Niesamowite opowieści

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Stanisław Lem poleca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
groza, niesamowitość, weird
horror
Inis

Zawartość: 1. Z "Demona ruchu" - 1919 - Maszynista Grot - Błędny pociąg - Demon ruchu - Smoluch - Sygnały - Ultima Thule 2. Z "Szalonego pątnika" - 1920 - Szary pokój - Nocleg - Znak - Problemat Czelawy - Saturnin Sektor - Osada dymów - Dziedzina 3. Z "Księgi ognia" - 1922 - Czerwona Magda - Biały wyrak - Zemsta żywiołaków - Pożarowisko - Muzeum dusz czyśćcowych 4. Z "Niesamowitej...

Zawartość:

Posłowie
Od wydawcy

WisemantheWise | 2016-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Jestem pod dużym wrażeniem poziomu tajemnicy i strachu jakie w swych opowiadaniach zawierał pan Grabiński. Mimo, że te krótkie historie pisane były prawie 100 lat temu, nadal wprowadzają w stan trwogi i zaniepokojenia.
Można powiedzieć, że "to takie stare" i w XXI w. "w ogóle niestraszne". Nie zgadzam się - u Grabińskiego czuć prawdziwe oblicze grozy, ukrytych ludzkich lęków i tajemnic. W wielu przypadkach można też zastanowić się, czy strachy te nie były tworzone w zlęknionych umysłach bohaterów nowel - tu odczytywanie jest zależne od każdego z osobna.
Mnie najbardziej podobały się opowiadania zaczerpnięte z Księgi ognia, tj. "Czerwona Magda", "Pożarowisko" i "Biały wyrak" oraz "Problemat Czelawy" i "Kochanka Szamoty" z innych zbiorów.
Więc polecam tym, którzy chcą zmierzyć się z tajemnicą, lękiem, trwogą ukrytą w mrocznych zaułkach.

Witoldo | 2014-04-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 1977 rok

Twórczością Stefana Grabińskiego zostałem zauroczony wiele lat temu. Potrafiłem zapełnić osiemdziesięciokartkowy zeszyt notatkami z książki Hutnikiewicza o tym pisarzu. Nigdy później nie zdarzyło mi się coś podobnego. Wiele lat po śmierci autora „Demona ruchu” przyszła również sława międzynarodowa. Największym sentymentem darzę zbiór wydany w ramach serii Stanisław Lem poleca. Wcześniejsze wydanie było uboższe o kilka opowiadań. Grabiński jest mistrzem opowiadania „grozy z nastrojem”. Pod tym względem zajmuje w naszej literaturze miejsce wyjątkowe i po prostu osobne. Cieszy mnie, że chyba ktoś znacznie młodszy ode mnie czuje wagę nastroju w opowieściach niesamowitych Grabińskiego. Zacytuję słowa internauty oddające istotę rzeczy lepiej niż niejeden literaturoznawca: „U Grabińskiego znalazłem to, co najlepsze w literaturze straszącej. Nie epatowanie hektolitrami hemoglobiny, odrywanymi częściami ciała i upiornym wyglądem, ale wyrafinowane budowanie nastroju Grozy”. Właśnie,...

Ina | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Studia
Przeczytana: 19 lipca 2014

"Niesamowite opowieści" Grabińskiego poznałam na studiach polonistycznych - miałam przeczytać cztery wybrane opowiadania, a skończyło się na tym, że kupiłam całą książkę i przeczytałam wszystkie.
Jak ktoś wcześniej już zauważył - są opowiadania lepsze i gorsze, ale Grabiński z pewnością potrafi wprowadzić czytelnika w swój świat i go zaczarować. Przedstawione przez niego historie wciągają, często obecne są w nich elementy paranormalne, zagadkowe i tajemnicze, są też wątki grozy, a wyobraźnia pracuje bardzo mocno. Polecam każdemu, kto szuka czegoś dobrego - zarówno do zwykłego poczytania, jak i do odkrywania głębszych sensów w poszczególnych historiach.

Tomasz | 2011-12-05
Przeczytana: grudzień 2011

Opowiadania mają różny poziom, od słabych i przeciętnych, po całkiem dobre, mogące być w różny sposób interpretowane i w których można odnaleźć jakieś drugie, głębsze i bardziej uniwersalne dno.
Ta gorsza część opowiadań wydaje się fantastyczną literaturą rozrywkową, którą polecam miłośnikom zjawisk paranormalnych. Do osób o racjonalnym, naukowym światopoglądzie raczej słabo przemawiają.
Opowiadania trafnie ocenia Stanisław Lem w dość długim posłowiu, ale zawiera ono spoiler jednego z najlepszych opowiadań, dlatego wskazane jest przeczytać je raczej na końcu.

Borsukolis | 2014-04-30
Przeczytana: 1980 rok

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Stefana Grabińskiego, ale nie ostatnie. Fascynacja niezwykłą atmosferą Jego opowiadań trwa do dziś. Kolej, ogień (pożary, kominy), czas są żywiołem bohaterów. Czytałem również niemieckie wydanie wyboru opowiadań Stefana Grabińskiego, co ciekawe, wydane w NRD.

Andrzej Lewicki | 2015-08-05

naprawdę fajnie napisane opowiadania. kiedy pierwszy raz się zetknąłem z tym autorem wcale nie miałem ochoty czytać :) a później przeczytałem chyba wszystkie dostępne. moim zdaniem, pisał o wiele lepiej niż E.A.P

Kaerlic | 2016-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2016