Podróż słonia

Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
A Viagen Do Elefante
jagarkar

W 1551 roku portugalski król João III podarował arcyksięciu Maksymilianowi osobliwy prezent ślubny: słonia zwanego Solomonem. W towarzystwie arcyksięcia, jego młodej małżonki i ich straży przybocznej niezwykły bohater przemierza Europę rozdartą reformacją i wojnami domowymi. Podróż słonia z Lizbony do Wiednia zapisała się w pamięci uczonych, historyków i zwykłych ludzi. Saramago stworzył...

historyków i zwykłych ludzi. Saramago stworzył powieść, którą hiszpański dziennik „El País” określił jako „triumf języka, wyobraźni i humoru”.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: Katalog Rebis 2012 (PDF): http://www.rebis.com.pl/...»

czytający | 2014-09-06
Przeczytana: 05 września 2014

Ludzie od zawsze interesowali się osobliwościami, które wprowadzały trochę zamieszania w szarym i nudnym świecie. Takie nadzwyczajnie widowiskowe zjawiska czy też postacie, urozmaicały rzeczywistość i przyciągały tłumy ciekawskich, chcących zobaczyć coś innego niż oferowała im codzienność. Wszystko stwarzało pozory jeszcze ciekawszego wydarzenia, kiedy ekstrawagancki przedmiot zainteresowania tłumów był prezentem. I to nie byle jakim prezentem ale egzotycznym indyjskim słoniem. Cóż, cechą czasów nam współczesnych jest przechodzenie do porządku dziennego nad widokiem słonia. Ale kilka wieków temu, kiedy rozkwitał renesans a inkwizycja zbierała obfite żniwa, widok tego ogromnego ssaka wzbudzał niemały podziw a nawet strach. Nie dziwmy się zatem, że Jose Saramago uczynił ciekawość XVI-wiecznego pospólstwa jednym z głównych motywów "Podróży słonia".

Potężny bohater imieniem Salomon wraz ze swoim treserem zwanym Subhru, przemierzają Europę w orszaku austriackiego arcyksięcia aby stać...

chiara | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Podróż słonia Salomona przez Europę ma miejsce w połowie XVI w., ale autor pisząc ją ciągle odwołuje się do współczesności. Głównym bohaterem jest hindus Subhru, opiekun słonia, który doskonale potrafi przystosować się do życia w obcym kulturowo świecie. Ciężko przebrnąć przez początkowe usypiające opisy dotyczące przeprawy przez Portugalię i Hiszpanię, jednak później akcja nabiera tempa podczas podróży orszaku przez morze i góry i już sprawnie docieramy do Wiednia.

boziaczek | 2013-01-19

Uwielbiam książki Jose Saramago! Nie boję się nawet powiedzieć, że jest on moim ulubionym pisarzem, do którego książek wracam nader często i wciąż odkrywam je na nowo:) Długa czekałam, aby przeczytać ostanio wydaną "Podróż słonia".
Jest powieść wielowątkowa, jak zawsze u Saramago pełna dygresji na temat otaczającego nas świata. Pisarz najczęściej umieszcza miejsce akcji w czasach historycznych, ale ukazuje problemy, które nam współczesnym nie są obce. Tym razem przenosimy się do wieku XVI, na dwór króla portugalskiego Jana III, który podarowuje arcyksięciu austriackiemu z racji ślubu dość nieoczekiwany i jedyny w swoim rodzaju prezent - słonia Salomona.
Podróż Salomona do Austrii staje się osią różnych wydarzeń mniej lub bardziej ważnych, które przeplatają się z przeróżnymi dygresjami narratora na temat wiary, zakłamania rządzących, sposobu myślenia prostego ludu, obyczajów, przemijalności, podziałów społecznych i różnych stereotypów. Czasami są to myśli prześmiewcze, ironiczne,...

Bartosz | 2013-12-30
Przeczytana: 17 listopada 2013

Wielki autor, filigranowa powieść. "Podróż słonia" to niewiele ponad 200 stron historii podróży indyjskiego słonia Salomona i jego hinduskiego kornaka (opiekuna) o imieniu Subhru, z Lizbony do Wiednia. Słoń to w renesansowej Europie niespotykana atrakcja. Jest podarunkiem króla Portugalii Jana III dla jego kuzyna, jednego z najpotężniejszych władców ówczesnej Europy, Maksymiliana I Habsburga, cesarza Niemiec i dziedzica licznych europejskich tronów.
Nie o wielką politykę i sprawy dynastyczne epoki jednak w książce chodzi. Tytułowa podróż, choć wydarzyła się naprawdę, jest dla Saramago jedynie pretekstem do snucia zabawnej, utrzymanej w lekkim tonie opowieści, w której wyławiamy liczne błyskotliwe obserwacje, zapisane w formie sytuacyjnych anegdot. Czym jest podległość i kiedy przeradza się w uległość? Czy władzę ma ten, który decyduje, czy ten który do decyzji skłania? Czy liczy się to co jest na pewno, czy raczej to, co sobie wyobrażamy i w co chcemy wierzyć? W którym momencie...

Zuba | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

Lubię książki Saramago, chociaż jego sposób narracji mnie drażni (ale rozumiem pisarz może chcieć odróżniać się nie tylko treścią ale też formą).
Ale do rzeczy: treść "Podróży słonia" dobrze oddaje notka, nie jest to 'kino akcji', nie jest ważne co się dzieje ale jak się dzieje i jak można na wydarzenia patrzeć.
Najpiękniejsza w tej książce jest zabawa autora z czytelnikiem, skaczemy po stuleciach, zastanawiamy się nad słusznością wyboru takiej a nie innej jednostki odległości, nad tym jak można odmówić arcyksięciu nie narażając się na karę i tak dalej. "Podróż słonia" to opowiastka o miniaturowym wędrującym świecie, książka niczym Salomon vel Sulejman niesie nas na swoim grzbiecie, raz po raz stanie, pomacha trąbą, przyklęknie i pójdzie dalej.

książek: 1947
milla | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

„Podróż słonia” to ponad dwustustronicowa opowieść o podróży słonia Salomona i jego opiekuna Subharu z Portugalii do Austrii – zapis tej wędrówki, od czasu do czasu przerywany narratorskimi dygresjami, stanowi całą treść książki. Fabularnie fajerwerków nie ma, powieść czyta się dość monotonnie. Tym co może zaczarować w tym tytule są język i ciekawy sposób narracji – choć te wymagają od czytelnika niebywałego skupienia wynikającego z faktu, że Saramago w tekście nie wyróżnia graficznie dialogów i nie stosuje wielkich liter w nazwach własnych.

Doceniam kunszt pisarski Saramago, jednak lektura „Podróży słonia” mnie zmęczyła. Może nie powinnam rozpoczynać znajomości z tym autorem od tej powieści? Podobno nie jest to najlepsza pozycja w dorobku Portugalczyka.

Daria | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Pierwsza powieść Saramago, którą przeczytałam. Myślę, że fakt, iż tego samego dnia zaczęłam czytać kolejną, mówi sam za siebie.
Jestem zauroczona jego twórczością i czuję, że moje uczucie będzie się pogłębiało.
Ciekawa, oryginalna historia, mnóstwo ironii i wtrąceń narratora, trafiających w sedno przemyśleń, cytaty warte zapamiętania i zapisania. Oczywistości, o których wcześniej nie miałam pojęcia - czuję, że Saramago stanie się jednym z moich ulubionych pisarzy!

zabulak | 2017-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 września 2017

Słoń Salomon - główny bohater książki to prezent jaki dostał arcyksiąże austriacki Maksymilian od portugalskiego króla João III. Słoń wraz ze swoim opiekunem przemierza Portugalię, Hiszpanię, Włochy w trudnych warunkach pogodowych, aby dotrzeć do Wiednia. Mistrzowski język autora sprawia, że książka wciąga i chce się więcej ... polecam !

Kuba_G | 2013-08-06
Przeczytana: 02 maja 2013

Krótka prosta historia, zapisana, jak to bywa u Saramago, wielopiętrowymi zdaniami, w których dygresja goni dygresję. Ta narracja może wydawać się rozdmuchana, ale przeziera z niej wielka troska o drobiazgi i próba jak najwierniejszego odmalowania trwającej chwili.
Zgodzę się, że taki sposób przedstawiania rzeczywistości może być dla wielu nieatrakcyjny i męczący (zdanie czasem trzeba przebiec wzrokiem kilkukrotnie aby "wyjeść wszystkie smaczki"), jednak mnie wciąga tak głęboko, że zanim się zorientuje, książka się kończy. Zdecydowanie polecam!

Leonhardwitz | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Książka z dużą dawką ironii wobec otaczającego świata. W porządku:-)