Marzenie Celta

Okładka książki Marzenie Celta
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
El sueno del celta
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2011-10-03
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-03
Data 1. wydania:
2010-01-01
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324018178
Tłumacz:
Marzena Chrobak
Tagi:
Jądro ciemności Joseph Conrad Roger Casement Afryka dziennik homoseksualizm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przez Kongo i Amazonię w głąb ludzkiej duszy



2020 52 51

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1174 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
837
46

Na półkach:

Llosa właściwie nie zawodzi nigdy. Mamy tu kolejną opowieść wbudowaną ściśle w wydarzenia historyczne. Llosa bardzo lubi tę technikę i stosuje ją mistrzowsko. Święto Kozła i Raj tuż za rogiem to przykłady niedawnych powieści stworzonych w tej sposób. Wcześniej w ten sposób powstały takie giganty jak Rozmowa w katedrze, czy Wojna końca świata.

Na pierwszej stronie lądujemy w celi śmierci z niejakim Rogerem Casementem, postacią już zapomnianą, choć w latach nastych XX wieku popularną. Casement był dyplomatą Imperium Brytyjskiego, wysłannikiem do Kongo i peruwiańskiej amazonii w czasach gorączki kauczukowej, wreszcie także irlandzkim nacjonalistą i zdrajcą Imperium, powieszonym w londyńskim Pentonville Prison w 1916 roku. Wiedząc to, wiemy od pierwszej strony, że ta opowieść nie może skończyć się dobrze. Ten brak suspensu nie przeszkadza w najmniejszym stopniu w lekturze. Ważniejsza od fabularnych zwrotów akcji jest w tej powieści wnikliwa analiza psychologiczna Casementa i - jak zwykle u Llosy - swoisty taniec na granicy człowieczeństwa.

Kluczem do powieści jest niejednoznaczność postaci Casementa. Człowieka prawego, wyznawcy ideałów praw człowieka, które w jego czasach były zupełnie nieoczywiste. Człowieka odważnego i bezkompromisowego w walce o humanizm. Jego postawa w kwestii praw człowieka jest budująca do tego stopnia, że pomaga nabrać wiary w człowieka na dnie piekła rozpętanego przez XIX i XX-wieczny kolonializm.

Podróże po Kongo i Peru są wyprawami do najczarniejszych zakamarków ludzkiej natury, do jądra ciemności. W powieści symbolicznie wątek ten wzmocniony jest historią znajomości Casementa i Conrada.

Casementa gubi marzenie o wolnej Irlandii. Przegrywa w momencie, w którym zwraca się przeciwko Imperium Brytyjskiemu. Państwu, które dało mu mandat do walki z kolonializmem, i które w ogromnym stopniu doceniło jego pracę. Lecz które nie waha się wyeliminować go z całą możliwą bezwzględnością w momencie, gdy okazał się wrogiem. Wycierając go dosłownie z kart oficjalnej historii za pomocą wszelkich możliwych środków, kompromitując publikacją prywatnych, intymnych zapisków i wtrącając do panteonu zdrajców Imperium.

Mistrzowska proza o sprawach najważniejszych z ważnych.

Llosa właściwie nie zawodzi nigdy. Mamy tu kolejną opowieść wbudowaną ściśle w wydarzenia historyczne. Llosa bardzo lubi tę technikę i stosuje ją mistrzowsko. Święto Kozła i Raj tuż za rogiem to przykłady niedawnych powieści stworzonych w tej sposób. Wcześniej w ten sposób powstały takie giganty jak Rozmowa w katedrze, czy Wojna końca świata.

Na pierwszej stronie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 806
  • Przeczytane
    1 503
  • Posiadam
    636
  • Chcę w prezencie
    224
  • Teraz czytam
    92
  • Ulubione
    46
  • 2013
    25
  • Nobliści
    22
  • 2012
    20
  • Literatura iberoamerykańska
    19

Cytaty

Więcej
Mario Vargas Llosa Marzenie Celta Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Marzenie Celta Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Marzenie Celta Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także