Marzenie Celta

Marzena Chrobak
Jądro ciemności Joseph Conrad Roger Casement Afryka dziennik homoseksualizm

Przez Kongo i Amazonię w głąb ludzkiej duszy

2020 52 51

Lektura mocna, momentami przerażająca, trudna i wciągająca. Dużo wymaga od czytelnika. Ja spędziłam z nią wiele miesięcy, koniecznie robiąc sobie przerwy na coś „lżejszego”. Warto było.

Bardzo dobra , ale bardzo ciężka książka. Llosa w mistrzowski sposób snuje powieść opartą na faktach. Niesłychanie przejmująca, niesamowicie prawdziwa i do głębi poruszająca!! Nie mogę przestać myśleć o tym wszystkim, już długo po zakończeniu lektury .

Zbeletryzowana biografia Rogera Casement'a. Brytyjskiego uszlachconego dyplomaty, walczącego z nadużyciami kolonistów w belgijskim Kongo i peruwiańskiej Amazonii. Irlandzkiego patrioty w ciągu bujnego życia, ewoluującego ku skrajnemu nacjonalizmowi, za co zaplątawszy się w tryby pierwszej wojny światowej z powodu współpracy z Niemcami życie na szubienicy w roku 1916 stracił. Widząc w nim zdrajcę, pamiętajmy że my w tymże 1916 roku mamy konferencję w Pszczynie i mało chlubny akt 5 listopada. Rzecz, jak większość dzieł Autora, barwna, trochę chaotyczna, niejednoznaczna.

Historia życia i działalności publicznej Rogera Casementa pokazuje, że dobro ma najwięcej wrogów, że szlachetne oblicze najłatwiej opluć, bo jest naiwnie bezbronne. Autor bez zbędnej egzaltacji, reporterskim stylem ukazuje działanie i przyświecające mu intencje bohatera. Książka "ciężka" ze względu na specyfikę opisywanej rzeczywistości okresu kolonializmu w Afryce i Ameryce Południowej. Obrazy bestialstwa, które są tu opisane na zawsze wpiszą się w moją pamięć i wzmocnią czujność w kontaktach z ludźmi, bo ludzka natura nie zmienia się, a tylko określone okoliczności ukazują jej prawdziwy kształt. Książka zmusza do refleksji.

Pilch uważał, że Llosa jest pisarzem trzeciorzędny. A ja uważam, że to Pilchowi właśnie należy się ten tytuł. Llosa to mistrz.

Bardzo ponura i przygnębiająca książka.Nie mam zamiaru jej omawiać, bo dostatecznie wielu to już zrobiło.Talent Autora sprawia,że na długo zapada w pamięć. Jeśli miałbym przekazać swoje uwagi, to powiedziałbym,że opisane okrucieństwa i okropności dominują nad literackim przekazem i sprawiają,że książka jawi się bardziej jako akt oskarżenia i opis zbrodni, niż literackie dzieło.

Na półkach: , , , , , , , ,

Biograficzna powieść peruwiańskiego noblisty o uszlachconym brytyjskim Irlandczyku, który chciał niepodległości dla swojego kraju.
Mario Vargas Llosa połączył wszystko w jedną powieść, napisaną prostym, lecz bardzo obrazowym językiem. Podwójna, naprzemienna narracja z jednej strony pozwala poznać chronologicznie najważniejsze etapy w życiu bohatera, a z drugiej jego refleksje o przeszłości i nie tylko, poczynione w 1916 roku.
Geograficznie akcja powieści przeskakuje z Irlandii, poprzez Anglię i Belgię do Konga (belgijskiego),peruwiańsko-kolumbijskiej i brazylijskiej Amazonii, Barbadosu, USA i Niemiec z małym, ale istotnym przystankiem w Norwegii. Zaś problemowo stykamy się z rabunkową eksploatacją dorzecza Kongo, wyzyskiem i eksterminacją rdzennej afrykańskiej ludności, równie nieekologicznym pozyskiwaniem kauczuku w Amazonii i wyniszczaniem w związku z tym lokalnej ludności indiańskiej (rdzennej południowoamerykańskiej, zgodnie z obecną terminologią) oraz zmuszaniem jej do niewolniczej pracy, kolumbijsko-peruwiańskim sporem terytorialnym a wreszcie z walką narodowowyzwoleńczą Irlandczyków przeciwko Imperium Brytyjskiemu i I wojną światową. Na to wszystko nakłada się jeszcze tematyka obyczajowa, zarówno wówczas jak i dziś budząca emocje. A wszystko w towarzystwie całego szeregu autentycznych i historycznych postaci, ze wszystkich omawianych krajów jak i pojawiających się w sekretnych pamiętnikach bohatera.
Autor miał zatem niewielki margines dla własnej wyobraźni, która musiała poruszać się wyłącznie pośród autentycznych wydarzeń, postaci i źródeł. Mimo to poradził sobie znakomicie, tworząc ciekawą i wciągającą fabułę oraz budując odpowiednią motywację działań historycznych postaci. Dzięki temu książka nie daje o sobie zapomnieć po zakończeniu lektury i zachęca do pogłębienia wiedzy o wszystkich opisanych w niej wydarzeniach i ich głównych uczestnikach.

Roger Casement, bo o nim mowa, wspominany m.in. przez znającego go osobiście Josepha Conrada, posiadał życiorys nadający się na kilka książek, zarówno sensacyjnych, podróżniczych, przygodowych, historycznych a nawet specyficznie obyczajowych....

Roger Casement, bohater, zdrajca, kolaborant, bojownik o przestrzeganie praw człowieka, patriota, dewiant? Czy wszystko w jednym? Ciekawa historia jednak czegoś mi tu brakowało i... nie umiem powiedzieć czego.

Czytając Marzenie Celta doznajemy ogromnego wstrząsu i potwierdzenia faktu, jaką bestią potrafi być człowiek, gdy opanuje go żądza zysku. Całkowity brak współczucia i empatii, zanik jakichkolwiek wartości moralnych i człowieczeństwa to motyw przewodni tej jakże szokującej powieści.

Irlandczyk walczący o wolność swojego kraju zostaje wciągnięty w wir niesamowitych i nieprzewidywalnych wydarzeń podczas swojego pobytu w koloniach Konga i Amazonii. To czego jest świadkiem na zawsze zmienia go jako osobę i jego widzenie świata. Początkowo zwykła ludzka naiwność i wiara, że władze pomogą i rozprawią się z bestialskim okrucieństwem i nieludzkim traktowaniem tubylczej ludności zmienia się w niechęć czy wręcz nienawiść do tzw. cywilizowanego świata.

Sam bohater też nie do końca krystaliczny w swoim zachowaniu czy przekonaniach ulegający różnym pokusom i żądzom przechodzi ogromną transformację, ale ból i żal na widok nieludzkiego zachowania na zawsze odciska w nim swoje krwawe piętno.

Przepiękne opisy przyrody, niezwykła plastyczność w ukazaniu bogatej i niespotykanej nigdzie indziej natury przeplatają się z dramatyczną historią ukazującą tragizm zwykłych ludzi, ich cierpieniem i wyzyskiem. Homo homini lupus, tak w skrócie można spuentować tą historię.

Serdecznie polecam.

Jestem oszołomiony. Niesamowicie ważna powieść stawiająca pytania o przyczynę zła na poziomie społeczeństwa i jednostki. Klasyczna, wielowątkowa powieść z mnogością postaci i miejsc akcji. Stylem i narracją przypomina reportaż czy nawet dziennik, co nie dziwi, gdyż główny bohater powieści - Roger Casement to postać jak najbardziej historyczna. Podoba mi się sposób, w jaki Llosa kreśli swojego bohatera. To idealista, ale nie heros. Casement walczy dla innych, dla własnego kraju, a jednocześnie nie potrafi radzić sobie z własnymi ułomnościami i słabościami. To moje trzecie spotkanie z twórczością Llosy. Za każdym razem byłem zachwycony. "Marzenie Celta" to mocny kandydat do osobistej listy książek ulubionych.

• Nobliści
  • Literatura iberoamerykańska