej izbie ze swiniami, dzieci nie s+++ gdzie stojä, troche lepsza kultura w obsludze nozem i widelcem....lecz w polityce i na stanowiskach nic sie nie zmienilo prawie....

Cedrowski Cedrowski | 2017-01-28

Klasyk! o naszym warcholstwie, głupocie, upadku i historiografii. W wielu miejscach przesadzony, ale dzięki temu bardziej wyrazisty. Ku przestrodze każdy Polak powinien przeczytać, żeby zobaczyć jak się skończyła "złota Sarmacja".

pietrych | 2016-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2016

Z takim podejściem do historii jeszcze się nie spotkałem. Nie sądziłem, że czytając o polityce osiemnastowiecznej Polski będę śmiał się w głos. A tak właśnie było.

Dominik eS | 2016-10-25

Warto przeczytać recenzję tej książki napisaną w chwilę po jej wydaniu przez Stanisława Piaseckiego (Prosto z Mostu, 30.04.1939):

Alexa_Marie | 2015-07-14

Niezwykła książka, która ukazuje w sposób brutalny i niebywale dowcipny prawdę historyczną o Rzeczpospolitej przed rozbiorami. Czytałam ją i zanosiłam się śmiechem. Autor sprzeciwił się wszelkim konwencjom, więc czytelnicy przyzwyczajeni do pompatycznej, odhumanizowanej wersji historii, nauczanej w szkolnej ławce, mogą poczuć się zszokowani. Autor nie pisze o pomnikach, ale o ludziach z ich przywarami, grzeszkami i mentalnością z czasów, w których żyli. Słynne obiady czwartkowe już nigdy nie będą takie same :)

Alexa_Marie | 2015-07-14

Niezwykła książka, która ukazuje w sposób brutalny i niebywale dowcipny prawdę historyczną o Rzeczypospolitej przed rozbiorami. Czytałam ją i zanosiłam się śmiechem. Autor sprzeciwił się wszelkim konwencjom, więc czytelnicy przyzwyczajeni do pompatycznej, odhumanizowanej wersji historii nauczanej w szkolnej ławce, mogą poczuć się zszokowani. Autor nie pisze o pomnikach, ale o ludziach z ich przywarami, grzeszkami i mentalnością z czasów, w których żyli. Słynne obiady czwartkowe już nigdy nie będą takie same :)

Malkiem | 2015-05-29
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Może i autor ma lekki styl, ale do wszystkich bohaterów odnosi się z taką pogardą, że książka sama w sobie jest nieprzyjemna.

jgalka | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2012

Miał byc doktorat a nie byl, za szczerosc