Niemcewicz od przodu i tyłu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
joly_fh

Karol Zbyszewski (1904-1990) - prozaik, publicysta i satyryk. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w wileńskim "Słowie", "Prosto z mostu", "Czasie". Walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie pozostał w Anglii, przez czterdzieści lat pracował w londyńskim "Dzienniku Polskim". Zasłynął kontrowersyjną książką Niemcewicz od przodu i tyłu, która była...

Zasłynął kontrowersyjną książką Niemcewicz od przodu i tyłu, która była jego niedoszłą pracą doktorską, nieprzyjętą przez Uniwersytet Warszawski (wyd. 1939). Jest ona dobrze udokumentowaną dziennikarską satyrą, pamfletem na XVIII-wieczną Polskę w przededniu jej upadku.

Autor nie oszczędza nikogo ze znanych osobistości epoki: wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora Powrotu posła. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów.

Autor Niemcewicza... tworzy obraz jakiegoś makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater - król, dyryguje. Polacy sięgali do przeszłości z powagą, aby czerpać stamtąd natchnienie, pocieszenie lub naukę. Zbyszewski przeciwstawiał się takiemu nastawieniu, spojrzał na historię Polski dla zabawy, dziennikarskiej satyry i powierzchownej karykatury.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

wiking | 2013-04-27
Na półkach: Patriotyczne

Wielu recenzentów tej książki popełnia zasadniczy błąd traktując ją jako pamflet, coś dla rozrywki i zabawy pełnej dziennikarskiej satyry i powierzchowności. Nic bardziej mylnego – cokolwiek pojawia się na łamach tego odrzuconego doktoratu jest oparte na źródłach i oprócz tytułu nic tu nie jest zmyślone. To wstrząsający i dramatyczny do bólu obraz końca Rzpiltej, to także żywy dowód na geniusz pisarski Zbyszewskiego i jego trzeźwy osąd sytuacji panującej w Ojczyźnie pod koniec XVIII w.
Autor ma wiadomości na napisanie pół tuzina rozpraw doktorskich, które w większości wyglądają jak coś pośredniego między sprostowaniem urzędowym, a obwieszczeniem o licytacji. Ta jedna jest inna i dlatego musiała spotkać ją sromotna porażka. Świetlane głowy profesorskie popełniły ten sam błąd co większość recenzentów odbierając rozprawie autentyczność. Wszak to tylko prześmiewczy język, maskujący rozpacz autora, który nie może ludzi doprowadzających Polskę do upadku, przedstawiać w korzystnym...

Maria | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Warto przeczytać tę książkę. Obraz Polski wygląda jak w karykaturze, ale niestety .. jest prawdziwy. Jak ktoś nie czytał wcześniej Łysiaka "Milczących psów", to z tej książki się dowie, że nie mamy czego świętować 3 maja, a Krasicki ze swoją satyrą "Do króla" to oświeceniowy TVN.
Historia się powtarza, demoralizacja i ciemnota w podobnym natężeniu występuje współcześnie. Nie jest mi do śmiechu po tej książce. Polecam najgoręcej!

Alexa_Marie | 2015-07-14

Niezwykła książka, która ukazuje w sposób brutalny i niebywale dowcipny prawdę historyczną o Rzeczypospolitej przed rozbiorami. Czytałam ją i zanosiłam się śmiechem. Autor sprzeciwił się wszelkim konwencjom, więc czytelnicy przyzwyczajeni do pompatycznej, odhumanizowanej wersji historii nauczanej w szkolnej ławce, mogą poczuć się zszokowani. Autor nie pisze o pomnikach, ale o ludziach z ich przywarami, grzeszkami i mentalnością z czasów, w których żyli. Słynne obiady czwartkowe już nigdy nie będą takie same :)

monika | 2012-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

świetnie się czyta. Obraz Polski z okresu rozbiowowego podany w arcyciekawej formie , językiem bezposrednim ,rubasznym. Wina za rozpad Polski ze strony króla-Kluchosława, magnatów-rublochłapów, pazernych i rozpustnych biskupów, panoszącej się prywaty, obojetnej ,pijanej , obżartej i kopulującej na każdym kroku szlachty. Państwo tak rozpuszczone nie miało szansy na egzystencję wsród chciwych i żarłocznych sąsiadów.

lilla | 2014-02-27

Nietypowa biografia. Życie i epoka Niemcewicza w krzywym zwierciadle. Książka napisana w ironią i humorem.

Konkwistadorrr | 2013-04-09
Przeczytana: 2000 rok

Myślałem, że padnę ze śmiechu jak czytałem tą książkę. Coś nieprawdopodobnego. To książka historyczna, dotycząca Polski z XVIII wieku. Dowiedziałem się także, że jest to praca doktorska K. Zbyszewskiego, która została odrzucona. Dlaczego? Hmm, właśnie dlatego warto się z tym co w książce zapoznać. No fakt, generalnie wszystko jest tu prześmiane - od świeckich do duchowieństwa pisząc ogólnie. Poza tym wiele kontrowersji związanych z tym, że pewne mity zostają obalone. Ale broń Boże nie w jakiś chamski "lewacki" sposób, nie tak by coś wyśmiewać z nienawiści do tego co polskie, do tego co tradycyjne i tym samym piękne. Czytając to wiele lat temu do dziś mam wrażenie, że to wszystko z powodu troski autora o Polskę. Ta praca doktorska to być może swego rodzaju krzyk o przebudzenie. Nie wiem, jak to tak rozumiem obecnie.
Poza tym bardzo wiele humoru. Szczególnie polecam historię o polowaniu gdzie zamiast pocisku w strzelbie był orzech czy żołędź, nie pamiętam. Historia...

Tom_Beton | 2011-07-14

Odrzucona rozprawa doktorska, która okazała się celnym dissem na skostniałe struktury uniwersyteckie i uprawianą w ich kuluarach historiografię.

Alexa_Marie | 2015-07-14

Niezwykła książka, która ukazuje w sposób brutalny i niebywale dowcipny prawdę historyczną o Rzeczpospolitej przed rozbiorami. Czytałam ją i zanosiłam się śmiechem. Autor sprzeciwił się wszelkim konwencjom, więc czytelnicy przyzwyczajeni do pompatycznej, odhumanizowanej wersji historii, nauczanej w szkolnej ławce, mogą poczuć się zszokowani. Autor nie pisze o pomnikach, ale o ludziach z ich przywarami, grzeszkami i mentalnością z czasów, w których żyli. Słynne obiady czwartkowe już nigdy nie będą takie same :)

Magnat | 2017-03-04
Przeczytana: 04 marca 2017

Nic dodac, nic ujäc...czas plynie, a tak niewiele sie zmienilo....
Nie mieszkamy w jednej izbie ze swiniami, dzieci nie s+++ gdzie stojä, troche lepsza kultura w obsludze nozem i widelcem....lecz w polityce i na stanowiskach nic sie nie zmienilo prawie....

iznogud | 2010-03-29

Książka naprawdę świetna - jedna z moich ulubionych. Zbyszewski posługuję się tak barwnym i złośliwym językiem, że zawstydził mnie w tej dziedzinie. Polecam!