Kraina wódki

Jiu guo
978-83-7747-826-4
powieść chińska
Ag2S

Powieść jednego z najbardziej cenionych współczesnych pisarzy chińskich, nagrodzonego literacką nagrodą Nobla. Miejscem akcji jest odległa kraina Chin - Alkoholandia. Zostaje tam oddelegowany z Pekinu śledczy Ding Gou'er w celu zbadania zagadki praktyk kanibalistycznych, których rzekomo dopuszczają się funkcjonariusze partyjni. Odurzony najznakomitszymi trunkami, ulegając namowom swych nad wyraz gościnnych gospodarzy detektyw żyje na granicy snu i rzeczywistości. Nie wie, czy podane podczas wystawnego obiadu złotoskóre niemowlę w sosie sojowym jest prawdziwe, czy jedynie na prawdziwe wygląda. Wplątany w intrygę miłosną, odarty ze złudzeń bezradnie szuka wyjścia z tego labiryntu iluzji. Równolegle z trwającym śledztwem poznajemy korespondencję między pisarzem Mo Yanem a Li Yidou, doktorantem alkohologii, który wysyła swemu mistrzowi odważne opowiadania, w zaskakujący sposób pozwalające rozwikłać prowadzone dochodzenie.
Bogactwo powieści stanowią niezwykłe postaci. Poznajemy karła prowadzącego w stolicy Alkoholandii restaurację o zaskakującym menu; pulchne niemowlęta płci męskiej prowadzone na rzeź przez własnych rodziców; chłopca o demonicznym spojrzeniu; teściową Li Yidou - wiecznie młodą nauczycielkę wprowadzającą swych studentów w tajniki przyrządzania nietypowych dań. Wszystkie wydarzenia opisane są wnikliwie, językiem pełnym zaskakujących porównań, niepozbawionym czarnego humoru. Wątki o symbolicznym znaczeniu przeplatają się z odniesieniami do współczesnej chińskiej rzeczywistości. Wszystkie elementy tworzą obraz chińskiego społeczeństwa - skorumpowanego, zdegenerowanego, w którym elity polityczne za wszelką cenę chcą utrzymać absolutną władzę, a prości mieszkańcy prowincji tracą wszelkie wartości.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

Cztery rzęsy nietoperza
Hanna Kowalewska

8,2 (5 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7 (27 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marlena | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

"Prawda o Chinach nie jest elegancka" - ten cytat autorstwa Mo Yana widnieje na tym wydaniu książki, z którego ja korzystałam. I jakże trafny to wybór w kontekście całej powieści, której bynajmniej elegancką nazwać nie można.
W dziele tym przeplatają się ze sobą dwa wątki: sensacyjny dotyczący śledztwa prowadzonego przez Dinga Gou'era i epistolarny, zawierający wymianę korespondencji między Mo Yanem i początkującym pisarzem, który to do listów załącza także pisane przez siebie opowiadania; opowiadania te podobały mi się najbardziej z całej powieści, były jej kwintesencją, skupiły w sobie - jak w soczewce - główne sensy dzieła.
W "Krainie wódki" pojawiają się sceny brutalne, naturalistyczne. Są tematy kontrowersyjne - praktyki kanibalistyczne, libacje alkoholowe. Nie jest to jednak istota książki; skupienie się tylko na tych wątkach znacznie spłyca lekturę. Istotą tej powieści jest dla mnie bowiem sam proces tworzenia, rzemieślniczy trud autora, który tworzy nową historię, jego...

allison | 2012-10-28
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2012
Przeczytana: 28 października 2012

Ależ mnie ta powieść rozczarowała i zirytowała! Sięgnęłam po nią pełna nadziei, gdyż lekturę "Obfitych piersi..." uznałam za bardzo udaną i wystawiłam książce wysoką ocenę.

Przyznam, że gdybym miała powiedzieć, o czym tak naprawdę jest "Kraina wódki", miałabym nie lada problem (mimo tego, że w zakończeniu bohater - alter ego autora - stara się wyjaśnić przesłanie utworu, mnie te tłumaczenia w żaden sposób nie przekonują).

Na prawie czterystu stronach noblista raczy czytelnika powtarzającymi się opisami kanibalistycznych uczt, na których serwuje się pieczone dzieci. Jest tu też przemoc, ostry seks, są seksualne fantazje, cuchnące wymioty, wszelkie możliwe wydzieliny oraz kloaczny dół, do którego wpada jeden z bohaterów, by tam zakończyć swój marny żywot. Nie brak też szczegółowo opisanych obrzydliwych potraw - już nie dla kanibali, ale na pewno i nie dla ludzi o wrażliwych żołądkach.

Początkowo te ekstremalne opisy mogą szokować (mnie raczej zniesmaczyły niż zszokowały), potem...

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Mo Yan, czyli "milczący", to pseudonim Guana Moye (ur. w 1956 r.). "Krainę wódki" wydał w 1992 r., a Nobla przyznano mu w 2012. Jest to pierwsza jego książka jaką czytam i dlatego mam trochę trudności z percepcją.
Wydaje mnie się, że w celu spokojnego rozkoszowania się tą książką, wątek kanibalistyczny lepiej przyjąć jako baśń, alegorię, a alkoholowy jako deja vu PRL-u. /Kto za młody, niech pogada z dziadkami i poczyta np Hłaskę/. Za motto mojej recenzji niech służy złota myśl Mo Yana:
"ALKOHOL JEST JAK LITERATURA". „Ludzie, którzy nie znają się na trunkach, nie mają nic do powiedzenia o literaturze"
Z wykładu młodego pisarza:
"...W oparach alkoholu jest coś, co wykracza poza materię, coś w rodzaju ducha, jest wiara, święta wiara, której nie da się wyrazić słowami - język jest tak nieporadny, metafory tak nieudolne - wiara ta zalewa mi serce i sprawia, że dreszcz wstrząsa moim ciałem"

Piękne, no...

ouLIPOgram | 2012-09-15

Mo Yan chyba za dużo czasu spędził w Krainie Wódki a opary alkoholu zaburzyły pracę jego mózgu. Nędza.

antonina | 2012-11-15
Na półkach: Przeczytane, Daleki Wschód
Przeczytana: sierpień 2012

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy ta książka mi się "podobała". Standardowe odczucia piękna, czy fascynacji nie wchodzą w grę. Mo Yan działa innymi metodami. Fascynuje przez oburzanie i obrzydzanie czytelnika. To jego prywatna forma turpizmu.

Czytając niektóre słowa, czy całe fragmenty wyszczerzałam oczy z zaskoczenia lub zdziwienia - "jak on mógł tak napisać?! Przecież to obrzydliwe, w ogóle nie literackie!". Jednak jak to z intrygującą, niezrozumiałą satysfakcją bywa - zaburzanie realności świata, operowanie kontrowersyjnymi obrazami i przerażającą karykaturą społeczeństwa w oparach absurdu - zaczęło mi się podobać. W ten dziwny i niepokojący sposób, rzecz jasna.

Forma literacka, a właściwie zabawa nią, jest dodatkowym atutem tej powieści. Lubię, gdy pisarz urozmaica formę i tworzy wewnętrzny świat książki. W tym wypadku mamy wymianę korespondencji autora (czy też jego alter ego) z pewnym młodzikiem przesyłającym mu opowiadania. Już nie wiadomo, co jest opowieścią, a co...

VilyaQ | 2013-12-30

Najlepsza powieść jaką miałem okazję przeczytać AD 2013. Alegoria, niedopowiedzenie, tajemnica, schizofrenia myśli i uczuć - wszystko to znajdziecie w "Krainie Wódki" w formie niezwykle rzadko spotykanej. Świat rzeczywisty miesza się z fabularnym, który dodatkowo przelewa się ze świata listów i fantasmagorycznych opowiadań do świata kryminału. Kim jest MO YAN? Pisarzem czy nieudacznikiem? Zakompleksionym opojem czy geniuszem swego kraju? Ta powieść, z pewnością nie pozwoli Wam łatwo poznać odpowiedzi na te pytania. Sami będziecie się głowili - na końcu.

Jestem jednak w stanie zrozumieć krytyków. Niektóre z opowiadań są wyjątkowo toporne. Wypada tylko zrozumieć, dlaczego tak jest.

Anna | 2015-05-10
Na półkach: Nobliści, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Mo Yan niewątpliwie wielkim pisarzem jest.
Ale Kraina wódki nie jest jego najlepszą książką.

Wiele razy rzucałam tę książkę w kąt nie mogąc znieść obrzydliwości w niej opisywanych. I nie wódkę mam na myśli.
Za to ilość wódki, która się przelała się przez tę książkę była tak olbrzymia, że chwilami sama czułam się pijana, miałam mdłości i zawroty głowy.

Mo Yan dostał Nobla jako ten, „który z halucynacyjnym realizmem łączy opowieści ludowe, historię i współczesność”. Zazwyczaj ten halucynacyjny realizm w powieściach Mo Yana mnie urzekał i fascynował. Nie tutaj. Tutaj było go za dużo.

cafeteria | 2013-06-11
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Tak jak większość - ledwo dotrwałam do końca.

Jeśli chodzi o plusy - mam wrażenie, że tłumaczenie tej książki jest bardzo dobre, zdania piękne, fraza płynie wartko - chciałoby się powiedzieć - jak tytułowa wódka w gardła bohaterów. Językowa wyobraźnia autora szaleje między poezją a obrzydliwością; zdarzają się naprawdę smakowite kąski, podszyte tym charakterystycznym azjatyckim poczuciem humoru. Podobał mi się też pomysł na połączenie czterech form literackich, z różnych porządków/poziomów tekstu, ale mających gdzieś podskórną wspólną "żyłę" fabularną oraz wprowadzenie do tekstu Mo Yana, wymykającego się definicjom (czy to autor, narrator czy bohater?).

Jeśli chodzi o minusy subiektywne - nie lubię takich dziwactw, trochę z baśni, trochę z koszmaru, to znikających, to mnożących się pijanych stworów, karłów i panów w prochowcach.

Jeśli chodzi o minusy obiektywne - nie wiadomo, o czym ta książka jest. Skojarzyła mi się z krótkim filmem Siergieja Łoźnicy "List", który jest serią...

Beatriz_Aguilar | 2014-09-22
Przeczytana: 15 września 2014

Niby noblista a taki wymęczony! Pierwsze swoje spotkanie z prozą Mo Yana zaliczyłam właśnie w "Krainie wódki". Niestety jeżeli miałabym opisać swoje wrażenia z lektury, używając terminologii odnoszącej się do alkoholu, to muszę przyznać, że dla mnie czytanie "Krainy wódki" bardziej przypominałoby lekkiego ale męczącego kaca niż radosne upojenie alkoholowe.

Nie wiem, jaki zamiar przyświecał pisarzowi... być może chciał zaintrygować czytelnika, przywołując mniej znany i bardziej mroczny obraz Chin, być może chciał zaszokować go możliwościami Chińczyków jeśli chodzi o ilość spożywanego alkoholu, być może, wreszcie, chciał go zniesmaczyć wizjami orgii seksualnych czy opisami sposobów przygotowania egzotycznych, azjatyckich dań, wśród których rzekomo znajduje się potrawa z ludzkiego niemowlaka płci męskiej. Mi podczas lektury "Krainy wódki" nie towarzyszyła paleta przytoczonych wyżej wrażeń. Książka prawie w ogóle mnie nie wciągnęła i w jej odbiorze nie pomogło mi nawet to, że ociera...

Ewa | 2013-01-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Sięgnęłam po "Krainę wódki" jak większość pod wpływem nagrody Nobla - przyznaję się, że wcześniej nigdy o Mo Yan'ie nie słyszałam. Podchodziłam do lektury z ostrożnością, zwłaszcza po odmowie podpisania petycji w obronie chińskiego dysydenta Liu Xiabao.
Spotkało mnie jednak duże zaskoczenie - i to na plus. Książka zabiera nas do nieistniejącej krainy gdzie w oparach alkoholu nic nie jest tym czym być powinno, a rzeczywistość kieruje się pokrętną logiką pijanego umysłu. Książka nie ma także jednego bohatera ani jednolitej narracji. Nierzeczywistość i nieoczywistość fabuły bardzo przypomina mi prozę Murakamiego. O ile jednak u Murakamiego nierealne światy w które wplątują się bohaterowie są - choć niebezpieczne - subtelne, to u Mo Yan'a Alkoholandia jawi się jako kraina wyzwalająca najbardziej prymitywne instynkty i nie ma w niej nikogo kto potrafiłby się wszechogarniającej niemocy oprzeć.
Jeżeli jak twierdzi autor w zdaniu wydrukowanym na okładce "Prawda o Chinach nie jest...