Kota Mruczysława poglądy na życie

Lebensansichten des Katers Murr
obyczajowa
klasyka
Barbara

Bohaterem książki jest kompozytor i kapelmistrz Jan Kreisler, romantyczny geniusz, którego nikt nie rozumie i który musiał znosić obelgi i drwiny. Jego całkowitym przeciwieństwem jest kot Mruczysław - uosobienie mieszczaństwa, wróg prawdziwej religii, nauki i sztuki, wszystkiego, co ma jakieś znaczenie. Na skutek dziwnego zrządzenia losu biografia Kreislera i pamiętnik Mruczysława splatają się...

Na skutek dziwnego zrządzenia losu biografia Kreislera i pamiętnik Mruczysława splatają się w jednej książce.

Gapcio | 2015-03-22

Ostatnia powieść Hoffmanna ma dwóch bohaterów. Spośród tej dwójki, to kot Mruczysław zdaje się być bardziej ludzki, prezentując pełen wachlarz właściwych nam przywar i słabości. Kapelmistrz Kreisler z kolei, wzorowany na samym autorze, choć zmienny i porywczy, ujawnia podejrzanie dużo szlachetności. W niczym to jednak nie przeszkadza, bo Hoffman to stary wyjadacz, który duży talent łączy ze sprawnym warsztatem. Bez trudu wciąga więc czytelnika w zawiłą historię, w której nie brakuje żadnego z obowiązkowych elementów: miłości, śmierci, tajemnicy, ale także głębokiej refleksji, rozważań nad muzyką, czy wreszcie pierwszorzędnej ironii.
Nawet fakt, iż Hoffmann dokonał żywota, nim zdążył "Poglądy" ukończyć, w niczym mi nie przeszkadza (w sensie literackim, rzecz jasna), bo to, co pozostawił autor, posiadający swoją drogą patent na poruszanie strun mojej duszy, znakomicie pobudza czytelnika do chwycenia wolno zwisających nitek i splątania ich we własny, niepowtarzalny węzeł.

Anna | 2010-10-21

Bardzo zabawna satyryczna powieść przepełniona ironią. Dobrze się ją czyta. Miło ją wspominam :)

ahata | 2011-12-06
Na półkach: Przeczytane, 1001

Jako miłośniczka kotów podeszłam do książki z wielkim entuzjazmem. Świat widziany oczami kota, kot który pisze pamiętnik- zapowiadało się dobrze. Sporo czasu i energii włożyłam w zdobycie tej książki. A jeszcze więcej w jej przeczytanie. Mimo całej niezwykłości zarówno formy jak i treści, nie wzbudziła we mnie zachwytu. Krótko mówiąc:po prostu mi nie szła, ale że rzadko nie kończę raz zaczętych książek, to i w tym wypadku jakoś się zmusiłam. Specyficzna. Może decyduje o tym także epoka, jakoś lepiej mi się czyta utwory bliższe naszym czasom. Niemniej jednak polecam po nią sięgnąć i przekonać się osobiście.

theharewhohears | 2017-02-07
Konrad | 2016-08-26