Everneath

Okładka książki Everneath Brodi Ashton
Okładka książki Everneath
Brodi Ashton Wydawnictwo: Balzer & Bray Cykl: Podwieczność (tom 1) fantasy, science fiction
Podwieczność (tom 1)
Balzer & Bray
2012-01-24
2012-01-24
9780062071132

Okładka książki My Contrary Mary Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
My Contrary Mary Brodi Ashton, Cynth...
Okładka książki My Calamity Jane Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
My Calamity Jane Brodi Ashton, Cynth...
Okładka książki Moja Jane Eyre Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
Moja Jane Eyre Brodi Ashton, Cynth...
Okładka książki Moja Lady Jane Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows
Moja Lady Jane Brodi Ashton, Cynth...

To chyba najdziwniejsza książka jaką czytałem, a czytałem już sporo dziwnych rzeczy ;-)

Jest to opowieść luźno inspirowana mitem o Orfeuszu i Eurydyce. Przez sporą część historia ma raczej depresyjny klimat.

Co mi się nie podobało? Po pierwsze ten raczej przygnębiający klimat i fatalistyczne nastawienie głównej bohaterki.

Po drugie - częste retrospekcje, które tylko częściowo zaspokajały ciekawość i odpowiadały na pytania, co doprowadziło do sytuacji, w której znalazła się bohaterka. Może niektórzy uznają to za zaletę - taka wolno odkrywana tajemnica może wzbudzać ciekawość (i może po części to właśnie skłaniało mnie do dalszego czytania),ale ja wolę liniowe historie, które toczą się od początku do końca.

Dlaczego więc oceniłem tę książką jako "dobrą"? Bo jednak mnie wciągnęła i to tak bardzo, że mam zamiar przeczytać całą serię. Poza tym, chociaż z początku klimat jest raczej przygnębiający, to z czasem jest lepiej. Poza tym lubię historie o miłości, która wymaga by o nią walczyć. Oby tylko ta historia skończyła się dobrze, nie tak jak oryginalny mit o Orfeuszu.

Myślę, że książka może się spodobać, chociaż na pewno nie wszystkim. Jeśli komuś podobała się "Melancholia Sukuba" (to zupełnie inna historia, ale w moim odczuciu ma podobny klimat),to być może spodoba mu się i ta pozycja.

Po drugie - częste retrospekcje, które tylko...

Lekki romans fantasy dla nastolatków. Fajnie, lekko się czyta.

Lekki romans fantasy dla nastolatków. Fajnie, lekko się czyta.

Polecano mi bardzo tę serię, ale przyznam, że tom pierwszy mnie zniechęcił. Sięgnę po kolejny, ale z dużą wątpliwością. Podowały mi się tu elementy mitologii, to zdecydowanie na plus.

Temat ma wielki potencjał choć autorka prawie wcale go nie wykorzystała. Bardzo męczyło mnie czytanie i cieszyłam się gdy dotarłam do końca. Jako wielbicielka fantastyki opartej na mitologii mogę szczerze powiedzieć, że "Podwieczność" to tytuł za który można się zabrać w momencie gdy w Waszej biblioteczce nie zostało już nic innego. Trzyma w napięciu dopiero na sam koniec i - niestety - na krótką chwilę. W każdym rozdziale można znaleźć wiele błędów stylistycznych oraz gramatycznych co odstrasza. Mimo to dam szanse drugiej części.

Jakie to osobliwe uczucie sięgnąć po książkę przeciętną. Taką, która nie jest ani wybita ani bardzo zła. Taką, która mogłaby być lepsza, ale nie jest. Taką, w której świat przedstawiony i akcja zamykają się w jednym wątku i nagłówku pod rozdziałem opisującego miejsce i czas. W której jedyną rzeczą rozróżniającą bohaterów jest ich płeć i imiona. Mogłoby być lepiej, mogłoby to być coś pokroju Meg Cabot. Choć z drugiej strony mogłoby być znacznie gorzej.
Finalnie otrzymujemy powieść, którą nawet trzynastolatka nie uznałaby za dobrą.
Nic dodać nic ująć.

Nikki Beckett wraca do swojego życia, rodziny i przyjaciół po tym jak nagle zniknęła w Podwieczności. Jednak jej czas na powierzchni jest ograniczony. Dziewczyna ma tylko sześć miesięcy, aby pożegnać się z bliskimi. Albo spróbować oszukać swoje przeznaczenie.
Sam pomysł zaczerpnięty z mitologii greckiej (mit o Orfeuszu i Eurydyce) był ciekawy jednak pojawił się problem z wykonaniem, gdyż nie potrafię kompletnie wczuć się w świat stworzony przez autorkę. Można powiedzieć, że przez 70% książki zastanawiałam się o co tutaj chodzi, dopiero pod koniec zostało to mniej więcej wyjaśnione. I też w ostatnich rozdziałach rozgrywa się cała akcja powieści, reszta jest pewnego rodzaju wprowadzeniem oraz zapiskiem myśli dziewczyny.
Mamy klasyczny motyw dziewczyny nieświadomej swojego uroku, w której zakochany jest chłopak o złotym sercu. Mamy też Cole, członka zespołu rockowego oraz główny powód zniknięcia Nikki. Co do jego postaci mam mieszane uczucia - z jednej strony sytuacja dziewczyny to (w dużej zasłudze) jego wina, natomiast mam wrażenie, że może należeć do tych bohaterów, którzy mimo złej otoczki są tymi dobrymi.
Mimo że bardzo chciałam polubić świat tutaj przedstawiony, nie udało się to. Jeśli kiedyś trafi mi się okazja, to spróbuje przeczytać ostatnie strony finałowej części, żeby zobaczyć jak potoczyły się losy bohaterów, jednak nie zamierzam czytać kolejnych części.

Świetne połączenie romansu i mitologii. Powieść bardzo ciekawa i zaskakująca!

Świetne połączenie romansu i mitologii. Powieść bardzo ciekawa i zaskakująca!

Seria ma potencjal, wiec jak na razie daje jej tylko 7 gwiazdek😛
Wiele rzeczy przewidzialam i wszystko skonczylo sie tak jak myslalam xD
Mam nadzieje ze autorka zaskoczy mnie w nastepnej czesci... bo zapowiada sie obiecujaco i mam nadzieje zaskakujaco😁

Seria ma potencjal, wiec jak na razie daje jej tylko 7 gwiazdek😛
Wiele rzeczy przewidzialam i wszystko skonczylo sie tak jak myslalam xD

Po tej książce spodziewałam się czegoś więcej, ogromu emocji i wylanych łez, fabuły od której nie mogę się oderwać. Aż tak dobrze nie było. Historia owszem, jest ciekawa. Zwrócona jest uwaga na to co przeżywa główna bohaterka po tym jak powraca z tytułowej Podwieczności do normalnego świata, czytelnik cierpi wraz z nią i czuje to w jak trudnym jest położeniu. Pragniemy uratować Nikki i szukamy wraz z nią sposobu na to, by mogła pozostać na powierzchni, by mogła być z rodziną i tym którego kocha.
Czytając po kolei dowiadujemy się tego jak doszło do tego, że Nikki trafiła do Podwieczności (jak można się domyślać, nie zabrakło tam jej głupoty) oraz o co tak naprawdę chodzi z tymi całymi nieśmiertelnymi. Historia ta wiąże się z mitologią, a wykorzystanie mitów, które już znamy i nadanie im nowego znaczenia w książce, jest interesujące.
Podoba mi się wątek romantyczny, to jak ważna jest siła miłości, że to dzięki niej można przeżyć to co innych zabija, jak i swe życie poświęcić.
Bohaterowie wzbudzają sympatię. Zarówno rozumie się postępowanie Nikki jak i Jacka. Nawet Cola da się lubić, mimo iż nie raz myślałam „weź ty się od niej odpieprz”. Generalnie nie znoszę trójkątów miłosnych, jednak tutaj bohaterka dobrze wie kogo kocha. To Jacka darzy uczuciem, rzecz jasna z wzajemnością. Naprawdę fajna z nich para. Jack to amerykańskie ciacho z drużyny, niejedna za nim szaleje. Do tego jest dobry, inteligentny i zakochany po uszy w Nikki, ogromnie cierpiał po jej zniknięciu. Jednak myślę, że niejednej czytelniczce szybciej zabije serce na myśl o Colu. Trzeba przyznać, że gość ma coś w sobie. Jest w nim coś niebezpiecznego, tajemniczego i złowieszczego. Taki grający na gitarze bad boy z podziemi. Biega za Nikki bo jest mu po prostu potrzebna w Podwieczności, jest wyjątkowa, przeżyła karmienie, dzięki niej będzie kimś. Myślę, że może też chodzić o coś więcej, więź jaka wytworzyła się między nimi przez karmienie i kto wie, może się po prostu zakochał? Nie kibicuję mu, wolałabym, żeby dał spokój Nikki, bo miłość trzeba szanować. Ale trzeba przyznać, że jest hot.
Jak dla mnie troszkę za mało się działo, akcja była zbyt powolna i miejscami bywało nudnawo. Zdecydowanie jest to książka dla dziewcząt. Czyta się ją łatwo i bez większych wzruszeń. Za to czasem można się zaskoczyć. Głównym wątkiem jest oczywiście wątek romantyczny. W ogólnym rozrachunku warto przeczytać, jednak nie należy nastawiać się na żaden hit.

Plusy:

- pomysł,
- nawiązania do mitologii,
- ciekawi bohaterowie.

Minusy:

- za mało się dzieje i bywa nużąco.

Rety! Jak ja dawno nie czytałam czegoś takiego. Taka fajna książka, a tyle czasu przestała na półce, a niech to. Wszyscy znamy mit o nieszczęśliwej miłości Orfeusza i Eurydyki, w którym to po śmierci swej ukochanej żony, zrozpaczony Orfeusz zszedł do podziemnego świata zmarłych i błagał Hadesa o uwolnienie Eurydyki, ten się zgodził, ale warunkiem było, by w drodze powrotnej Orfeusz nie oglądał się za siebie. Jednak chęć ujrzenia żony, która szła tuż za nim była silniejsza od niego i przed samym końcem drogi obejrzał się za siebie, a wtedy stracił ją na zawsze. Eurydyka pozostała w podziemiach. Historia Orfeusza i jego ukochanej przedstawia miłość silniejszą od śmierci, uczucie, które walczy nawet z ostatecznymi wyrokami losu. Ta książka przedstawia wariację na ten temat. Oczywiście skierowaną bardziej do młodzieży. Więc jeżeli ktoś ma nadzieję na jakieś pikantniejsze wątki, będzie musiał obejść się smakiem. Pojawia się tu zaledwie kilka niewinnych pocałunków i pierwsza miłość. Nie ma tu też żadnych przekleństw czy wulgaryzmów. Ot, taka przyjemna powieść z mitologią w tle. Ciekawe postaci, szkolne uniesienia, szalenie intrygujący wątek Podziemia a wszystko tak lekko się czyta. Urzekła mnie ta historia Nikki, Cole’a i Jacka i tym bardziej cieszę się, że mam drugi tom, bo od razu się za niego zabieram!