Człowiek, który zdemoralizował Hadleyburg

1986-01-01
1986-01-01
Antoni Słonimski
człowiek literatura amerykańska

Znakomita, krótka i przewrotna humoreska Marka Twaina. Można ją odczytywać jako satyrę na ówczesna małomiasteczkowe społeczeństwo amerykańskie, ale byłoby to spłycenie tematu.
W istocie bowiem Mark Twain wziął na ruszt typowe ludzkie wady i przywary oraz naturalną skłonność do ich usprawiedliwiania. I pokazuje walkę między chciwością a strachem – dwoma silnymi, negatywnymi emocjami, mającymi wielki wpływ zarówno na poszczególnych ludzi, jak i na całe grupy społeczne. Rządzą one bowiem nie tylko miejscowymi bogaczami, ale także skromnymi i cichymi ludźmi, pozornie uchodzącymi za wolnych od takich pragnień.
W zasadzie wydaje się, że w sporze co do natury ludzkiej Twain stoi po stronie Hobbesa a nie Rousseau. Zdaje se to potwierdzać nawet para starszych osób, u których nieznajomy zdeponował swoją „puszkę Pandory”, którzy w trakcie zgromadzenia mieli jakoby uratować honor miasta.
Ale autor „Tomka Sawyera” nigdy nie był skrajnym radykałem. Uważna lektura pokazuje, że przynajmniej dwie osoby, wcale nie takie idealne, wyłamały się ze schematu. Pierwsza to nieboszczyk, którego wszyscy podejrzewali o uratowanie nieznajomego w trudnej dla niego chwili, a druga to pastor Burgess, który to samo uczynił Richardsom. Kierowany co prawda wdzięcznością, ale jednak.
Znakomita i dająca do myślenia lektura.

Satyryczne opowiadanie błyskotliwie wprowadzające czytelnika w intrygę mającą na celu zdemaskowanie dwulicowości i zachłanności mieszkańców dumnego miasteczka Hadleyburg. Miłośnicy ciętego (ale nie złośliwego!) języka Marka Twaina i przekładów Antoniego Słonimskiego będą niewątpliwie zadowoleni. Dzięki lapidarności, nieco przypowieściowej formie oraz uniwersalnemu tematowi opowiadanie wciąż zachowuje aktualność i zwyczajnie bawi. Sądzę, że nie tylko mnie!

Twain po raz kolejny udowadnia, że zna życie i zakamarki ludzkiej psychiki. W niedużym utworze zmieścił całą gamę ludzkich zachowań i pokus.

Krótkie ciekawe opowiadanie.
Nie jest to szczytowe osiągnięcie Twain'a, ale warto przeczytać.

Krótkie ciekawe opowiadanie.
Nie jest to szczytowe osiągnięcie Twain'a, ale warto przeczytać.

Moje pierwsze spotkanie z Twainem, o którym tyle dobrego słyszałem. Szczególnie od autorów amerykańskich i samych Amerykanów.

Jestem zawiedziony. Znakomity motyw, nieszczególnie przeprowadzony.

Mam nadzieję, że jego klasyki są inne. Niedługo będę je czytał synowi, to się dowiem.

Jestem zawiedziony. Znakomity motyw, nieszczególnie przeprowadzony.

Richards, stary kasjer bankowy, otrzymuje od nieznajomego worek miedzianych kulek dla tajemniczej osoby.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Króciutki twór, ale warto się z nim zapoznać.

Króciutki twór, ale warto się z nim zapoznać.

Dobre, aczkolwiek sporo bohaterów i miałem problemy ze zrozumieniem kto kogo :) Opowiastka miła, trochę prześmiewcza, ale czy dziś aktualna? Trzeba by się zastanowić jak to przenieść w świat wirtualnych banków i współczesnego pieniądza :)

Pozycja kieszonkowa, zabawna, na krótką podróż. To trafna satyra pokazująca jak uległy pokusom jest człowiek, nawet gdy słynie z uczciwości. Jeśli zajdzie taka okazja, to na pewno nie zaszkodzi po nią sięgnąć, czyta się naprawdę szybko i przyjemnie.

Książka jest krótka, jednak doskonale obnaża ludzkie zakłamanie i chciwość.
Myślę, że jest ona warta przeczytania

Książka jest krótka, jednak doskonale obnaża ludzkie zakłamanie i chciwość.
Myślę, że jest ona warta przeczytania

• Literatura amerykańska